Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Evropská směrnice jako záminka pro šikanu. Komentář Dušana Šrámka

Evropská směrnice jako záminka pro šikanu. Komentář Dušana Šrámka

Ministerstvo financí chce zneužít evropskou legislativu pro zásadní rozšíření pravomocí daňových úřadů.

 
 

Evropská unie nás neustále zásobuje různými nesmyslnými směrnicemi, příkazy, direktivami. O tom žádná. Problém je, že pro řadu našich institucí se evropská legislativa, ačkoli přijde v neškodné podobě, stává záminkou k buzeraci a šikanování občanů, ačkoli její pravý účel je úplně jiný. To se týká i transpozice směrnice, která má za cíl zefektivnit spolupráci mezi členskými státy unie v rámci boje proti praní špinavých peněz a proti financování terorismu.

Směrnice nemluví o rozšiřování pravomocí daňových orgánů ani o možnosti požadovat po osobách povinných podle příslušných předpisů sdělovat ještě nějaké další informace správci daně. Ministerstvo financí jako předkladatel aktuálního návrhu novely daňového řádu však místo prohloubení systému správní spolupráce požaduje, aby advokáti, notáři či daňoví poradci poskytovali správci daně další a další informace.

Babišův rezort přitom nijak nevysvětlil, proč uvedeným způsobem implementuje směrnici, která má sloužit pouze k prohloubení správní spolupráce mezi daňovými orgány v zemích unie. Předkládaná novela má naopak úplně jiný cíl – aby získané poznatky byly aplikovatelné při běžné správě daní, tedy zcela mimo rámec směrnice.

Více si přečtěte na webu E15.cz.