Díky za ty dary! A teď si pojďme vyjasnit, kdo zaplatí důchody

I když se zdánlivě nic moc neděje, v předvolební kampani se pořád něco děje. A Martin Schmarcz to pravidelně komentuje v seriálu Je to kampáááň. Takže si připomeneme, jak se ministryně Klára Dostálová zamotala do lží kolem snahy vlády znárodnit obětem tornáda peníze z darů. Jak lidovci a Piráti navrhli, kde vzít na důchody – první by zkrátili penze exponentům komunistické totality, druzí by vzali dotace Andreji Babišovi. A ještě tu máme kulturní válku o práva homosexuálů a transsexuálů...

Znárodnit dary? Když to projde… ouuu, tak to neprošlo

„Tornádová“ kampaň se ANO nedaří. Napřed se premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová nechali vyfotit, jak se docela vesele baví uprostřed trosek. A pak se prokeclo, že vláda chce státní pomoc krátit o peníze, které lidé vybrali ve sbírkách. 

Jde nejméně o miliardu! 

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová se jala problém hasit, ale tím nejhorším možným způsobem. Napřed lhala, že ve vládním nařízení nic o krácení dotací o dary není. Když ji lidé usvědčili fotokopií dokumentu ze sbírky zákonů, začala to svádět na „chybu úředníků“. Což se záhy ukázalo jako další lež, protože zaměstnanci ministerstva potrvrdili, že šlo o politické zadání od šéfky resortu.

To muselo být předem jasné každému, kdo něco ví o chodu kabinetu. Chce nám snad Dostálová tvrdit, že jako vysoký ústavní činitel nemá ponětí, co předkládá? Ani co se týká základních cílů materiálu? Nevěřím, na to je příliš zkušená (a kdyby to opravdu nevěděla, tak nemá ve vládě co dělat). Spíš to kabinet, který nasekal šílené dluhy, jen tak zkusil, jako ten prohnaný pingl „když to projde…” 

Neprošlo a v kampani je to pořádná bota. Tohle ANO ještě mnozí omlátí o hlavu – zvláště, když znárodnění darů sice nakonec vláda vzala zpět, ale pořád trvá na tom, že pomoc zčásti sníží o vyplacené pojistky.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital