Důchody se zvýší, začíná platit výchovné. Přichází sice v nejméně vhodný čas, ale není viníkem krizového stavu

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Česko do nového roku vstoupilo s řadou nových finančních „náloží“, z nichž jedna se týká další antiinflační valorizace důchodů, ale současně i spuštění tzv. „výchovného“, tedy zvýšení starobního důchodu jednomu z rodičů za každé vychované dítě o 500 Kč měsíčně. Varovné hlasy bijí na poplach s tím, že se důchodový systém již v letošním roce zřítí do propasti, respektive do stomiliardového deficitu, a to mj. kvůli excesivní vlně zvýhodněných odchodů do předčasných důchodů. Zásadním problémem však primárně nejsou penzisté, respektive jejich počet, nýbrž inflace a stagnující či dokonce klesající ekonomika. Tedy faktory, jež zásadně ovlivnili a ovlivňují politici.

Je těžké předvídat, do jakého deficitu se letos propadne penzijní systém. Nikdo neumí přesně předpovědět vývoj inflace, s tím související další počet valorizací; nemluvě o vývoji ekonomiky jako takové. Strašení zkázou systému a házení viny na vládu za neřešení demografických hrozeb se však jeví jako značně zjednodušující. Podle nejnovějších dat totiž přibylo v Česku nejméně seniorů za poslední desetiletí. Zatímco v minulé dekádě se počet seniorů nad 65 let věku zvyšoval v průměru o 52 tisíc ročně, v závěru roku 2021 bylo v populaci ani ne o 11 tisíc seniorů více než před rokem.

Celkový počet starobních penzistů klesá. Na konci roku 2020 jich bylo 2 400 479, ale na konci třetího čtvrtletí loňského jen 2 367 780, tedy řádově o desítky tisíc méně. Problém penzijního systému tak zatím rozhodně netkví v revolučním nárůstu osob penzijního věku. I když je pravdou, že organizátor systému, tedy stát, to s velkorysostí poněkud přehnal, když dopustil, aby se lidem masivně vyplácelo odcházet do předčasných důchodů.

Mnohem horší chybou vlády – a to dominantně té předchozí – však bylo dopustit, aby se státní kasa, potažmo vládní hospodaření propadlo do katastrofálně červených čísel. Za poslední čtyři roky (včetně letošního) se nakumuloval rozpočtový deficit ve výši téměř 1,5 bilionu korun.

sinfin.digital