Fiala, Kalousek a spol. zachraňují demokracii: Okamurou a komunisty. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Fiala, Kalousek a spol. zachraňují demokracii: Okamurou a komunisty. Komentář Petra Holce

ANO suverénně vyhrálo demokratické volby, když získalo zhruba stejně hlasů jako dohromady ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, které si teď říkají demokratické strany. Piráty, STAN a SPD do toho nepočítám, protože u nich nikdy nevíte, co jsou vlastně zač. Piráti se chovají jako piráti, STAN je partička starostů a hejtmanů (někdy policejně stíhaných jako Andrej Babiš) lepších i horších názorů a SPD je obyčejná politická firma Tomia Okamury na těžbu státních peněz.  

Ten se v politice inspiroval Janou Bobošíkovou, jen miliony daňových poplatníků za volební hlasy těží fakt ve velkém, drobné nebere. ODS, TOP 09 a lidovci teď najednou zachraňují demokracii tím, když nechtějí spolupracovat s ANO, protože je to prý nedemokratické. Už se z toho stala hezká česká tradice, že jde v každých volbách o demokracii. A to včetně těch prezidentských, kdy se z vítězství Miloše Zemana dělal další Únor 1948, když přitom šlo jen o národní vox populi, jak ho známe z rané Novy. Pravda, jen málokdo tehdy ještě znal trolla Jiřího Ovčáčka.

Jestli se bojovníkům za demokracii nelíbí výsledky demokratických voleb, měli by zrušit demokracii. Té se u nás totiž zřejmě moc nedaří, když ji musíme zachraňovat v každých volbách. Být ODS, ČSSD, lidovci i jejich odnoží TOP 09, které u nás střídavě vládnou přes dvacet pět let, zeptám se spíš sám sebe, jestli to třeba není i má vina. Ironie navíc je, že demokracie je teď nejplnější ODS, která byla sama donedávna v karanténě kvůli své kmotrovské interpretaci demokracie.

Její boj je proto podobně věrohodný jako belhání Davida Ratha u soudu. Stejně jako on by si na to Petr Fiala měl taky radši vzít černé brýle, nedá se na to moc koukat. Právě ODS má s ANO dost podobný program a mohla by s ním udělat vládní koalici, která by prosadila nejen klíčové sociální a zdravotní reformy. ODS to ale odmítá, prý zachraňuje demokracii. Aha: a co je demokratického na tom, izolovat demokratickou vůli svých voličů a taky téměř třetiny těch, kteří hodili hlas ANO?

ODS, TOP 09, ČSSD i lidovci by se spíš než izolací ANO měli zabývat tím, proč tolik voličů letos demokraticky zavrhlo jejich verzi demokracie. Nenávidím se za to, ale musím i veřejně souhlasit s Václavem Klausem. Ne, nejde o jeho slavné těsné elastické džíny. I bývalý premiér a prezident nejenže ve výsledku voleb nevidí konec demokracie, ale naopak její projev. Voliči prostě demokraticky řekli tradičním stranám, že už jich mají dost.

A že si při tom pomohli i Okamurou a Piráty, jejichž lídři se občas potkávají na proruských akcích a nejsou si jisti naším členstvím v EU a NATO? To berme jen za potvrzení staré dobré pravdy, že když se kácí les, lítají třísky. Jenže lídři tradičních politických stran se s tím pořád neumějí vyrovnat, jak naposled ukázal i Miroslav Kalousek. Šéf TOP 09 čpěl politickým koncem už delší dobu a pár dnů po volbách si toho konečně všiml i sám, takže v čele partaje končí.

Přesto jsme si ještě museli vytrpět, jak z vlastního debaklu nejdřív obviní voliče a pak z korupce Babišem i komentátora Českého rozhlasu Radka Kubička. Kalousek samozřejmě nemá žádné důkazy, ale slyšel to prý „zprava i zleva“. Fakt? A co takhle zepředu i zezadu? A mimochodem: co kdyby se ANO začalo kvůli demokratickým stranám opírat o komunisty a Okamuru, který se kvůli tomu začal najednou v televizi tvářit státotvorně? To by byla teprve demokracie!

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud