Dr. Divnoblatný aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád covid

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Nedělejte si starosti, víc než koronavirus zabíjí hysterie, a pokud už na něj někdo zemře, tak protože byl starý! Tohle poselství ministra zdravotnictví Blatného, který bagatelizuje úmrtnost v důsledku nákazy covidem jistě potěšilo všechny popírače, „chřipečkáře“ a šiřitele konspiračních teorií, kteří už dlouho tvrdí, že celá epidemie je humbuk. Pro mě to znamená jediné: zapomenout na stát a chránit sám sebe.

Pořád jsem doufal, že přes určité indicie vláda nakonec nepřistoupí k zatajování a falšování dat, aby před lidmi skryla skutečný dosah tragédie umocněný sérií špatných rozhodnutí. Od rozkazu premiéra Babiše odložit nutná opatření kvůli krajských volbám až po neochotu zavést tužší lockdown po vzoru Izraele. Nejprve tedy kabinet nechal epidemii pořádně rozjet a nakonec odmítl razantní kroky, které by ji zastavily možná už do dvou týdnů, takže nejhorší fáze trvala dvakrát tak dlouho.

Bohužel, Babišův tým důsledně naplňuje temný scénář z uzavřeného jednání zdravotního výboru, na kterém se poslanci hnutí ANO dohadovali s šéfem zdravotních statistiků Duškem na utajení a rozmlžení počtu obětí viru. Nejprve začal ÚZIS připravovat novou metodiku vykazování úmrtí. Z ní vyplynulo, že jen 27 % lidí umírá na covid, zbytek údajně „s covidem“, tedy na něco jiného. Když tuto konstrukci rozmetala data ČSÚ, z nichž plyne, že naopak umírá více lidí, než je ve statistikách, přišel ministr s dalším trikem.

Dokonce i podle Státního zdravotního ústavu, umřelo mezi 40. až 42. týdnem 1654 lidí nad dlouhodobý průměr. Přičemž covidové statistiky uvádějí nárůst jen 923 mrtvých. Dodejme, že jde o závěr září a první polovinu října, kdy vlna umírání na koronavirus teprve sílila. Novější data od ČSÚ nejsou zatím k dispozici. Rozdíl mezi nimi a čísly ÚZIS je dán tím, že ta druhá uvádějí jen mrtvé z nemocnic, zatímco stovky lidí umírají doma.

Takže z tvrdých dat ČSÚ plyne, že v čase epidemické vlny neumírá čtyřikrát méně lidí, než říkají ministerské statistiky, ale naopak ještě daleko více. Ostatně není to překvapivé, totéž ukazují data ze zemí, které narozdíl od nás zasáhla velmi tvrdě už první vlna.

Advokát Černý podal další žalobu kvůli rouškám: Lidé měli na seznámení s opatřeními sotva pět hodin

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital