Babiš debatní finále nezvládl. To hlavní ale je, že demokratický tábor ukázal jednotu

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Tak jsme se dočkali: Andrej Babiš vůbec poprvé dorazil do prezidentské debaty. A pokud někdo čekal, že přijde s nějakým jasným, tvořivým a ofenzivním plánem, jak na svou stranu přetáhnout nerozhodnuté voliče, musel být zklamán. Přestože se snažil působit klidným, možná i státnickým dojmem, byl to starý dobrý Babiš.

Přesně mu to v jeden moment vpálil Petr Pavel: „Andrej Babiš se dokáže pochválit i za to, že vyšlo slunko.“ A byť v debatě zaznělo několik ostřejších výpadů, celkově lze říct, že se toho za půl druhé hodiny zase tolik nestalo. Andrej Babiš, Petr Pavel i Danuše Nerudová si uhráli to své – ani jeden z nich nepředvedl nějak oslnivý výkon. A těžko říct, zda jde vina primárně za nimi, anebo spíše za celkovou dramaturgií debaty. Skoro si ale umím představit, že tady bylo dost lidí, kteří po chvíli přepnuli na jiný kanál.

Pokud se tým Andreje Babiše dlouhodobě pokouší vrazit klín mezi příznivce Petra Pavla a Danuše Nerudové, oni samotní se ve čtvrtek večer udrželi na uzdě a až na nepatrné výjimky si ani jednou nevjeli do vlasů. Pavel a Nerudová opakovaně dali najevo, že spolu souhlasí a že mají na poměrně dost věcí podobný názor. Závěr je prostý a pro celkový výsledek voleb naprosto zásadní: demokratický tábor udržel až do konce kampaně jednotu, což je pro Andreje Babiše špatná zpráva.

Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel na Nově. FOTO: TV Nova

Vše ostatní je teď vedlejší. Fanoušci a podporovatelé jednotlivých kandidátů si zcela jistě najdou repliku, ze které se budou radovat, celkově lze ale říct, že ani jeden z nich nějak viditelně nevyčníval. Zrovna tak nedošlo na nějaký vyloženě překvapivý moment nebo výrok. Většina z toho, co bylo ve čtvrtek večer na Nově řečeno, zaznělo už předtím jinde. Ostatně sám jsem s Pavlem i Nerudovou mluvil a nešlo si nevšimnout, že se v určitých situacích uchylují k obdobným replikám. To je ale asi naprosto normální a přirozené.

Pozoruhodný byl nicméně úvod celé debaty: Rey Koranteng vcelku ostře nastoupil na Babiše, který se jen stěží několik minut vymaňoval z hluboké defenzivy. Koranteng mu hned na úvod vpálil několik otázek, na které Babiš nedokázal věrohodně reagovat: první se týkala odpovědnosti jeho vlády za úmrtí několika desítek tisíc lidí během covidu, druhá mířila na Babišovo údajné praní špinavých peněz ve Francii, následovala citace hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, který se v týdnu nechal slyšet, že Babiše nebude volit, což předseda hnutí ANO raději ani nekomentoval.

sinfin.digital