Evropa otevře Ukrajině dveře za přísných podmínek, jde o gesto vůči Kyjevu i Moskvě

Evropská komise v pátek doporučila členským státům, aby na summitu koncem příštího týdne udělily Ukrajině status kandidátské země. Je velmi pravděpodobné, vlastně skoro jisté, že to udělají. Ukrajina tak formálně získá evropskou perspektivu a Evropa vzkáže Rusku, že navzdory surové agresi proti sousední zemi neakceptuje jeho logiku sfér vlivu. „Každý stát má právo si určit svou vlastní budoucnost. Evropská unie je mírový projekt. Ukrajina, která se bije za svobodu, si ji vybrala jako cíl, v souladu s mezinárodním právem,“ vyložila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci, na kterou přišla oblečená v ukrajinských barvách.

Na pozadí šílené války, kterou na Ukrajině Rusko rozpoutalo, nemůže demokratická Evropa jednat jinak. Symbolická gesta musí být na výši drsné reality – a Ukrajina bojující symbolicky za celý demokratický svět potřebuje vzpruhu a balzám na duši. To došlo i nejvyšším politikům nejsilnějších Evropských zemí, Německa, Francie a Itálie, když minulý týden v Kyjevě jasně ukrajinské ambice podpořili. 

Pozdě, ale přece. Olaf Scholz, Emmanuel Macron a Mario Draghi v doprovodu rumunského prezidenta Klause Iohannise také ubezpečili hostitele Volodymyra Zelenského, že nemíní za jeho zády vyjednávat o kompromisních řešeních konfliktu včetně případných územních ústupků. Všechny tři země totiž od začátku ruské agrese vyvolávají podezření, že by se o takový scénář mohly pokoušet. Nyní říkají, že jakýkoli mír musí být výsledkem jednání mezi Ruskem a Ukrajinou – přičemž však nevylučují další vlastní kontakty s prezidentem Vladimirem Putinem, byť ty doteď byly zcela neplodné. Je pravděpodobné, že právě varianty ukončení konfliktu byly hlavním tématem jejich kyjevských rozhovorů – už proto, že o jejichž obsahu nebylo oznámeno skoro nic.

Předpokládejme tedy, že kyjevské obavy byly rozptýleny a všechny strany budou postupovat v souladu. Tedy že se daří nacházet a udržovat vratkou rovnováhu mezi legitimní ukrajinskou rozhodností a neochotou k ústupkům a hledáním cesty, po níž by Rusko mohlo z války vycouvat bez přiznání porážky. Macron rád opakuje, že Rusko nesmí být poníženo; Zelenskij na to nereaguje. Z Putinových výroků o použití jaderných zbraní či naposledy o inspiraci carem Petrem Velikým vane hrozba, že by se Rusko zahnané do kouta mohlo zcela zbláznit. A je jen logické, že evropští státníci chtějí takové eventualitě předejít.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké návrhy na proměnu přijímacího procesu do EU nyní leží na stole?
  • Co gesto vůči Ukrajině znamená pro další země, které si na vstup do EU dělají ambice?
  • A jaký vzkaz vysílá Evropská komise Rusku?
sinfin.digital