Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francouzské volby: Vyhrál Obama nebo Napoleon? Komentář Petra Sokola

Francouzské volby: Vyhrál Obama nebo Napoleon? Komentář Petra Sokola

S trochou nadsázky se dá napsat, že největším překvapením francouzské volební neděle bylo vítězství francouzských hokejistů nad Finskem v rámci domácího světového šampionátu.

 
 
 

Podle očekávání se totiž nakonec opravdu prezidentem stal Emmanuel Macron. Francie má nejmladšího prezidenta v historii, o němž vlastně nikdo moc neví, co od něj čekat. Jak naznačila autorka jeho nedávno napsaného politického životopisu, osmý prezident páté francouzské republiky je i pro lidi ze svého okolí velkou neznámou. Navenek velmi společenský, ve skutečnosti ale uzavřený a vlastně pro okolí nečitelný.

Na oslavě vítězství mu hrála evropská hymna, jeho teprve rodící se hnutí se čerstvě přihlásilo k liberální stranické rodině, ale vlastně ani nevíme, koho jmenuje novým francouzským premiérem a jak chce dosáhnout na většinu v Národním shromáždění v parlamentních volbách příští měsíc.

Za své vítězství ale každopádně vděčí odvaze, s kterou odešel z vládní, socialistické administrativy a na vlastní pěst zkusil něco, co se zdálo před rokem jako utopie – zabojovat o Elysejský palác a uspět. Našel si schopné zákulisní hráče v čele s bývalým šéfem Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jaqusem Attalim a dokázal využít rozvrat socialistické levice i skandál hlavního kandidáta republikánské pravice.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1