Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dohoda o vládě bude. Nejmíň do referenda ČSSD. Komentář Vratislava Dostála

Dohoda o vládě bude. Nejmíň do referenda ČSSD. Komentář Vratislava Dostála

Pokud může po dnešku něco realisticky dohodu o vládě zhatit, je to prakticky už jen vnitrostranické referendum sociálních demokratů. Navzdory siláckým vzkazům předsedy Jana Hamáčka – v komentáři pro Právo dokonce psal v tom smyslu, že už ČSSD nemá kam ustupovat – se vše jeví vcelku klidně. Dneska to skoro vypadalo, že se vyjednavači obou stran dokážou dohodnout téměř na čemkoli. Hraje se tak už pouze o jediné: vyrukovat do sjezdu ČSSD s něčím, co může aspoň teoreticky řadové sociální demokraty přesvědčit u vstupu do vlády, jejímž předsedou bude trestně stíhaný politik.

Ale popořadě. Klíčový moment nenastal dneska, nýbrž už v úterý, kdy Jan Hamáček s Jiřím Zimolou přišli s tím, že už jim vlastně navzdory sjezdovému usnesení tak moc účast Andreje Babiše ve vládě nevadí. Stačí, pokud ČSSD na oplátku dostane vnitro nebo finance. Sociální demokraté, aspoň pokud jde o vedení strany, do vlády chtějí zkrátka tolik, že jsou schopni popřít i svůj stěžejní předvolební slib. Z logiky věci pak nemůže nikoho překvapit, že si čtvrteční schůzku všichni zúčastnění hodně pochvalovali. Hovořili sice o tvrdém, avšak současně věcném a konstruktivním jednání. Ta další přijdou na řadu příští týden tak, aby bylo ještě před sjezdem ČSSD, který pokračuje v sobotu, prakticky hotovo.

To hlavní přitom není – jak by se mohlo zdát z mediálních výstupů - v debatě o programu. V tomto punktu si mohou být Hamáček se Zimolou jisti, že prosadí, co se jim zamane. Teda až na zvyšování daní, obzvláště korporacím a vysoko příjmovým skupinám obyvatel. Jinak ale platí, že ANO nedisponuje žádnou programovou identitou, dokáže se proto dohodnout prakticky s každým. Navíc hledat shodu se stranou, které vytuneloval nejen voličskou základnu, ale také program, musí být pro Babiše hračka. I proto si mohli dneska všichni aktéři před novináři notovat, kterak už vyřešili téměř všechny programové rozpory. Lakonicky i přesně to řekl Richard Brabec z hnutí ANO: „program není oblast, na které by nebyla možná dohoda.“

Přesně opačně to ale je, pokud jde o ministerstva. Babiš je zručný technolog moci a už teď dosazuje na rozličné posty sobě loajální figury, jakoby se nechumelilo. Sociální demokraté jich požadují pět, hnutí ANO nabízí čtyři. A pokud má zůstat Babiš na pozici premiéra, chce ČSSD na oplátku buď ministerstvo financí, anebo vnitra. Jde o poslední bod, na kterém se jednání zasekla. Přitom platí, že Babiš musí do sjezdu přijít – a zcela jistě přijde – s něčím, co bude moct Hamáček spolustraníkům předložit jako svou kořist. Otázky jsou po dnešku dvě: co by to tak asi mohlo být a zda to bude členům sociální demokracie stačit.

Zkusme si tedy představit, jak se situace vyvine. Jan Hamáček příští týden v sobotu vystoupí na sjezdu s tím, že do koaliční smlouvy ČSSD prosadila takřka všechny programové priority. Pokud jde o rozdělení ministerstev, patrně bude říkat, že vybojovali pro levicovou stranu ta klíčová. V zákulisí se hovoří o školství, sociálních věcech, zdravotnictví, zemědělství nebo třeba o ministerstvu pro místní rozvoj. Toto všechno ale ještě Hamáčkovi ani zdaleka nezaručí, že bude jeho vyjednávací mise o vládním angažmá úspěšná. Potřebuje něco navrch, něco, co umlčí většinu pochybovačů.

Zkrátka a dobře: pokud sociální demokraté ustoupili z požadavku, že ve vládě nebude trestně stíhaný politik, očekávají od Babiše kompenzaci. A s ohledem na dosavadní vývoj můžeme už teď s jistotou říct, že se nakonec něčeho podobného dočkají. Nejspíš to nebude vnitro ani finance, obě tato ministerstva jsou pro Babiše s ohledem na jeho byznysové i čistě mocenské zájmy příliš důležitá. Realistické naopak je, že se vzdá některého z resortů, o kterém se zatím debata nevede. Jana Hamáčka si lze třeba vcelku dobře představit na pozici ministra zahraničních věcí. Variant je ale víc. I tak to ale nakonec vůbec nemusí znamenat, že vláda vznikne.

Ostatně jsme o tom na webu INFO.CZ už psali: v regionech může převážit principiální pozice, tedy že ČSSD nemá ve vládě s trestně stíhaným oligarchou co pohledávat, že vládnout s někým, kdo veřejný zájem státu podřizuje partikulárnímu zájmu jedné politické strany a na ní napojené podnikatelské struktury, je pro demokratickou stranu absolutně nepřípustné, nebo že strana, která ve volbách dopadla nejhůř za posledních pětadvacet let, zkrátka a dobře potřebuje načerpat novou energii, pro což jsou podstatně příznivější podmínky v opozici, a nikoli ve vládě. V opačném případě se může stát, že je to na hodně dlouho naposledy, co měla možnost byť o vstupu do vlády jen uvažovat.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1