Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Glosa: Být, či nebýt premiérem? Babiš svižně mění názor z extrému do extrému

Necelý týden potřeboval šéf hnutí ANO Andrej Babiš na to, aby si vzpomněl, že chce vládnout. Ještě na konci minulého týdne deníku Právo vyprávěl, že „smyslem jeho života není být premiérem“. Už ve čtvrtek se ale přehoupl do úplně opačné polohy a možná poodkryl své právé touhy, když pro Seznam Zprávy přiznal, co všichni dávno vědí – že pochopitelně chce vyhrát volby a být premiérem. A to i v případě, že by ho policie obvinila v kauze Čapí hnízdo.

Už příští týden bude poslanecká sněmovna rozhodovat o tom, zda Babiše společně s jeho pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem zbaví imunity a vydá k trestnímu stíhání. Podle šéfa ANO je to celé naprosto jasné: kauza kolem Čapího hnízda je schválně načasovaná těsně před volbami.

Jde prý o poslední zoufalý pokus „politického establišmentu“, jak se Babiše, jemuž dosavadní průzkumy stále předpovídají jasné vítězství ve volbách, zbavit. Miliardář svoji obhajobu staví na prostém „já nic neudělal“ a na tom konstantně zarytě trvá.

Od jednoho extrému k druhému se ale mění Babišova prohlášení, zda chce stát po volbách v čele země jako premiér. „Jen jsem chtěl lidem nabídnout, že by třeba někdo mohl řídit vládu jinak, v jejich prospěch,“ vyprávěl před týdnem takřka samaritánsky Babiš Právu. A zopakoval už po několikáté, že mimo politiku by mu bylo tisíckrát lépe. 

Už o pár dní později to ale vypadá, že účasti na politické moci v Česku se rozhodně vzdát nechce. Premiérem chce být, jak dodává pro ty, kdo by po jeho sobotním přiznání mohli v tomto směru pochybovat.

Útok na Strakovu akademii povede i v případě, že by ho kvůli kauze Čapí hnízdo policie nakonec obvinila z podvodu s dotacemi a poškození finančních zájmů Evropské unie. Být mimo politiku je zřejmě příjemné, být obviněný premiér ale – zdá se – může být ještě lákavější.

V zákulisí se už mezitím objevily informace, že by Babiše na premiérském křesle mohl případně vystřídat současný ministr životního prostředí Richard Brabec. Podle nálady v ANO ale zřejmě na nic takového nedojde. Přestože mandátový a imunitní výbor sněmovny doporučil Babiše s Faltýnkem vydat, vedení ANO se ve čtvrtek večer rozhodlo, že pro to nevidí důvod.

Kdyby náhodou, Babiš vždycky může tahat za nitky z pozadí a vládnout skrze své věrné. V hnutí, kde se volí kim-ir-senovskou většinou, by se jich jistě našlo dost, jak pro INFO.CZ naznačil před časem například i politolog Pavel Šaradín, podle kterého Babiš nemusí být v krajním případě ve vládě ani ve sněmovně. „Hnutí – jakožto jeho majitel – bude přitom řídit dál,“ vysvětlil Šaradín.

Poslanci za ANO se tak v příštích dnech skoro jistě postaví v šiku za svého šéfa a budou hlasovat proti vydání. A to i s možným výhledem scénáře, kdy o zbavení imunity může za nějakou dobu hlasovat sněmovna znovu v novém povolebním složení. A tady už může být rozložení sil jiné než dnes. Tak snad si do voleb Andrej Babiš zase nevzpomene, že vlastně premiérem být nechce, že by mu mimo politiku bylo opravdu lépe.

1080p 720p 360p
Znuděný šéf ANO a vytáčky před příznivci. Babišova kampaň bez propagandy v reportáži INFO.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744