Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dopracuje se Kim Čong-un k nobelovce? Trump s ním možná mír dohodne. Komentář Viliama Bucherta

Dopracuje se Kim Čong-un k nobelovce? Trump s ním možná mír dohodne. Komentář Viliama Bucherta

Ještě před několika měsíci byl severokorejský diktátor Kim Čong-un považovaný za nebezpečného a nevyzpytatelného vůdce. Pokud bude ale pokračovat ve svém tažení, u něhož se zdá, že se najednou snaží se světem domluvit, brzy jej někdo navrhne na Nobelovu cenu míru.

Aby to bylo ještě bombastičtější, mohl by Kim dostat toto ocenění spolu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Když tedy spolu domluví mír a zastavení severokorejského jaderného programu.

Je ale něco podobného možné? Překvapivá odpověď zní – ano, je.

Kim Čong-un loni testoval rakety a jaderné zbraně. Letos poslal své sportovce do jihokorejského Pchjongčchangu. Tedy do nepřátelské země. Minulý týden navštívil Čínu, což byla jeho vůbec první zahraniční cesta od roku 2011, kdy se chopil moci. Sejde se 27. dubna s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. To bude teprve třetí schůzka vůdců rozdělené Koreje za posledních 70 let. A na konec května se připravuje jedno z nejočekávanějších setkání 21. století – summit s prezidentem USA.

V případě Kima ovšem dokonale funguje „haló efekt“, což je termín, se kterým kdysi přišel americký psycholog Edward Lee Thorndike. Haló efekt je chyba v posuzování lidí. Dochází u něj k převládnutí prvního nebo nejsilnějšího dojmu. Ten pak potlačí všechny ostatní vjemy, čímž podle definice brání jejich správnému rozlišení a zhodnocení.

Kim Čong-un byl vždy hodnocen podle „haló efektu“ – a ten byl záporný. Může se to změnit? Lze v hlavě přehodit výhybku a dělat něco naprosto jiného? V případě politiky a ekonomiky ano. Stává se to, když zjistíte, že nemáte jiné východisko, že stojíte před krachem.

Jenže Kimova Severní Korea stojí podle světa před krachem desítky let. Pchjongjang přitom hledá jaderné zbraně už od konce padesátých let a jistě bude požadovat za zastavení tohoto hledání mimořádně vysokou cenu.

Za pokus to ale stojí. Na místě je přesto velká opatrnost. V minulosti byla Nobelovými cenami míru ověnčena americko-vietnamská dohoda o ukončení války. Zkrachovala. Totéž se stalo v případě Izraelců a Palestinců. Navíc do hlavy Kim Čong-unovi nikdo nevidí. Jen on sám a několik jemu nejbližších vědí, co má být na konci neuvěřitelných zvratů, které u severokorejského vůdce právě sledujeme. Ale to se mi už do toho zase vkrádá ten pověstný „haló efekt“.

Text vyšel také v tištěném Reflexu č. 14/2018.

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1