Dojnice: Zajistí nám důchody nová daň, nebo brambory na loupačku? | info.cz

Články odjinud

Dojnice: Zajistí nám důchody nová daň, nebo brambory na loupačku?

Dojnice: Zajistí nám důchody nová daň, nebo brambory na loupačku?
 

GLOSA | Čekali jsme netrpělivě a konečně jsme se dočkali. Ministryně Jana Maláčová představila v pořadí už asi 128. komisi pro reformu důchodového systému. Princip reformy je podle jejích slov jasný: „plošné zabezpečení na principu solidarity“ a „posílení zásluhovosti,“ což je pro rozpočet skvělá zpráva. Solidarita znamená, že od těch, co mají víc, se peníze přesunou k těm, kteří mají míň. Pak se na principu zásluhovosti zase peníze od těch, kteří mají míň, přesunou k těm, kteří si zaslouží mít víc. 

Pokud bude na každý přesun uvalena tzv. přesunová daň, mohl by důchodový systém začít vykazovat ohromné přebytky jako ve Venezuele, kdy jsou už dnes důchody vypláceny v milionových částkách.

Ostatně tato myšlenka je v souladu se sociálnědemokratickým programem, protože snad každý sociální demokrat věří, že když se přerozdělují peníze z levé kapsy do pravé, tak nastává spravedlnost a blahobyt. Pokud se, samozřejmě, cestou nějaké peníze neztratí, což se taky občas stává...

Snad aby výstupem komise nebyla jen nějaká suchá čísla, ale bylo kolem toho taky trochu bžundy, budou v komisi pracovat i zástupkyně České ženské lobby a Gender Studies. A protože pohlaví je podle těchto odbornic jen sociální konstrukt, tak doufám, že nezapadne návrh, aby se muž mohl před odchodem do penze prohlásit za ženu, když to pro něj bude výhodnější.

ANO chce jít na důchody jinou cestou. Už před rokem tehdejší ministr Pilný navrhoval, aby si důchodci přivydělávali sekáním trávy v parcích. Premiér Babiš zase tento týden propagoval jako nejlepší zajištění na stáří jíst brambory na loupačku a ušetřené peníze si odkládat stranou.

Důchodovou komisi by tak měli doplnit odborníci ze Svazu provozovatelů parků a Českého bramborářského svazu. Stát zřejmě plánuje pro důchodce využít i potenciál ovocných stromořadí u silnic, protože už před dvěma týdny premiér rezolutně prohlásil: „Chceme jablečný obchod pro naše lidi!“

Co dalšího slibuje Babiš? Expert jeho politiku podrobil tvrdé kritice. Čtěte zde >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud