Dostál: Fiala těžko snáší kritiku, začíná se v tom až příliš podobat Babišovi | info.cz

Články odjinud

Dostál: Fiala těžko snáší kritiku, začíná se v tom až příliš podobat Babišovi

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Předseda občanských demokratů Petr Fiala se sice pasuje do role lídra opozice a příštího premiéra, zároveň ale těžko snáší byť velice umírněnou kritiku. Jinak si nelze vysvětlit jeho reakci na náš včerejší text, ve kterém jsme popsali rizika případného slučování pravice před příštími volbami. „Děláte účet bez hostinského, nemá smysl, abychom se scházeli,“ vzkázal mi prostřednictvím svého asistenta Fiala a zrušil týden domluvený rozhovor. Je to překvapivé, ale začíná se tím až příliš podobat Andreji Babišovi, který od novinářů očekává především servilitu.

Předsedu ODS dopálil podle všeho především titulek, ve kterém jsme uvedli, že ODS stagnuje. Toto tvrzení jsme opřeli o dlouhodobý trend předvolebních šetření. Občanští demokraté se naopak ohánějí výsledky posledních senátních, komunálních a evropských voleb. Ano, pravdou je, že ve všech těchto volbách oproti těm minulým posílili, ale zrovna tak lze říct, že se ani zdaleka nepřiblížili ziskům, na které byli zvyklí z dřívějška. Má to systémové příčiny a snad každého občanského demokrata musí znepokojovat, že toho času nejsilnější subjekt napravo od středu v předvolebních šetřeních poslední necelé dva roky stagnuje.

Mohli jsme o tom dnes vést s předsedou ODS rozpravu, mohl s námi nesouhlasit, oponovat nám, shodit naše závěry, měl ideální příležitost rozcupovat naše stanoviska, rozebrat větu po větě naši analýzu a vyvrátit její sdělení. Mohl nastínit program, vizi a plány. Nic takového neudělal, namísto toho prostě usoudil, že nemá smysl s námi mluvit. Nejspíš tak učiní, až budeme psát krapet servilněji… Začíná se v tom až příliš podobat (nejen) Andreji Babišovi, který také rozděluje novináře na ty, kteří o něm píší „pravdu“, a na zbytek, který tu a tam poplísní a označí třeba za zkorumpovanou pakáž.

Tak daleko Fiala ještě nezašel, přesto jeho dotčená reakce na umírněnou a věcnou kritiku, byť opřenou o data z předvolebních šetření, překvapuje. Soudíme, že člověk s ambicí být naším příštím premiérem, člověk, který se pasuje na lídra změny a člověk, který voličům slibuje, že Českou republiku velmi rychle posune mezi deset nejlepších zemí na světě, musí unést nepoměrně silnější tlak.

Fialův asistent nám mimo jiné vyčetl, že „děláme účet bez hostinského“ a že jsme mohli počkat, až se Fiala ke zmíněné věci vyjádří. A teprve pak že jsme měli text, na který odkazuji v úvodu článku, zveřejnit. Marně jsem se mu snažil vysvětlit, že šlo o jeden z několika souběžně plánovaných příspěvků. Tak aspoň ve stručnosti tady: minulý týden jsme se v reakci na poslední volební model Medianu dohodli, že vydáme komentář o kondici opozice, oslovíme některé opoziční politiky s žádostí o rozhovor (vyšly v mezičase dva: s Markétou Adamovou Pekarovou a Vítem Rakušanem), zkusíme promluvit s výzkumníky z Medianu, aby rozklíčovali, co se za jejich čísly skrývá, a kontaktujeme krajské lídry ODS, aby ze svých pozic okomentovali případné slučování pravice. Plán se zdařil, teda až na ten rozhovor s Fialou…

Je svým způsobem fascinující, pokud se politici začínají stavět do role editorů, obvolávají šéfredaktory, případně majitele zpravodajských webu a stěžují si, jak jsou na ně novináři zlí. Namísto ochoty vést dialog a standardní politickou debatu, která předpokládá pluralitu hledisek, priorit a pozic, se chovají jako děti. Když není po jejich, prostě se urazí a žalují. A ještě jedna poznámka: jsem bývalým studentem profesora politologie Fialy. „Každá politika je kritizovatelná,“ říkával tehdy svým posluchačům. Ta věta mi uvízla v paměti dodnes. Předseda ODS Fiala na ni ale – zdá se – zapomněl. Je to docela škoda.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud