Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demokratický blok: Začátek spolupráce proti Babišovi, nebo prázdné gesto? Glosa M. Žižkové

Demokratický blok: Začátek spolupráce proti Babišovi, nebo prázdné gesto? Glosa M. Žižkové

Politici středopravých stran se ve středu ráno seřadili za pultík v atriu Poslanecké sněmovny, aby před novináři slavnostně oznámili vznik Demokratického bloku. Sdružily se do něj čtyři partaje: ODS, lidovci, TOP 09 a STAN. Slova se ujal předseda co do volebního výsledku nejsilnější ze čtveřice stran Petr Fiala (ODS). Hnutí ANO podle něj postupuje ve vyjednávání o podobě sněmovny tak zmatečně a neprůhledně, že museli ustavit blok opozičních stran. Celá spolupráce má ale zásadní háček. Přestože – jak nově vzniklý Demokratický blok několikrát zopakoval - sdružuje dohromady přes 27 procent hlasů, v realitě jde o pouhých 48 mandátů. K bloku se nepřipojili ani Piráti. Podle jejich předsedy jde o pouhé prázdné gesto. Předčasné jsou zřejmě i oslavy lidí, kteří by rádi viděli středopravé sdružené v trvalejším bloku. Podle všeho se jejich spolupráce – podle dnes představeného scénáře - bude týkat jen ustavování sněmovny.

Už těsně po volbách, kdy bylo zřejmé, že lidovci, TOP 09 a STAN jen těsně překročili pětiprocentní hranici pro vstup do sněmovny, se začaly ozývat hlasy, že by partaje měly spolupracovat. Někteří se tak vyjadřovali už měsíce před volbami. To ale zdaleka nevyšlo, jak ukazuje příklad jen krátkou dobu trvající koalice lidovců a STAN. Ještě před pár dny se přitom politici obviňovali, kdo za to může. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) nejprve v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že se „pan Farský snižuje k podlým lžím, že jsme (lidovci – pozn. red.) je (STAN – pozn. red.) vykopli z koalice“. Farský kontroval na svém twitterovém účtu slovy: „A pak se s lidovcem na něčem domlouvejte. Nejdřív si plácnem, oni pak vycouvou a já jsem teď lhář“. Žádná idyla. A to nemluvíme o půtkách s TOP 09, Miroslavem Kalouskem.

Volební výsledek měl údajně stranám otevřít oči. V rozhovoru pro INFO.CZ o tom tak mluvil třeba čerstvý člen TOP 09 Luděk Niedermayer. Sám k tomu chce podle svých slov přispět. I další zastánci propojení středopravých stran by si teď mohli zamnout ruce: strany se rozhodly spolupracovat, a to i s ODS.

Velké oslavy by ale mohly být předčasné. Jak ve středu ráno vedení partají několikrát zopakovalo, spolupráce se týká jen a pouze ustavování sněmovny a volby do výborů a komisí. Poslanecká sněmovna se sejde už na začátku příštího týdne, do té doby by snad měla spolupráce vytrvat. Podle vyjádření Miroslava Kalouska (TOP 09) na twitteru stojí za původním nápadem Jan Farský (STAN), přirozeným lídrem paktu pak je Petr Fiala (ODS). Ten minulý týden v rozhovoru pro INFO.CZ pronesl, že co se týče shánění většiny pro vládu, Andrej Babiš s dalšími stranami nevyjednává. „Všichni říkají: nám nikdo nic nenabízí, s námi o většině nejedná. A to není v parlamentní demokracii možné,“ popisoval Fiala.

Podivné a záměrně matoucí je podle jeho dnešních slov i jednání o ustavení Poslanecké sněmovny. Právě proto měl vzniknout Demokratický blok, který bude společně postupovat. Jeho cíle jsou jasně definované: strany požadují dvě místa místopředsedů sněmovny a vedení sedmi výborů. Mezi nimi i těch, o které se vede největší bitva. Třeba takový bezpečnostní nebo hospodářský už podle slov Tomia Okamury (SPD) přislíbilo hnutí ANO právě jemu.

Proti bloku ale hraje jednoduchá matematika. Piráti a sociální demokraté se na něm odmítli podílet. Že ČSSD nabídku odmítne, potvrdil pro INFO.CZ i její místopředseda Jan Birke. Dohromady by blok měl v „ideálním“ případě 85 mandátů (ani tak by to ovšem nebyla většina). Takto blok zastupuje 48 mandátů. Předseda Pirátů Ivan Bartoš tak už spolupráci označil za prázdné gesto, které vede k fragmentaci opozice. Blok a Piráti se neshodli především na volbě předsedy sněmovny. Pirátská strana si odhlasovala podporu Radka Vondráčka (ANO). Podle bloku tím téměř dokazuje, že není opoziční stranou. Miroslav Kalousek (TOP 09) ve středu dopoledne opět zopakoval, že na hlasování o předsedovi sněmovny se projeví, kdo je proti paktu Babiš-Zeman.

Na závěr se vraťme zpět k počtům. Demokratický blok zastupuje zhruba 1,4 milionů hlasů. Přetaveno v počty mandátů se ale většině ani zdaleka neblíží. Hnutí ANO s podporou SPD představuje 100 křesel, nemluvě o hlasech KSČM. Další dny ukáží, jakou sílu proti nim může mít ve vyjednávání Demokratický blok. A jak dlouho partaje v něm sdružené budou schopné spolupráce, a ne jen symbolických gest.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744