GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto | info.cz

Články odjinud

GLOSA: Poločas sněmovního maratonu. Vláda směřuje k důvěře, Chovancův vzdor je jen gesto

Od samotného hlasování o důvěře vládě nás i po celodenním řečnění poslanců dělí ještě hodně času. Před šestou hodinou večerní bylo do obecné rozpravy přihlášeno stále více než dvacet poslanců a dolní komora si pro jistotu odhlasovala pokračování schůze i po půlnoci. To znamená jediné: ještě se bude hodně mluvit – o tom, co je to důvěra a pokora, zda jsou komunisté předmětem debaty, nebo ne a tak dále. I v tomto pomyslném poločase dnešního jednání je ale jasné několik věcí: prezident svou řečí před poslanci nepřekvapil, den se vyvíjí podle předpokladů a o jediné větší pozdvižení se postaral sociálnědemokratický poslanec Milan Chovanec, který do sněmovny raději vůbec nedorazil. I v jeho případě jde ale jen o gesto, které na hlasování nebude mít reálný dopad.

Celý – podle všeho velmi dlouhý – den odstartoval projevem prezidenta Miloše Zemana. „Chtěl bych jako rozený optimista vyjádřit naději, že sněmovna dnes vyjádří vládě důvěru,“ prohlásil. V dalších větách nechyběly obvyklé ingredience: kanál Odra-Dunaj-Labe, potřeba investic, příliš velký počet úředníků…

Zeman ovšem poodkryl také účel nedávné tajemné schůzky s premiérem Andrejem Babišem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. „Dohodli jsme se, že dá úřadu vlády k dispozici právnický tým, který bude hledat řešení plýtvání financí na obnovitelné zdroje,“ opřel se prezident do tzv. solárních baronů.

„Bude to vláda nás všech,“ zakončil Zeman svůj projev.

Protest model Chovanec

Jediný větší rozruch tak ráno způsobil poslanec ČSSD a bývalý ministr Milan Chovanec, který se z dnešní schůze úplně omluvil. Pro důvěru vládě, které se jeho domovská ČSSD účastní, tak vůbec hlasovat nebude. Tvrdí, že je v konfliktu s jeho svědomím, aby umožnil vznik kabinetu, kde mají sociální demokraté hrát roli fíkového listu. Vadí mu i spolupráce s komunisty. Tolik symbolické gesto, které zřejmě uklidnilo i sociální demokraty z Plzeňského kraje.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Na druhou stranu je potřeba říct, že praktický dopad Chovancova kroku je nulový. „Ona je to v podstatě podpora,“ komentoval to pro INFO.CZ místopředseda strany Martin Netolický. Jde o totéž jako by odešel během hlasování ze sálu, a tím snížil kvórum. Žádný velký rozruch, žádný aktivní hlas proti.

Předseda ČSSD Jan Hamáček si tak zřejmě vyslechl výtku od Andreje Babiše, žádné další velké následky se ale zřejmě nedostaví. Nový kabinet stále směřuje k tomu, že důvěru poslanců získá.

A nezabrání mu v tom ani opozice, jejíž zástupci mluví zpoza řečnického pultíku nebo z protestního pódia na nedalekém Malostranském náměstí. Ochotně dávají rozhovory médiím, fotí si selfiečka se svými příznivci... Nic proti tomu. Opozice pojmenovala řadu neduhů nové vlády a upozorňovat na zločiny komunismu nebo vytýkat kabinetu slabá místa vládního prohlášení je rozhodně potřeba. Ostatně je to úděl opozičních stran.

Jasné ale je, že ačkoli jsme možná teprve v „poločase“ dnešního jednání, Babišova druhá vláda spěje k získání důvěry. Ať už to bude za kdoví kolik hodin a jestli se u toho bude řešit, že si ministři potřebují odskočit na záchod (což se opravdu děje). Je zkrátka na čase začít koukat vstříc dalším měsícům, kdy budou dnes nastavené poměry realitou. Milan Chovanec, sociální demokracie jako celek i početná opozice budou mít dost prostoru na „usměrňování“ vlády.

Aneb slovy Bohuslava Svobody z ODS, který mnohahodinový maraton shrnul na plénu do pár vět: „Vím, že žádná řeč poslance u tohoto pultíku nezpůsobí změnu již dohodnutých závěrů a názorů. Z tohoto pohledu všechny tyto diskuze jsou jakoby zbytečné. Na druhou stranu je pravda, že některé věci musí v éteru zaznít.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud