Dobré zprávy z klimatické fronty: V debatě o naší budoucnosti konečně začíná vítězit rozum

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Z pohledu do českých médií člověk snadno získá dojem, že covid je to skutečně zásadní a klíčové téma, které určuje běh dějin. Opět se opakuje situace z mnoha minulých měsíců, kdy novináři s těžko zakrývanou škodolibostí zveřejňují čísla nakažených, hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. Na první pohled žádná jiná zpráva neexistuje. Možná se vám to bude zdát troufalé, ale považuji to za z dlouhodobého hlediska bezvýznamnou epizodu.

Jakkoliv se to může zdát nemožné, situace je lepší než v předchozích vlnách. Samozřejmě díky očkování. Experti se rovněž shodují, že pravděpodobně už na jaře bude ve většině zemí světa po pandemii, protože dojde k takové promořenosti a nakaženosti, že se z covidu stane běžné respirační onemocnění. Hodně lidí ještě zemře, ale to je něco, co jsme nepochybně věděli. Každopádně to není věc, která by měla odvádět pozornost od mnohem důležitějších událostí, které hýbou světem. Máme tu vysokou inflaci, zásadní problémy s logistikou, což jsou následky covidu, ale jen do jisté míry. A máme mu také boj s klimatickou změnou a právě probíhající klimatickou konferenci COP26.

Tohle je pořád téma číslo jedna, protože bude náš život ovlivňovat desítky let. Ode mě to možná může znít zvláštně, protože postupy v boji s klimatickou změnou často kritizuji, nicméně to neznamená, že si neuvědomuji důležitost celého tématu. Dnes se pokusím zaujmout poněkud optimističtější postoj, a to i s přihlédnutím k dění na COP26. Po několika letech se zdá, že do debaty o zelené transformaci se začíná dostávat rozum na úkor aktivistů.

I na klimatické konferenci v Glasgow samozřejmě nechyběla Greta Thunberg, ale tentokrát vyvolala zájem zejména několika vulgarismy, které použila při jedné z demonstrací. Nakonec to skončilo tím, že se zapřísáhla, že se podobných vyjádření příště vyvaruje. Kontroverzi vyvolala i její podpora pro skutečně extremistická hnutí Extinction Rebellion či Insulate Britain. To jsou lidé, kteří nejenže nemají podporu veřejnosti, ale také s nimi takřka nelze vést debatu. Jejich snahy začínají a končí přilepením se k silnici a z jejich vyjádření tak nějak víme, že jejich boj s klimatickou změnou je jen zástěrka pro boj s kapitalismem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké optimistické novinky přicházejí z Bruselu?
  • Proč není klimatický summit v Glasgow tak zoufalý, jak by se mohlo na první pohled zdát?
  • A na co bychom neměli zapomínat v Česku?
sinfin.digital