„Exotů“ už bylo dost, poslanci by mohli pro změnu do Rady ČT poslat profesionály

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Už zítra v Poslanecké sněmovně začne představování kandidátů, kteří se ucházejí o jedno ze čtyř uvolněných míst v patnáctičlenné Radě České televize. Volba nových členů může fatálně zamíchat mocenským rozložením v kontrolním orgánu. Nebylo by tak od věci, kdyby poslanci do Rady ČT pro změnu poslali schopné profíky ze středu Gaussovy názorové křivky.  

„Rada kontroluje, ředitel bojkotuje.“ Právě tímto výmluvným bonmotem nadepsala v neděli své „čaulidi“ ekonomka a radní České televize Hana Lipovská. Tedy jedna z radních, kteří jsou k vedení České televize silně kritičtí. Příspěvek doprovodila i výmluvnou grafikou a několika aktuálními liniemi sporů mezi Radou ČT a ředitelem televize Petrem Dvořákem. Ekonomce vadí údajná nesoučinnost ředitele Dvořáka ohledně poskytování detailních statistik pozvaných politiků, která prý vede k tomu, že „GŘ Dvořák znemožňuje radě řádnou kontrolu vyváženosti vysílání“. Kromě toho si Lipovská stěžuje i na Dvořákův údajný střet zájmů, absenci podrobností ohledně splátkového kalendáře se společností Jaromíra Soukupa Médea či prohraný soudní spor s Alenou Vitáskovou.

Pokud chce Lipovská a spol. kontrolovat, zda v České televizi nedochází k závažným pochybením či dokonce podvodům, jen houšť. Aktuální seznam výtek generálnímu řediteli ale mnohem spíše naznačuje, že namísto relevantních podezření jde jen o přípravu podkladů na Dvořákovo sestřelení. Tyto linie sporu jsou totiž naprosté partikularity, na které lze navíc poměrně jednoduše odpovědět – a Dvořák se o to během posledního zasedání Rady snažil. Rada jako celek by se měla – jak mimochodem poznamenává i kandidát Michal Klíma v rozhovoru pro web Hlídací pes – soustředit zejména na „velké“ a strategické záležitosti a nikoliv na dílčí problémy. Ovšem, když se sejde kritické množství takovýchto jednotlivostí, může vzniknout dostatečně hlasitý argument pro odvolání ředitele. Takový scénář ostatně sám Dvořák naznačil ve svém nedávném rozhovoru pro Hospodářské noviny, kde uvedl, že část radních má za úkol jeho odvolání. „Někteří z radních to určitě mají v zadání,“ řekl. 

Jednání Rady ČT: Hana Lipovská a Luboš Xaver Veselý
sinfin.digital