Donald Trump trestá své odpůrce a republikáni se mění ve „stranu jednoho muže“

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Pokud se snad někdo domníval, že se situace na americké vnitropolitické scéně po volebním dramatu z loňského listopadu, po útoku na Kapitol a po nástupu Joea Bidena do Bílého domu zklidní, hluboce se mýlil. Nejde jen o vášnivé diskuse o nesmírně nákladných projektech, kterými chce prezident „nastartovat“ ekonomiku, nebo třeba o humanitární krizi na americko-mexické hranici, ale také o napínavý a bezprecedentní vývoj v Republikánské straně.

O co konkrétně kráčí? Jak je známo, Donald Trump nesl listopadovou porážku s Joem Bidenem velmi těžce. Odmítl ji uznat, a navíc svým vystupováním, a hlavně svým projevem nepřímo přispěl ke zmíněnému bezprecedentnímu útoku davu na Kapitol. V důsledku toho čelil v závěru funkčního období už druhému impeachmentu, který nakonec ustál díky podpoře zákonodárců Republikánské strany, jež mu zůstává – pro někoho poněkud překvapivě – věrná navzdory volební porážce.

Pokus o impeachment prezidenta skončil dle očekávání. Mělo to pro něj zásadní význam, jelikož se v roce 2024 může opět ucházet o prezidentský úřad, čemuž chtěli demokraté touto cestou za každou cenu zabránit. Jenže nějaké důsledky to přeci jen má – deset republikánských členů Sněmovny reprezentantů tehdy hlasovalo pro impeachment a tedy „proti Trumpovi“, stejně jako později šest senátorů. 

A teď už přímo k věci: Vzhledem k povaze Donalda Trumpa není nijak překvapivé, že na „zrádce“, kteří hlasovali pro impeachment, dštil s podporou většiny spolustraníků od počátku oheň a síru. Také proto, i když nejen proto, se téměř všichni „vzpurní“ senátoři rozhodli, že se nebudou o „své“ křeslo v příštích volbách (na podzim 2022) ucházet. Ve Sněmovně reprezentantů je situace složitější, mimo jiné proto, že zde proti Trumpovi razantně vystupovala třetí nejvýše postavená republikánka ve straně a šéfka The House of Republican Conference, což je důležité diskusní fórum republikánů (nejen) ve Sněmovně reprezentantů, Elizabeth Lynne „Liz„ Cheneyová (*1966)  dcera Richarda „Dicka“ Cheneyho, který sloužil jako mimořádně vlivný viceprezident (téměř spoluvládce) v době George Bushe mladšího (2001–2009).

Donald Trump měl na Liz Cheneyovou spadeno dlouho, neboť patřila ke členům vlivných republikánských rodin, které se stavěly už proti jeho prezidentské nominaci v roce 2016 (včetně „klanu“ Bushových), distancovaly se od něj v době, kdy vládl Americe (2017–2021), a po porážce ve volbách na podzim 2020 a po 6. lednu 2021 ho velmi ostře kritizovaly a volaly po tom, aby se jej strana zbavila. GOP (Grand Old Party), jak je Republikánská strana nazývána, to ale neučinila a místo toho bývalého prezidenta podpořila. Důvod je prostý: žádný jiný kandidát ve 20. a 21. století jí nepřinesl tolik stoupenců jako Trump, a navíc stoupenců, jejichž velká většina mu je věrná i po volební porážce. Pro mnoho členů strany, o níž vlivní komentátoři psali, že neobrátí-li se kromě bílých voličů nově také na příslušníky etnických menšin (Hispánci, Afroameričané, Afroasiaté), nemá v dalších prezidentských volbách šanci, se tak Trump stal doslova „zjevením“ a „záchranou“, a právě proto za ním stojí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím Cheneyová poštvala Trumpa proti sobě a jak jí to změnilo život?
  • Proč má být právě její osud „zásadním zlomem“?
  • A jaké dvě cesty jsou před Trumpem pro nejbližší roky?
sinfin.digital