Feministkou z donucení: Po Jokerovi otevírá společenská témata i Harley Quinn | info.cz

Články odjinud

Feministkou z donucení: Po Jokerovi otevírá společenská témata i Harley Quinn

GLOSA JANA JANUŠE | Komiksové filmy mívají v poslední době výraznou přidanou hodnotu. Vyjadřují se totiž k otázkám, které právě řešíme. Po loňském zjevení v podobě Jokera, kterého mimochodem na konci víkendu čeká oscarové klání, nyní přichází Birds of Prey aneb Podivuhodná proměna Harley Quinn. V tomto filmu jí pošle k vodě právě Joker, a tak ji nezbyde nic jiného než se emancipovat a stát se tak nějak feministkou. Vlastně z donucení a pasivně, díky aktivitě mužů.

Zatímco Joker je jasný sociální apel, Harley Quinn je v první řadě temnou akční komedií. K společenským tématům se sice vyjadřuje i ona, ale v první řadě jí jde hlavně o zábavu a nekonečnou jízdu.

V tom může být ale i nebezpečná. Glorifikace záporné postavy je už u Jokera za hranou, v Birds of Prey se ale vysloveně legitimizuje násilí. To se vlastně podává jako taková hra, rozcvička. Je navíc téměř bez krve, tak co…

Hrdinkami jsou tady ženy, které dosud válcoval mužský svět, a tak se, zahnané do kouta, emancipují a rozhodnou se bojovat samy za sebe. Nejsme si ale jistí, nakolik něco takového vlastně chtějí.

Vypadá to totiž, jako by minimálně hlavní hrdince přece jen bylo pořád lépe v mužském náručí. Na druhou stranu, muži jsou tady bez výjimky ňoumové a podrazáci, žena se ve své podstatě může spolehnout zase jen na ženu. A tak i ženské souboje ve filmu bolí nejvíce.

Těžko říct, jestli o tohle tvůrcům skutečně šlo. Ale možná se film také snaží ukázat, že tato témata jsou prostě vždy složitější, než se na první pohled zdá.

Stejně jako Harley Quinn, na první pohled hloupá blondýna, jejíž hlavní devízou je tělo, ve skutečnosti ale zkušená psychiatrička, která se jen stylizuje do role, z níž může v životě nejvíce vytěžit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud