Články odjinud

Dejme lidem referendum, ale výměnou za demontáž sociálního státu. Komentář Michala Půra

Dejme lidem referendum, ale výměnou za demontáž sociálního státu. Komentář Michala Půra

Vrátil jsem se před pár dny z cesty po Indii a Vietnamu. Ze zemí, o nichž si nemalá část obyvatel myslí, že je to „svrab a neštovice“. To samé si nepochybně myslí i o Číně a dalších asijských zemí. Život na nejdynamičtějším kontinentu planety nepochybně není jednoduchý, ale nám Evropanům přináší několik ponaučení, kterých bychom se měli držet a čerpat z nich do určité míry inspiraci.

To platí zejména pro dobu, kdy v Česku roste volání po posílení prvků přímé demokracie, tedy zkráceně posílení vlivu lidu na správě státu. Zkuste na chvíli opustit postoj, že referendum věci komplikuje a přestaňte se bát vlastních spoluobčanů. Chápu, že to není jednoduché, ale podívejte se na celý problém bez předsudků jinýma očima. Položte si otázku, co bychom měli udělat, aby referendum fungovalo a my se nemuseli bát vůle většiny?

Pokud máte chuť rozhodovat přímo o správě státu, dá se předpokládat, že se dokážete postarat sami o sebe. Tedy měli byste toho být schopni. Kdo se nedokáže postarat sám o sebe, může jen těžko přijímat moudrá rozhodnutí o směřování země. A tady je možné nalézt největší pozitivum, které by mohlo zavedení referenda přinést, pokud bychom o něm skutečně vážně uvažovali. Omezme moc státu natolik, že jeho obyvatele tento krok promění v sebevědomé, zodpovědné a racionálně uvažující bytosti. Je možné toho dosáhnout v zemi, kde téměř milion lidí nezvládnul své osobní finance a skončil v exekuci?

Možné to je, ale taková cesta bolí a bolí hodně zejména ty, kteří si zvykli na pohodlí evropského sociálního státu. Asijské země ukazují, že to jde i bez něj. Právě neexistence sociálních výdobytků je do značné míry motorem růstu Indie, Vietnamu, Číny, ale i dalších. Lidé se musí postarat sami o sebe, stát nemá mnoho mandatorních výdajů (nevyplácí důchody, s výjimkou státních úředníků) a zbytek může vesele investovat. Proto se celý kontinent tak razantně mění a mění se tak rychle, že mu již brzy budeme koukat na záda. Bude to pravděpodobně trvat pár desítek let, ale za tu dobu se Asie dost možná promění v supermoderní velmoci, kde vládne ryzí kapitalismus.

Zatímco my budeme hořekovat nad starou populací a kolabujícími penzijními systémy, Asiaté se budou do Evropy jezdit dívat na roztomilý skanzen plný lidí životně závislých na státní mašinerii. Pokud tomu máme zabránit, je třeba začít stát rušit a zmenšovat. Nikoliv, abychom ušetřili, ale aby se obyvatelé postavili na vlastní nohy. Pokud chtějí o státní správě rozhodovat v referendu, nemohou se na ni spoléhat. Peníze, které demontáž takzvaného sociálního státu přinese, lze investovat do školství, infrastruktury a výzkumu a vývoje a v neposlední řadě i do pomoci nemohoucím, kteří živoří právě proto, že veřejné rozpočty vysávají ti, kteří to nepotřebují.

Nic takového se momentálně neděje ani náznakem. Nevolám po zavedení asijských modelů v Česku, ale po odpoutání se od modelu, který nápadně připomíná gulášový socialismus 70. let. Modelu, který vytváří z lidí ovce a snadno manipulovatelnou masu, jež bez pomoci státu nepřežije. A takový model je odsouzen k zániku, protože roste konkurence, jejíž obyvatelé se musí spolehnout sami na sebe a s nimiž se nebudeme schopni měřit. Pro svůj úspěch totiž museli udělat víc, než budeme kdykoliv schopni udělat my.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud