Diagnóza Filip: Za Rusáků bylo líp a ani ta částka nesouhlasí

GLOSA PETRA HOLCE | Říká se tomu kouzlo nechtěného: chcete říct něco hodně moudrého, místo toho z vás ale vypadne ta nejhorší pitomost. Máloco samozřejmě tomuhle fenoménu přeje tak velkoryse jako koronavir, kdy chce být každý epidemiolog. Podívejte se třeba, co se naposled díky médiím přihodilo nesmrtelnému šéfovi České lékařské komory Milanu Kubkovi, který teď pořád dokola ordinuje totální lockdown. Ani on ale netrumfne stále ještě šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

To je i pochopitelné. Kápo komunistů pořád mentálně žije v bezstarostných osmdesátých letech minulého století, kdy býval agentem StB jménem Falmer a o tehdejším Československu rozhodovali v Moskvě. Možná i proto teď Filip ucítil potřebu všem sdělit, že komunisti nejsou to, čím se zdají být. „Nás, komunisty, někteří nesmyslně označují za odpůrce samostatnosti, za lidi, kteří chtějí zavléct naši krásnou zemi kamsi do područí asijských despocií, jak naši odpůrci vidí Rusko a Čínu. Nic není vzdálenější pravdě,“ píše ve svém článku.

Tím však nekončí. Jako místopředsedu sněmovny ho prý tíží „stohy a stohy papírů potištěných nápady a myšlenkami, které bychom měli vložit do naší legislativy“ a které mají původ v Bruselu. „Má nebo mělo kdy na nás takové legislativní nároky Rusko? Nebo Čína? Ne. To nebylo ani za doby našeho členství v RVHP. To jen Brusel ví lépe než my, jak mají vypadat naše zákony.“ Tak určitě!

Zlomená páteř ministra zdravotnictví. Když zapřel svůj podpis, nezapře i nás?

Ano, Bruselu by neuškodila střídmost ohledně nových zákonů a předpisů. Na druhou stranu, dokud se v EU pořád bude vyrábět ferrari a ne moskvič a příkladní lidé jako Filip se nebudou živit donášením na své spoluobčany, nemusíme úplně šílet. Toaletního papíru zatím máme dost. Šéfovi KSČM navíc uniká jedna podstatná věc, jak už se komunistům při přemýšlení stává. Do EU jsme vstoupili dobrovolně v rámci demokratického referenda, zatímco „Rusko“ (Sovětský svaz) si nás kdysi prostě vzalo. A pro jistotu místo zákonů poslalo i svou armádu, když to u nás koncem šedesátých let začalo smrdět závanem demokracie v mezích socialismu.

Filip má samozřejmě pravdu, že ve srovnání s EU na nás mělo RVHP, jejímž členem nás taky udělalo „Rusko“, jen minimální legislativní nároky. To proto, že v RVHP se nikdo žádnou legislativou nezabýval a všechno všem prostě nařizoval bez ní. Chudáci Maďaři například nesměli vyrábět žádná osobní auta, v rámci „legislativy“ RVHP na ně zbyl jen kultovní kloubový autobus Ikarus. Takové pošlapání národní hrdosti (oltcity směli vyrábět i Rumuni) logicky vedlo k undergroundovému vývoji maďarského osobáku, vedle něhož vypadal i trabant jako mercedes.

Trump se chová státnicky celou dobu. Neudělal žádný krok, který by jej mezi ostatními prezidenty diskvalifikoval, říká Kovář

Ohledně EU má ale Filip poslední dobou vůbec nějaký informační blackout. Nedávno z nás v Haló novinách pro změnu udělal čistého plátce EU, který do Bruselu víc peněz posílá, než z něj dostává. Díky za to. Je dobré vědět, že je vedení sněmovny už téměř dvacet let (Filip se jejím místopředsedou poprvé stal v roce 2002) v dobrých rukách a můžeme se na ni proto spolehnout. Pravda, musíme Filipa i chápat. Komunisti vždycky měli zásadní problém s tokem peněz, takže nás logicky časem přivedli na buben.

„Co dodat? Asi nejsme občané, ale jsme dav. Snad si na nás Čechy, Moravany a Slezany tak snadno nepřijdou,“ píše Filip v závěru stejného článku, v němž na adresu EU vypouští i další fake news. Určitě nepřijdou, a to i díky Filipovi. Ten si pomáhá i citátem ze Švejka a nejspíš ne náhodou: „Soudní lékaři podívali se jeden na druhého, věc byla úplně jasná...“ Ano, nikdy není od věci znát vlastní diagnózu.     

SDÍLET
sinfin.digital