Děsme se všech spasitelů, na Hradě potřebujeme střízlivého dělníka ústavy

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Prezident Miloš Zeman se rozpovídal o Vrběticích a bývalý frontman Pražského výběru, exministr za Zelené a permanentní aktivista Michael Kocáb znovu vycítil správný moment na to, aby nám zopakoval, že chce Zemana vystřídat ve funkci. „Všechno směřuje k tomu, že se rozhodnu kandidovat. Vlastně již jsem skoro rozhodnutý,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.

Kocáb není „skoro“ rozhodnutý poprvé, podobně ohlásil svou prezidentskou kandidaturu už koncem roku 2019. „Přemýšlím, že bych do toho tentokrát šel. Byl bych schopný zvednout hodnoty, za které jsme bojovali v roce 1989. Jsem si jistý, že takových politiků moc nebude,“ řekl tehdy pro změnu na Rádiu Impuls. Tehdy zvedal „sametové“ hodnoty, zatímco nyní říká, že „v důležitých milnících naší novodobé historie jsem se pohyboval dost aktivně.“

Taky slyšíte to spasitelství a misionářství? V souvislosti s případnou prezidentskou kandidaturou ho na nás nepouští jen Kocáb, ale i předběžní průzkumoví favorité volby Miroslava Němcová nebo Petr Pavel, kteří se už nyní halí do patosu. Problém je, že i funkci přímo voleného prezidenta naše ústava definuje antispasitelsky. Takže kdokoli teď slibuje hradní spasitelství, protože kolem sebe cítí nejen velké dějinné milníky, tak v podstatě říká, že se na Hradě bude chovat ještě nebezpečněji než Zeman.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Projevil se „syndrom spasitele“ u Zemana a Klause?
  • A proč potřebujeme na Hradě spíš „dělníka ústavy“?
sinfin.digital