Fotbalová Superliga ztroskotala na chamtivosti velkoklubů. Ty musejí hledat jiné cesty, jak zalepit díry ve svých pokladnách

Fotbalová Superliga byla až příliš ambiciózním plánem, který měl údajně řešit akutní problémy i dlouhodobou udržitelnost fotbalu – hry, kterou milují miliardy fanoušků po celé zemi. Ve skutečnosti šlo ale, jak už to tak bývá, hlavně o peníze. Právě proto nakonec celý projekt vyhasl už po několika dnech – a fotbalový divák tím jenom získá.  

Jen několik málo dní trvala myšlenka evropské Superligy elitních fotbalových týmů. Pokud jste tuto rychlou kometu, která se v úvodu týdne objevila na obloze a ve středu už zase vyhasla, nestihli zaznamenat, zde jsou základní fakta. 

Dvanáctka největších a nejspíš také nejznámějších fotbalových týmů Evropy si chtěla založit vlastní fotbalovou soutěž, takzvanou Superligu. Ta by konkurovala současným největším evropským soutěžím, Evropské lize a především Lize Mistrů; na rozdíl od nich by však byla výrazně uzavřenější. Z celkových dvaceti míst nové Superligy jich patnáct měly obsadit zakládající velkokluby jako Real Madrid, Manchester City či Juventus, týmy, které nemohly sestoupit. Až pro zbytek Evropy, pro kluby jako Slavia Praha či Jablonec, bylo vyhrazených pět zbylých pozic.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak velké ztráty fotbalové velkokluby v minulé sezóně vykázaly?
  • Jaký byl hlavní důvod toho, že nová evropská liga po pár dnech skončila?
sinfin.digital