Glosa Lenky Klicperové: Zprávy z Aleppa je třeba brát s rezervou. Válku je nutné vidět v souvislostech

Zprávy z Aleppa jsou stále naprosto neověřitelné. Co se tam v současnosti děje, neví nikdo přesně. Rozhodně odmítám věřit tomu, že z východního Aleppa tweetují sedmileté holčičky a loučí se světem. 

Internet pořádně nefunguje ani tady v iráckém Irbílu, kde právě jsem, obrovské problémy jsme s ním měli i na severu Sýrie a v obležené východní části Aleppa běží takhle fantasticky? Zprávy šířící se z východního Aleppa přes internet považuji za krajně nedůvěryhodné.

Jak se bude konflikt v Sýrii vyvíjet dál

Podle všech lidí, kteří v poslední době byli v Aleppu a které jsme vyzpovídaly s kolegyněmi v Kobání (a kteří s Aleppem čile obchodují), tvoří tzv. opozici čistě džihádistické skupiny, vedené zejména bývalou frontou an-Nusrá. Další skupiny, které tu bojují (a jejichž střely dopadaly také na hlavy civilistů v režimní části Aleppa), jsou také džihádistické.

"Zprávy šířící se z východního Aleppa přes internet považuji za krajně nedůvěryhodné."

Kolik je ve východním Aleppu civilistů, je otázka, na kterou nikdo nedokáže přesně odpovědět. Určitá skupina civilistů tam stále je a ti určitě trpí nezměrně. Tato skupina zahrnuje i rodiny džihádistů. Probíhá tam válka, ale nikoliv válka hodných proti dobrým, ani Asad, ani tzv. rebelové nejsou bez viny. Nejsem žádný zastánce politiky Asada v Sýrii, ale tuto válku je třeba vidět v daleko širších souvislostech.

 

SDÍLET
sinfin.digital