Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Fiala, Kalousek a spol. zachraňují demokracii: Okamurou a komunisty. Komentář Petra Holce

Fiala, Kalousek a spol. zachraňují demokracii: Okamurou a komunisty. Komentář Petra Holce

ANO suverénně vyhrálo demokratické volby, když získalo zhruba stejně hlasů jako dohromady ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, které si teď říkají demokratické strany. Piráty, STAN a SPD do toho nepočítám, protože u nich nikdy nevíte, co jsou vlastně zač. Piráti se chovají jako piráti, STAN je partička starostů a hejtmanů (někdy policejně stíhaných jako Andrej Babiš) lepších i horších názorů a SPD je obyčejná politická firma Tomia Okamury na těžbu státních peněz.  

Ten se v politice inspiroval Janou Bobošíkovou, jen miliony daňových poplatníků za volební hlasy těží fakt ve velkém, drobné nebere. ODS, TOP 09 a lidovci teď najednou zachraňují demokracii tím, když nechtějí spolupracovat s ANO, protože je to prý nedemokratické. Už se z toho stala hezká česká tradice, že jde v každých volbách o demokracii. A to včetně těch prezidentských, kdy se z vítězství Miloše Zemana dělal další Únor 1948, když přitom šlo jen o národní vox populi, jak ho známe z rané Novy. Pravda, jen málokdo tehdy ještě znal trolla Jiřího Ovčáčka.

Jestli se bojovníkům za demokracii nelíbí výsledky demokratických voleb, měli by zrušit demokracii. Té se u nás totiž zřejmě moc nedaří, když ji musíme zachraňovat v každých volbách. Být ODS, ČSSD, lidovci i jejich odnoží TOP 09, které u nás střídavě vládnou přes dvacet pět let, zeptám se spíš sám sebe, jestli to třeba není i má vina. Ironie navíc je, že demokracie je teď nejplnější ODS, která byla sama donedávna v karanténě kvůli své kmotrovské interpretaci demokracie.

Její boj je proto podobně věrohodný jako belhání Davida Ratha u soudu. Stejně jako on by si na to Petr Fiala měl taky radši vzít černé brýle, nedá se na to moc koukat. Právě ODS má s ANO dost podobný program a mohla by s ním udělat vládní koalici, která by prosadila nejen klíčové sociální a zdravotní reformy. ODS to ale odmítá, prý zachraňuje demokracii. Aha: a co je demokratického na tom, izolovat demokratickou vůli svých voličů a taky téměř třetiny těch, kteří hodili hlas ANO?

ODS, TOP 09, ČSSD i lidovci by se spíš než izolací ANO měli zabývat tím, proč tolik voličů letos demokraticky zavrhlo jejich verzi demokracie. Nenávidím se za to, ale musím i veřejně souhlasit s Václavem Klausem. Ne, nejde o jeho slavné těsné elastické džíny. I bývalý premiér a prezident nejenže ve výsledku voleb nevidí konec demokracie, ale naopak její projev. Voliči prostě demokraticky řekli tradičním stranám, že už jich mají dost.

A že si při tom pomohli i Okamurou a Piráty, jejichž lídři se občas potkávají na proruských akcích a nejsou si jisti naším členstvím v EU a NATO? To berme jen za potvrzení staré dobré pravdy, že když se kácí les, lítají třísky. Jenže lídři tradičních politických stran se s tím pořád neumějí vyrovnat, jak naposled ukázal i Miroslav Kalousek. Šéf TOP 09 čpěl politickým koncem už delší dobu a pár dnů po volbách si toho konečně všiml i sám, takže v čele partaje končí.

Přesto jsme si ještě museli vytrpět, jak z vlastního debaklu nejdřív obviní voliče a pak z korupce Babišem i komentátora Českého rozhlasu Radka Kubička. Kalousek samozřejmě nemá žádné důkazy, ale slyšel to prý „zprava i zleva“. Fakt? A co takhle zepředu i zezadu? A mimochodem: co kdyby se ANO začalo kvůli demokratickým stranám opírat o komunisty a Okamuru, který se kvůli tomu začal najednou v televizi tvářit státotvorně? To by byla teprve demokracie!

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1