Dostál: Vypadám dobře, laškoval Zeman. Jinak vše při starém: vyplísnil ekology, vadí mu úředníci | info.cz

Články odjinud

Dostál: Vypadám dobře, laškoval Zeman. Jinak vše při starém: vyplísnil ekology, vadí mu úředníci

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Vždycky je to tak trochu svátek, a to přesto, že prezident Miloš Zeman už dlouho nic zásadního ve sněmovně neřekl. Aspoň že novináře při příchodu ubezpečil, že se cítí navzdory bolavým nohám dobře. „Moje okolí mně teď říká, že vypadám dobře. A já mu odpovídám, že lidský život má tři fáze. Mládí, dospělost a vypadáte dobře,“ pravil ve zjevně dobrém rozpoložení Zeman chvilku předtím, než pronesl svůj projev k poslancům. V něm nic nového nebo překvapivého ale nezaznělo.

Miloš Zeman je už dlouho předvídatelný. Svým projevem ze všeho nejvíc potvrdil, že je věrným spojencem premiéra Andreje Babiše. To samé lze říct ostatně také o komunistech, celá rozprava o rozpočtu je tak spíše hrou a utvrzením dopředu jasných pozic. Už teď je jisté, že aliance složená z hnutí ANO, sociálních demokratů a komunistů ve sněmovně rozpočet pohodlně schválí. „Předeslal bych, že pokud Poslanecká sněmovna návrh zákona schválí, tak ho podepíšu,“ nenechal nikoho na pochybách také Zeman.

Přesto si podle něj rozpočet zaslouží přátelskou kritiku. Zeman vládu opět varoval před údajnými klimatickými alarmisty, vybídl ji k propouštění státních úředníků, pozastavil se také – jak už bývá jeho zvykem – u sociálních dávek. „Sám zastávám názor, že ten, kdo odmítne nabízenou práci, by neměl žádné dávky dostávat. Uvidíme, jak se tento jev bude vyvíjet. Paní ministryně mě informovala, že po třech měsících vynětí z evidence se uvažuje o prodloužení této lhůty na osm měsíců. Alespoň něco.“

Byl to krátký projev, jehož těžiště spočívalo nepřekvapivě v kritice ekologů. „Ve světě zuří obchodní nebo celní válka. Válka mezi Amerikou a Čínou, mezi Amerikou a Evropskou unií. Ale kromě toho je tady ještě jeden faktor, který z důvodů politické korektnosti není příliš zmiňován, třebaže může vysvětlit mnohé ze zastavení ekonomického růstu Německa. Nu, Energiewende, tedy obrat k zvlášť drahým zdrojům elektrické energie,“ pravil prezident.

Možná se sluší aspoň stručně připomenout, že jde o přechod od energie z fosilních a jaderných paliv na obnovitelné zdroje energie, jehož cílem je získávat do roku 2050 v Německu energii především z obnovitelných zdrojů. A podle Zemana tento manévr vedl k tomu, že v Německu je nejdražší cena elektřiny v Evropě. „Nu a plánované odstavování elektráren se už dnes promítlo do nulového růstu německé ekonomiky,“ dovozuje prezident.

„Říkám to proto, protože bych si přál, aby naši zemi nezachvátilo obdobné klimatické šílenství a abychom si uvědomili, že náš energetický mix je sestaven tak, že pouze tři procenta výroby jsou solární elektrárny, 47 procent uhelné elektrárny a 35 procent elektrárny jaderné. Tolik k vnějším podmínkám. Myslím si, že naši závislost na Německu můžeme částečně kompenzovat diverzifikací našeho exportu do dalších teritorií, zejména pak tam, kde klimatičtí alarmisté nemají příliš na růžích ustláno,“ dodal.

Nic nového nezaznělo ani ve druhé části projevu, kterou Zeman věnoval svému jinému oblíbenému tématu, tedy úsporám na státních úřednících a sociálních dávkách. „Chtěl bych ocenit paní ministryni Maláčovou. Je tady? Je tady. Dobrý den. Která zrušila bez náhrady fond dalšího vzdělávání, který měl 600 zaměstnanců. Takže těchto 600 zaměstnanců se může uplatnit v soukromém sektoru,“ pravil Zeman s tím, že šlo o typicky parkinsonovskou instituci, která se podle něj živí sama ze sebe.

V samotném závěru veskrze nudného projevu Zeman vládu vybídl ke zrušení všech daňových výjimek. „Obávám se, že za každou z nich je lobbistická skupina, která bude bojovat. Ale tvrdím, že podobně jako každý energetický zdroj by měl mít rovné podmínky a neměl by tedy být dotován, tak i pokud jde o daňové výjimky, uvědomte si, že na ně doplácí lidé, kteří své daně řádně platí.“ Před odchodem poslance ještě ubezpečil, že plně souhlasí se stanoviskem sněmovny ve věci boje kurdského národa proti turecké okupaci jeho území. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud