Dobré zprávy z koronavirové fronty: Pozitivní Flegr, nadějné testy tabletek, očekávání v německé ekonomice lámou rekordy a EU se blíží dohodě s AstraZenekou

S tím, jak se v Evropě otepluje, přibývá i dobrých zpráv o boji proti koronaviru. Dokonce i biolog Jaroslav Flegr, který v uplynulých měsících prorokoval vždy ty nejčernější scénáře, připouští, že se situace rychle zlepší, jakmile rozkvetou první pampelišky. Na českých webech jste si sice mohli přečíst, že přibylo více než 10 tisíc případů za den, ale realita je, že to je o čtvrtinu méně než před týdnem. A pak je tu celá řada pozitivních zpráv přicházejících ze světa...

Naděje přichází z laboratoří americké společnosti Pfizer. Ta začala testovat pilulky léku, který zatím nese krkolomné označení PF-07321332 a v těle blokuje enzym, jenž umožňuje viru replikaci. Pokud testy dopadnou dobře, budeme vedle očkování mít proti onemocnění další silnou zbraň.

Blížíme se mimochodem k hranici 1,5 milionů Čechů, kteří už dostali alespoň jednu dávku vakcíny. Není to stále mnoho, ale tempo už je slušné. Pokud ministerstvo dodrží svůj slib, mělo by od 6. dubna začít očkovat 100 tisíc lidí denně. Dodávky od některých společností váznou, ale stále to není fatální a existuje naděje, že do konce června bude naočkováno 60 procent dospělé populace. Když započítáte Čechy, kteří už covid měli, budeme na začátku letních prázdnin stát na hranici stádní imunity.

Dobré zprávy přicházejí prakticky z celého světa, přestože některé země dále trpí (zejména Brazílie). Situace se rychle mění k lepšímu ve Spojených státech, kde očekávají naočkování dospělé populace ke konci května. To bude mít i zásadní vliv na dostupnost vakcín pro zbytek planety. K rychlému zlepšení dochází i v Británii, kde je dnes v nemocnicích jen zhruba desetina pacientů s covidem, než byla v nejhorším období.

V Evropě se situace komplikuje v Německu a v několika dalších zemích, přesto jedna zásadní dobrá zpráva existuje. Po skutečně tvrdých přestřelkách kvůli dodávkám vakcíny AstraZeneca vydala Evropská komise společné prohlášení s britskou vládou, přičemž obě strany se zavázaly, že budou hledat win-win řešení. Ve výsledku by to mohlo znamenat větší počet vakcín pro Evropu a zabránění přerušení dodávek pro Británii.

AstraZeneca mimochodem oznámila výsledky své americké studie s tím, že její vakcína je účinná ze 79 procent, přičemž cokoliv nad 50 procent lze považovat za dobrý výsledek. Zhruba 78procentní účinnost hlásí z Brazílie i v případě druhé velké čínské vakcíny.

Úplně špatná nejsou ani data z ekonomiky. Britové sice zveřejnili, že dlouhotrvající lockdown napáchal masivní hospodářské škody, ale očekávání se mění. Z hlediska Česka je zásadní vývoj v Německu, přestože tamní situace není ideální. Takzvaný sentiment se podle studie ZEW nadále zlepšuje a v březnu dosáhl 76,6 bodu, což je o 20 procentních bodů více než loni v prosinci. V Česku zatím tak optimistická očekávání nepozorujeme, ale je pouze otázkou času, než se sentiment zlepší i tady.

Samozřejmě že lockdown je otravný, ale z výše zmíněných zpráv můžete jasně vidět, že jdeme do finiše a rok trvající noční můra se rychle blíží ke konci. Zbývá jen vydržet, předejdeme tím dalším zbytečným ztrátám na životech.

sinfin.digital