Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

Od samotného hlasování o důvěře vládě nás i po celodenním řečnění poslanců dělí ještě hodně času. Před šestou hodinou večerní bylo do obecné rozpravy přihlášeno stále více než dvacet poslanců a dolní komora si pro jistotu odhlasovala pokračování schůze i po půlnoci. To znamená jediné: ještě se bude hodně mluvit – o tom, co je to důvěra a pokora, zda jsou komunisté předmětem debaty, nebo ne a tak dále. I v tomto pomyslném poločase dnešního jednání je ale jasné několik věcí: prezident svou řečí před poslanci nepřekvapil, den se vyvíjí podle předpokladů a o jediné větší pozdvižení se postaral sociálnědemokratický poslanec Milan Chovanec, který do sněmovny raději vůbec nedorazil. I v jeho případě jde ale jen o gesto, které na hlasování nebude mít reálný dopad.

Celý – podle všeho velmi dlouhý – den odstartoval projevem prezidenta Miloše Zemana. „Chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že sněmovna dnes vyjádří vládě důvěru,“ prohlásil. V dalších větách nechyběly obvyklé ingredience: kanál Odra-Dunaj-Labe, potřeba investic, příliš velký počet úředníků…

Zeman ovšem poodkryl také účel nedávné tajemné schůzky s premiérem Andrejem Babišem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. „Dohodli jsme se, že dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat řešení plýtvání financí na obnovitelné zdroje,“ opřel se prezident do tzv. solárních baronů.

„Bude to vláda nás všech,“ zakončil Zeman svůj projev.

Protest model Chovanec

Jediný větší rozruch tak ráno způsobil poslanec ČSSD a bývalý ministr Milan Chovanec, který se z dnešní schůze úplně omluvil. Pro důvěru vládě, které se jeho domovská ČSSD účastní, tak vůbec hlasovat nebude. Tvrdí, že je v konfliktu s jeho svědomím, aby umožnil vznik kabinetu, kde mají sociální demokraté hrát roli fíkového listu. Vadí mu i spolupráce s komunisty. Tolik symbolické gesto, které zřejmě uklidnilo i sociální demokraty z Plzeňského kraje.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Na druhou stranu je potřeba říct, že praktický dopad Chovancova kroku je nulový. „Ona je to v podstatě podpora,“ komentoval to pro INFO.CZ místopředseda strany Martin Netolický. Jde o totéž jako by odešel během hlasování ze sálu, a tím snížil kvórum. Žádný velký rozruch, žádný aktivní hlas proti.

Předseda ČSSD Jan Hamáček si tak zřejmě vyslechl výtku od Andreje Babiše, žádné další velké následky se ale zřejmě nedostaví. Nový kabinet stále směřuje k tomu, že důvěru poslanců získá.

A nezabrání mu v tom ani opozice, jejíž zástupci mluví zpoza řečnického pultíku nebo z protestního pódia na nedalekém Malostranském náměstí. Ochotně dávají rozhovory médiím, fotí si selfiečka se svými příznivci... Nic proti tomu. Opozice pojmenovala řadu neduhů nové vlády a upozorňovat na zločiny komunismu nebo vytýkat kabinetu slabá místa vládního prohlášení je rozhodně potřeba. Ostatně je to úděl opozičních stran.

Jasné ale je, že ačkoli jsme možná teprve v „poločase“ dnešního jednání, Babišova druhá vláda spěje k získání důvěry. Ať už to bude za kdoví kolik hodin a jestli se u toho bude řešit, že si ministři potřebují odskočit na záchod (což se opravdu děje). Je zkrátka na čase začít koukat vstříc dalším měsícům, kdy budou dnes nastavené poměry realitou. Milan Chovanec, sociální demokracie jako celek i početná opozice budou mít dost prostoru na „usměrňování“ vlády.

Aneb slovy Bohuslava Svobody z ODS, který mnohahodinový maraton shrnul na plénu do pár vět: „Vím, že žádná řeč poslance u tohoto pultíku nezpůsobí změnu již dohodnutých závěrů a názorů. Z tohoto pohledu všechny tyto diskuze jsou jakoby zbytečné. Na druhou stranu je pravda, že některé věci musí v éteru zaznít.“

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232