Dva muži „na odstřel“. Jak se Boris Johnson a Donald Trump už zase dostali z velkých potíží

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Pamatujete si ještě, alespoň vy starší, politický thriller režiséra Jacquesa Deraye „Tři muži na zabití“ z roku 1980 s Alainem Delonem v hlavní roli? Právě na něj jsem si vzpomněl, když jsem přemýšlel o názvu dnešního textu. Proč? Britský premiér Boris Johnson a bývalý americký prezident Donald Trump se totiž ještě před šesti týdny jevili, alespoň podle většiny médií, právě jako „muži na odstřel“. Dnes je ale vše jinak, oba politikové jsou znovu „ve hře“, a navíc s mnohem lepšími vyhlídkami, než se zdálo.

Začněme britským ministerským předsedou. Pravda je taková, že rok 2019 se „Borisovi“ skutečně vydařil. Nejprve během jara a léta dosáhl cíle, k němuž dlouhá léta trpělivě směřoval – stal se šéfem Konzervativní strany a obyvatelem nejžádanější politické adresy v zemi, Downing Street číslo 10; v závěru roku pak drtivě vyhrál parlamentní volby, v nichž rovněž, jenom tak mimochodem, zbavil britskou politiku definitivně Jeremyho Corbyna (i kdyby nedokázal nic jiného, stálo jeho politické angažmá za to), a na počátku roku 2020 vyvedl svoji zemi z Evropské unie, jak slíbil.

Na jaře 2020 vtrhla do Británie koronavirová pandemie, kterou Johnson zjevně podcenil a začal ji brát opravdu vážně, až když prudce vzrostl počet vážně nemocných a mrtvých, a zejména poté, co sám prodělal těžký covid v nemocnici. V následujících měsících se navíc situace zlepšovala jen pomalu, pokud vůbec, a Britové začali být se způsobem, jakým si vláda v čele s Johnsonem počínala, nespokojení. Kromě toho se, přirozeně i v souvislosti s koronavirem, začaly projevovat negativní, především ekonomické a administrativní důsledky brexitu (které byly sice očekávané, ale přesto část společnosti nepříjemně zaskočily). K tomu se premiér za dramatických okolností rozešel se schopným šéfem svých poradců Dominikem Cummingsem a ztratil podporu některých vlivných novin a časopisů, jež za ním dlouhodobě stály (The Daily Telegraph, The Spectator). Hlavně média, která Johnsona dlouhodobě nesnášejí (ať už pro jeho politické názory, anebo vzhledem k poněkud extravagantnímu stylu, jakým řídí vládu, například The Guardian), proto začala s radostnou nedočkavostí psát o jeho brzkém pádu, což dychtivě přiživovalo i několik členů Konzervativní strany včetně poslanců Dolní sněmovny. Člověk, který neví, jak některá „nezávislá média“ fungují, tak mohl snadno dojít k názoru, že je Boris Johnson, fakticky vzato, „politickou mrtvolou“ a že je konec jeho vlády jen otázkou času.

Jenže! V záplavě té spousty špatných zpráv se téměř ztrácela jedna, která celý výše zmíněných příběh obrací naruby. Britskému premiérovi se totiž tak říkajíc povedla jedna opravdu veliká trefa – vakcinace, očkování.

Billboard s Johnsonem (Foto: Unsplash, Alex Motoc)
sinfin.digital