Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

Od samotného hlasování o důvěře vládě nás i po celodenním řečnění poslanců dělí ještě hodně času. Před šestou hodinou večerní bylo do obecné rozpravy přihlášeno stále více než dvacet poslanců a dolní komora si pro jistotu odhlasovala pokračování schůze i po půlnoci. To znamená jediné: ještě se bude hodně mluvit – o tom, co je to důvěra a pokora, zda jsou komunisté předmětem debaty, nebo ne a tak dále. I v tomto pomyslném poločase dnešního jednání je ale jasné několik věcí: prezident svou řečí před poslanci nepřekvapil, den se vyvíjí podle předpokladů a o jediné větší pozdvižení se postaral sociálnědemokratický poslanec Milan Chovanec, který do sněmovny raději vůbec nedorazil. I v jeho případě jde ale jen o gesto, které na hlasování nebude mít reálný dopad.

Celý – podle všeho velmi dlouhý – den odstartoval projevem prezidenta Miloše Zemana. „Chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že sněmovna dnes vyjádří vládě důvěru,“ prohlásil. V dalších větách nechyběly obvyklé ingredience: kanál Odra-Dunaj-Labe, potřeba investic, příliš velký počet úředníků…

Zeman ovšem poodkryl také účel nedávné tajemné schůzky s premiérem Andrejem Babišem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. „Dohodli jsme se, že dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat řešení plýtvání financí na obnovitelné zdroje,“ opřel se prezident do tzv. solárních baronů.

„Bude to vláda nás všech,“ zakončil Zeman svůj projev.

Protest model Chovanec

Jediný větší rozruch tak ráno způsobil poslanec ČSSD a bývalý ministr Milan Chovanec, který se z dnešní schůze úplně omluvil. Pro důvěru vládě, které se jeho domovská ČSSD účastní, tak vůbec hlasovat nebude. Tvrdí, že je v konfliktu s jeho svědomím, aby umožnil vznik kabinetu, kde mají sociální demokraté hrát roli fíkového listu. Vadí mu i spolupráce s komunisty. Tolik symbolické gesto, které zřejmě uklidnilo i sociální demokraty z Plzeňského kraje.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Na druhou stranu je potřeba říct, že praktický dopad Chovancova kroku je nulový. „Ona je to v podstatě podpora,“ komentoval to pro INFO.CZ místopředseda strany Martin Netolický. Jde o totéž jako by odešel během hlasování ze sálu, a tím snížil kvórum. Žádný velký rozruch, žádný aktivní hlas proti.

Předseda ČSSD Jan Hamáček si tak zřejmě vyslechl výtku od Andreje Babiše, žádné další velké následky se ale zřejmě nedostaví. Nový kabinet stále směřuje k tomu, že důvěru poslanců získá.

A nezabrání mu v tom ani opozice, jejíž zástupci mluví zpoza řečnického pultíku nebo z protestního pódia na nedalekém Malostranském náměstí. Ochotně dávají rozhovory médiím, fotí si selfiečka se svými příznivci... Nic proti tomu. Opozice pojmenovala řadu neduhů nové vlády a upozorňovat na zločiny komunismu nebo vytýkat kabinetu slabá místa vládního prohlášení je rozhodně potřeba. Ostatně je to úděl opozičních stran.

Jasné ale je, že ačkoli jsme možná teprve v „poločase“ dnešního jednání, Babišova druhá vláda spěje k získání důvěry. Ať už to bude za kdoví kolik hodin a jestli se u toho bude řešit, že si ministři potřebují odskočit na záchod (což se opravdu děje). Je zkrátka na čase začít koukat vstříc dalším měsícům, kdy budou dnes nastavené poměry realitou. Milan Chovanec, sociální demokracie jako celek i početná opozice budou mít dost prostoru na „usměrňování“ vlády.

Aneb slovy Bohuslava Svobody z ODS, který mnohahodinový maraton shrnul na plénu do pár vět: „Vím, že žádná řeč poslance u tohoto pultíku nezpůsobí změnu již dohodnutých závěrů a názorů. Z tohoto pohledu všechny tyto diskuze jsou jakoby zbytečné. Na druhou stranu je pravda, že některé věci musí v éteru zaznít.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744