Musk a jeho „faktor Midas“: Miliardář jedním slovem vyvolává finanční tsunami. Ale také rizikové bubliny...

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Zkuste si vzpomenout na frýžského krále Midase, který na co sáhnul, to se změnilo ve zlato. Novodobým Midasem je technokrat Elon Musk. Jeho tweety fungují úplně stejně – cena jakéhokoliv aktiva, o něž se miliardář na svých sociálních sítích jen otře, masivně vystřelí do nebe. Zároveň to ale vede k přifukování bublin, na které vždy někdo doplatí.

To, čeho jsme byli v úvodu týdne svědky, byl opět starý známý „faktor Midas - Musk“. Když vyšlo najevo, že Muskova Tesla nakoupila bitcoiny za půldruhé miliardy dolarů, cena kryptoměny se v reakci utrhla ze řetězu – poskočila o dvacet procent a poprvé v historii se dostala přes milion korun za kus. Musk opět ukázal, jak divoce dokáže zahýbat finančními trhy. 

Že jeho twitterový účet funguje podobně jako dotek krále Midase, se ale ukázalo v posledních letech už několikrát. Před dvěma roky stačilo, aby oznámil záměr odkoupit akcie Tesly za 420 dolarů za kus, aby v reakci vyvolal masivní býčí trh, během něhož cena akcií vystřelila až k 500 dolarům. Pravda, americká dohledová komise SEC mu obratem napařila pokutu 20 milionů, přesto však podle miliardáře jeho akce „stála za to“. Jsou i další příklady, kdy Musk svým tweetem dokázal vyvolat téměř masovou psychózu. Když nedávno napsal strohé „Používejte Signal“, miliony lidí si jeho tweet vzaly k srdci a oblíbenému online komunikátoru, na který se stěhovaly, svým náporem shodily servery. A jeho nedávná výzva „Gamestonk!!“ zase vedla k masivní poptávce po akciích videoherní společnosti Gamestop a růstu ceny akcií firmy o 50 procent.

Je jasné, že Muskovy tweety mají na trh extrémně silný dopad. Často stačí jediné slovo, aby kapitalizace podporovaného aktiva vzrostla či padla i o desítky miliard dolarů. Jenže tím, jak Musk podporuje určitá aktiva, tak současně přifukuje finanční bubliny na trhu. Tak například zmíněnou firmu Gamestop, kterou mnozí považovali za ztracený případ, Musk podpořil při ceně asi 150 dolarů za akcii. Po jeho tweetu se tato částka v dalších dnech vyšplhala až ke 400 dolarům. Ovšem dnes, po několika týdnech od davových nákupů, se už cenné papíry Gamestopu prodávají „jen“ za 60 dolarů. Hype opadnul. Cena akcií automobilky Tesla je pak nadhodnocená i podle samotného Muska; poměr ceny akcií k zisku společnosti (takzvaný P/E poměr) je v současné době extrémně vysoký – na úrovni asi 1200. Investoři jsou tak nyní za každý dolar zisku Tesly ochotni zaplatit 1200 dolarů, což je u jiných firem něco nevídaného. A co se týče nových uživatelů Signalu: už nyní je vidět, že řada lidí se na nové síti pouze zaregistrovala a následně se promptně vrátila ke svému starému komunikátoru. Ostatně, i u Signalu cena jeho akcií po Muskově tweetu v polovině února razantně vystřelila, pouze aby se po pár dnech vrátila jen mírně nad původní úrovně. 

Král Midas se podle pověstí ze svého „daru“ poučil poměrně rychle. Došlo mu, že se nemůže ani napít, ani najíst – a všechny valouny zlata světa jsou mu v takové situaci dost k ničemu. U novodobého Midase je ponaučení složitější. Pokud chcete nakupovat a prodávat podle twitterových příspěvků Elona Muska, měli byste si nejdřív ze všeho zapnout pás – čeká vás totiž jízda na horské dráze. Příklady Signalu a Gamestopu ukazují, že Elon Musk dokáže jediným slovem vyvolat masivní krátkodobý růst cen – na který se však nevyplácí reagovat se zpožděním; zisky se totiž ve ztráty mění až příliš rychle. Co se týče rostoucí Tesly a bitcoinu, to, že masivní propad ještě nepřišel, neznamená, že se tak nestane ani v dalších dnech a měsících. Okřídlené „existence výnosů minulých není zárukou výnosů budoucích“ je v tomto případě mnohem platnější než v případě jiných aktiv: podle většiny investorů oslovených v průzkumu Deutche Bank jsou totiž největšími bublinami současnosti právě bitcoin a Tesla. To pochopitelně neznamená, že se na obou aktivech nedá stále vydělat, ovšem záruku, že vám tyto bubliny neprasknou v ruce, na twitteru Elona Muska nehledejte. 

sinfin.digital