Dostál: Krajské volby jako experiment. A taky možný bod obratu | info.cz

Články odjinud

Dostál: Krajské volby jako experiment. A taky možný bod obratu

Dostál: Krajské volby jako experiment. A taky možný bod obratu
 

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | ODS, STAN a Východočeši ohlásili společnou kandidátku pro krajské volby v Královéhradeckém kraji. Je to první hmatatelný výsledek snah, o kterých se v Česku už hodně dlouho hlavně mluví. Vyvozovat z koordinovaného postupu v jednom ze čtrnácti krajů dalekosáhlé závěry nelze, ale stejně tak jej nemůžeme úplně ignorovat. Teprve příští týdny a měsíce ukážou, zda se jedná o začátek trendu, nebo osamocený tah. 

Předně je třeba říct, že letošní krajské volby, a platí to i o volbách senátních, jsou pro experimentování s předvolebními koalicemi optimální. Ostatně třeba lidovci o tom vědí své; byly to krajské volby v roce 2012, které je rehabilitovaly po sněmovním propadáku dva roky předtím. A už tehdy jim k tomu v některých krajích pomohly předvolební koalice s místními uskupeními. Letošní volby tak budou mimo jiné testem v tom smyslu, zda tady po integraci roztříštěných sil vůbec existuje poptávka mezi voliči.

Počítat ale musíme také s tím, že směrem ke sněmovním volbám to nemusí znamenat vůbec nic. Teprve uvidíme, ale v každém případě je dobře, že zástupci ODS, STAN a Východočechů s něčím konkrétním přišli. Bylo načase, netrpělivost byla mezi některými jejich příznivci až k nesnesení.

Že se tak stalo právě v Královéhradeckém kraji, má také svou logiku. Před čtyřmi lety zde krajské volby suverénně vyhrálo hnutí ANO se ziskem více než pětadvaceti procent hlasů. Druhá skončila s obrovským odstupem ČSSD, svůj hlas jí dalo třináct procent voličů. Všechny ostatní formace skončily pod deseti procenty. Přesto zde po volbách vznikla široká koalice, která poslala jasného vítěze voleb do opozice.

Možná si na to ještě vzpomenete, Babiš tehdy zuřil, připomínal opoziční smlouvu a svou konkurenci obvinil z podvodu na voličích. Koalice složená ze sociálních demokratů, ODS, Starostů a nezávislých, Východočechů, lidovců a TOP 09 totiž vznikla jen několik hodin po sečtení volebních výsledků, Babiš tudíž její lídry podezíral, že se na spojenectví domluvili už před volbami. 

Pokud tedy dnes na tiskové konferenci ve sněmovně při podpisu předvolebního memoranda o spolupráci padlo, že je lídr nové platformy Martin Červíček (ODS) potenciálním hejtmanem kraje, připomeňme, že jde o současného prvního náměstka hejtmana. Jinak řečeno, dnes stvrzenou předvolební alianci tvoří část stran, které na Královéhradecku poslední čtyři roky vládnou. Ze všeho nejvíc jde tedy o manévr, kterým chtějí lídři těchto subjektů předejít případné volební porážce a pokud možno se udržet u moci. Což není míněno jako kritika, politika je zkrátka mimo jiné o schopnosti integrovat menší politické proudy do větších celků, představit věrohodný program a lídry a být součástí hlasovací většiny, která z daných voleb vzejde.

To hlavní ale není jeden kraj ze čtrnácti, může jít o počátek trendu, který bude spočívat v integraci středo-pravých stran, anebo taky o ojedinělý tah vynucený specifickou situací, jež ostatně vznikla už po minulých volbách. 

Přestože je na autoritativní závěry brzo, s jistou opatrností se můžeme přiklonit k první variantě. V politických kuloárech se totiž objevují informace také o chystaných dohodách v dalších krajích. Tak třeba v Plzeňském kraji by do společné aliance mohl jít STAN, TOP 09, Zelení a místní lokální formace, na Karlovarsku STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Karlovarská občanská iniciativa, na Ústecku opět STAN s TOP 09 a Zelenými, jinde je ve hře aliance s SNK-ED, v Moravskoslezském kraji pak stejně jako v tom Královéhradeckem dohoda mezi STAN a ODS. A na Olomoucku je zpět úvaha o dohodě Starostů s Piráty. 

Lidovci jdou tamtéž do voleb společně s TOP 09, Zelenými a hnutím pro Olomouc, v Pardubickém kraji je podepsána dohoda mezi KDU-ČSL, SNK-ED a Nestraníky, předvolební koalici tady navíc skládá také současný hejtman Martin Netolický z ČSSD. Lidovci pak připravují podpis memoranda o spolupráci s ODS také v Ústeckém kraji. Jak vidno, voliči budou mít z čeho vybírat. Otázka je, zda tuto snahu o integraci ocení - a to nejen ti, kteří tvoří pevné jádro jednotlivých stran, ale především ti, kteří doposud preferují některou ze stran vládního bloku. V posledku bude zajímavé sledovat, zda se z činorodosti krajských lídrů poučí také politici na centrální úrovni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud