Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

Od samotného hlasování o důvěře vládě nás i po celodenním řečnění poslanců dělí ještě hodně času. Před šestou hodinou večerní bylo do obecné rozpravy přihlášeno stále více než dvacet poslanců a dolní komora si pro jistotu odhlasovala pokračování schůze i po půlnoci. To znamená jediné: ještě se bude hodně mluvit – o tom, co je to důvěra a pokora, zda jsou komunisté předmětem debaty, nebo ne a tak dále. I v tomto pomyslném poločase dnešního jednání je ale jasné několik věcí: prezident svou řečí před poslanci nepřekvapil, den se vyvíjí podle předpokladů a o jediné větší pozdvižení se postaral sociálnědemokratický poslanec Milan Chovanec, který do sněmovny raději vůbec nedorazil. I v jeho případě jde ale jen o gesto, které na hlasování nebude mít reálný dopad.

Celý – podle všeho velmi dlouhý – den odstartoval projevem prezidenta Miloše Zemana. „Chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že sněmovna dnes vyjádří vládě důvěru,“ prohlásil. V dalších větách nechyběly obvyklé ingredience: kanál Odra-Dunaj-Labe, potřeba investic, příliš velký počet úředníků…

Zeman ovšem poodkryl také účel nedávné tajemné schůzky s premiérem Andrejem Babišem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. „Dohodli jsme se, že dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat řešení plýtvání financí na obnovitelné zdroje,“ opřel se prezident do tzv. solárních baronů.

„Bude to vláda nás všech,“ zakončil Zeman svůj projev.

Protest model Chovanec

Jediný větší rozruch tak ráno způsobil poslanec ČSSD a bývalý ministr Milan Chovanec, který se z dnešní schůze úplně omluvil. Pro důvěru vládě, které se jeho domovská ČSSD účastní, tak vůbec hlasovat nebude. Tvrdí, že je v konfliktu s jeho svědomím, aby umožnil vznik kabinetu, kde mají sociální demokraté hrát roli fíkového listu. Vadí mu i spolupráce s komunisty. Tolik symbolické gesto, které zřejmě uklidnilo i sociální demokraty z Plzeňského kraje.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Na druhou stranu je potřeba říct, že praktický dopad Chovancova kroku je nulový. „Ona je to v podstatě podpora,“ komentoval to pro INFO.CZ místopředseda strany Martin Netolický. Jde o totéž jako by odešel během hlasování ze sálu, a tím snížil kvórum. Žádný velký rozruch, žádný aktivní hlas proti.

Předseda ČSSD Jan Hamáček si tak zřejmě vyslechl výtku od Andreje Babiše, žádné další velké následky se ale zřejmě nedostaví. Nový kabinet stále směřuje k tomu, že důvěru poslanců získá.

A nezabrání mu v tom ani opozice, jejíž zástupci mluví zpoza řečnického pultíku nebo z protestního pódia na nedalekém Malostranském náměstí. Ochotně dávají rozhovory médiím, fotí si selfiečka se svými příznivci... Nic proti tomu. Opozice pojmenovala řadu neduhů nové vlády a upozorňovat na zločiny komunismu nebo vytýkat kabinetu slabá místa vládního prohlášení je rozhodně potřeba. Ostatně je to úděl opozičních stran.

Jasné ale je, že ačkoli jsme možná teprve v „poločase“ dnešního jednání, Babišova druhá vláda spěje k získání důvěry. Ať už to bude za kdoví kolik hodin a jestli se u toho bude řešit, že si ministři potřebují odskočit na záchod (což se opravdu děje). Je zkrátka na čase začít koukat vstříc dalším měsícům, kdy budou dnes nastavené poměry realitou. Milan Chovanec, sociální demokracie jako celek i početná opozice budou mít dost prostoru na „usměrňování“ vlády.

