Drsný sever aneb Jak v Lidovém domě zatočili s ČSSD

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Šéf ČSSD Jan Hamáček nám nejspíš předvedl, jak jednou ranou zabít dvě ČSSD. Na mysli mám spor z posledních dní kolem ústecké kandidátky pro krajské volby – tamním sociálním demokratům ji centrála zatrhla a přišla místo toho s vlastní. Na Ústecku to může skončit tím, že se ČSSD sama eliminuje z krajského zastupitelstva. 

Byl by to nejen absurdní „majstrštyk“, ale i příznačná tečka za jednou érou ČSSD. Právě Ústecký kraj straně tradičně dával cenné hlasy i ve sněmovních volbách a tamní buňka ČSSD proto bývala stranou ve straně. Do extrému to před lety dovedl někdejší šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek se svým severským „čističem“ Petrem Bendou. A právě Benda (a také Paroubek coby Hamáčkův „nezávislý konzultant“) se nyní vrací do hry, když figuruje na truckandidátce vedení ČSSD. 

Celé se to seběhlo tak, že ústečtí sociální demokraté včetně šéfa zdejší krajské organizace strany Miroslava Andrta následovali spolustraníky z jiných krajů a kvůli strachu z vlastní partaje a její reputace chtěli jít do krajských voleb raději pod názvem Lepší sever – ve spojení s politiky z lokálních hnutí. Jenže právě v jejich případě si v Lidovém domě řekli a dost, bouchli do stolu a sepsali vlastní kandidátku. ČSSD tak půjde na Ústecku do krajských voleb v podstatě se dvěma kandidátkami, i když dlužno dodat, že „rebelové“ z Lepšího severu svoje členství ve straně přerušili a jdou si pro hlasy jako „nezávislí“. 

Vedení ČSSD vysvětluje sepsání vlastní kandidátky tím, že za Lepší sever kandidují i odpadlíci z pravicové ODS nebo TOP 09. Aha! Takže teď mají na své vlastní kandidátce jako čtyřku Bendu, který po odchodu z ČSSD v posledních sněmovních volbách pro změnu kandidoval za extremistickou DSSS, jíž i sponzoroval. Ale co, „jenom uklouzl“, jak jsou přesvědčení v Lidovém domě.

Ústecký kraj politici berou jako odpad republiky. Nechápou, že mnohem víc dává, než dostává, říká Paparega

sinfin.digital