Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Sobotka chce vybrat nástupce Mládka mezi věrnými na sjezdu. Snad nebude myslet jen na volby

GLOSA: Sobotka chce vybrat nástupce Mládka mezi věrnými na sjezdu. Snad nebude myslet jen na volby

Oproti mediálnímu humbuku, který nastal po pondělním prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky, že navrhne prezidentovi odvolání prostořekého, nekomunikativního a arogantního ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, působí výstup po jednání na Hradě jako selanka. Prezident souhlasí s Mládkovým odchodem a je prý pro, aby post dočasně převzal právě Sobotka. Ten Sobotka, který se chystá na sjezdu ČSSD o druhém březnovém víkendu v Brně obhájit předsednický post a zavelet se svou družinou směrem k podzimním parlamentním volbám.

Poselství jsou dvě. Prezident zjevně nekývnul ani na jednoho z adeptů na ministerské křeslo, o nichž se v uplynulých dnech spekulovalo. Státní tajemník pro EU Tomáš Prouza měl u Hradu škraloup dopředu, náměstek Jiří Havlíček by sice byl určitou zárukou kontinuity, ale právě že jen do voleb. A otázkou je, zda přišla vůbec řeč na exministra Urbana…

Pověření Sobotky a řešení Mládkova nástupce po sjezdu má logiku. Předně se může pustit do rozhýbání telekomunikačního trhu podle vlastních představ, třebaže to silně zavání úlitbou pro voliče. A pokud zůstane Sobotka v čele strany a stane se volebním lídrem, bude se chtít obklopit sobě věrnými. Z nich si může vybrat, kdo usedne na rezortu průmyslu a obchodu do voleb a případně také po nich.

Furiantské řešení za situace, kdy zjevně nejsou lidi, má však jedno slabé místo. Jsou jím politické motivy, nikoli obsahové. Ministerstvo průmyslu a obchodu mělo ve výhledech a strategiích nad rámec jednoho volebního období vždy rezervy. Pokud už musel Mládek padnout, bylo by fajn načrtnout i hospodářskou linii. Čili nemyslet pouze na to, který muž či žena mají šanci projít na sjezdu a na Hradě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1