Aneb slovy Bohuslava Svobody z ODS, který mnohahodinový maraton shrnul na plénu do pár vět: „Vím, že žádná řeč poslance u tohoto pultíku nezpůsobí změnu již dohodnutých závěrů a názorů. Z tohoto pohledu všechny tyto diskuze jsou jakoby zbytečné. Na druhou stranu je pravda, že některé věci musí v éteru zaznít.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Zoufalec týdne: Piráti. Komentář Petra Holce

Ani topení počítačem nebo neschopnost pozvat elektronicky někoho na poslanecký výslech vám o Pirátech neřekne tolik jako projev jejich šéfa Ivana Bartoše na nedělním pirátském happeningu k internetu, jak jinak. Evropský parlament bude 12. září hlasovat o směrnici k autorskému právu, která má mimo jiné omezit internetové pirátství velkých firem jako Google na účet tradičních médií. A Pirátům se to nelíbí.

Jako správní piráti chtějí pirátství se vším všudy, něco jako v Somálsku. „Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” řekl Bartoš na akci.

Fakt? Piráti, samozvaní guruové „digitálu“, se hlásí o státní funkce ohledně e-governmentu, zatímco sami shání odborníky na e-government. Prostě Piráti, i když teď kluci oblékli saka. Nejen Bartoš jako by spal v idylických 90. letech, kdy nás web měl osvobodit od všeho zlého. Pamatujete? Informace zdarma potečou jak voda a svět bude najednou lepší, svobodnější a demokratičtější.

Link

Ještě tehdy neexistoval Facebook, Twitter ani Instagram a málokdo tušil, že z nás právě internet vytáhne to nejhorší. Dejte někomu prostor pustit svou fantazii a uděláte Donalda Trumpa prezidentem. Většina z nás předtím pořád žila v reálném světě a virtuální realita patřila do sci-fi. Internet to ale i s pomocí sociálních sítí, z nichž se mezitím stala spíš antisociální černá díra plná falše a narcisismu, dokázal rychle otočit: ze sci-fi dělá stále sofistikovaněji realitu ohrožující nejen naši příčetnost, ale i demokracii.

Osvobozuje nás od svobody a sám se mění v Orwella. Přiznal si to dokonce už i Facebook, cynický pionýr toho všeho, a začal proto sám sebe radši cenzurovat. Což vám mimochodem o závažnosti problému řekne vše, co jste (ne)chtěli vědět. Evropská směrnice samozřejmě internet neomezuje ani necenzuruje, ostatně i v Bruselu se v pracovní době rádi věnují vlastnímu Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Například Bartošem zmiňovaný článek 11 má tradiční media chránit před pirátstvím firem typu Google, které na webu zobrazují linky na mediální články a umožňují náhled obsahu. Je to obchodní model á la Somálsko: zadarmo si „vypůjčíme“ váš obsah, za který jste zaplatili, a za to shrábneme většinu peněz z reklamy. A vy si přežívejte, jak chcete.

Link

Evropská směrnice chce proto tradiční vydavatele chránit před tímto pirátstvím aspoň tím, že jim umožní účtovat za odkazy nebo náhledy jejich vlastního obsahu poplatek. Vlastně to není nic moc revolučního – nebo aspoň v nepirátské části světa: směrnice v podstatě jen říká, že za zboží někoho jiného máte zaplatit. Všechno všech totiž nakonec nebylo ani v komunismu, což si ovšem většina kluků z Pirátů nepamatuje.Článek

Korunu všemu ale nasadil pirátský kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib. Ten se zasnil a řekl, že nás právě neregulovaný internet „chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti”. A sakra! To nikdy neslyšel o Putinových trollech? Nebo o guruovi falešného strachu jménem Tomio Okamura, který se i díky vlastním webovým fake news teď s Piráty pere o titul třetí nejsilnější politické strany?

Ale dost zoufalství. Piráti a zvlášť jejich šéf Bartoš umí rozdat i naději a optimismus. Třeba když se ho server Novinky.cz zeptal, jestli už jsou Piráti zralí na to vést Prahu, kde si čtyři roky trénují politické pirátství. „Taková otázka mi připadá dost vtipná. Když si vzpomenu, s jakými zkušenostmi do vedení města nastoupila Adriana Krnáčová… I tady v poslaneckém klubu, i v rámci strany máme lidi vzdělané a bystré a méně vzdělané a méně bystré. To je normální. Myslím, že jsme kompetentní. Rozumíme financování města,“ odpověděl Bartoš. A jejda!

-1