Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dopracuje se Kim Čong-un k nobelovce? Trump s ním možná mír dohodne. Komentář Viliama Bucherta

Dopracuje se Kim Čong-un k nobelovce? Trump s ním možná mír dohodne. Komentář Viliama Bucherta

Ještě před několika měsíci byl severokorejský diktátor Kim Čong-un považovaný za nebezpečného a nevyzpytatelného vůdce. Pokud bude ale pokračovat ve svém tažení, u něhož se zdá, že se najednou snaží se světem domluvit, brzy jej někdo navrhne na Nobelovu cenu míru.

Aby to bylo ještě bombastičtější, mohl by Kim dostat toto ocenění spolu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Když tedy spolu domluví mír a zastavení severokorejského jaderného programu.

Je ale něco podobného možné? Překvapivá odpověď zní – ano, je.

Kim Čong-un loni testoval rakety a jaderné zbraně. Letos poslal své sportovce do jihokorejského Pchjongčchangu. Tedy do nepřátelské země. Minulý týden navštívil Čínu, což byla jeho vůbec první zahraniční cesta od roku 2011, kdy se chopil moci. Sejde se 27. dubna s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. To bude teprve třetí schůzka vůdců rozdělené Koreje za posledních 70 let. A na konec května se připravuje jedno z nejočekávanějších setkání 21. století – summit s prezidentem USA.

V případě Kima ovšem dokonale funguje „haló efekt“, což je termín, se kterým kdysi přišel americký psycholog Edward Lee Thorndike. Haló efekt je chyba v posuzování lidí. Dochází u něj k převládnutí prvního nebo nejsilnějšího dojmu. Ten pak potlačí všechny ostatní vjemy, čímž podle definice brání jejich správnému rozlišení a zhodnocení.

Kim Čong-un byl vždy hodnocen podle „haló efektu“ – a ten byl záporný. Může se to změnit? Lze v hlavě přehodit výhybku a dělat něco naprosto jiného? V případě politiky a ekonomiky ano. Stává se to, když zjistíte, že nemáte jiné východisko, že stojíte před krachem.

Jenže Kimova Severní Korea stojí podle světa před krachem desítky let. Pchjongjang přitom hledá jaderné zbraně už od konce padesátých let a jistě bude požadovat za zastavení tohoto hledání mimořádně vysokou cenu.

Za pokus to ale stojí. Na místě je přesto velká opatrnost. V minulosti byla Nobelovými cenami míru ověnčena americko-vietnamská dohoda o ukončení války. Zkrachovala. Totéž se stalo v případě Izraelců a Palestinců. Navíc do hlavy Kim Čong-unovi nikdo nevidí. Jen on sám a několik jemu nejbližších vědí, co má být na konci neuvěřitelných zvratů, které u severokorejského vůdce právě sledujeme. Ale to se mi už do toho zase vkrádá ten pověstný „haló efekt“.

Text vyšel také v tištěném Reflexu č. 14/2018.

Další komentáře autora najdete na webu Reflexu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744