Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: Ukaž spoluúčast, poznamenal si Trump před setkáním s pozůstalými z Parklandu. Šlápl vedle hned několikrát

GLOSA: Ukaž spoluúčast, poznamenal si Trump před setkáním s pozůstalými z Parklandu. Šlápl vedle hned několikrát

Americký prezident Donald Trump zareagoval na tragickou střelbu na floridské škole. Oznámil přísnější kontroly při prodeji zbraní a na své vystoupení v Bílém domě se pečlivě připravil. Dokonce by se dalo říci, že možná i vlastnoručně, jak dokládá fotografie.

Trump si pro studenty a rodinné příslušníky obětí střelby v Parklandu na kus papíru sepsal otázky, které se daly od přítomných čekat – a na něž se chystal odpovědět. Čtyři z pěti bodů byla takříkajíc v pohodě, byť lze polemizovat o tom, zda je nutné si je poznamenávat. Výpovědní hodnota pátého bodu nicméně potvrdila, že šéf americké administrativy nemá nedostatky pouze v politické praxi.

Inkriminovaná věta po číslovce „5” zněla totiž I hear you, v překladu Slyším vás či volněji přeloženo Vnímám vás. V angličtině se tato fráze používá v situacích, kdy se záhodno dotyčného nebo dotyčné ujistit, že jejich slova narážejí na otevřené uši a těší se uznání. Ovšem také často v situacích, kdy se debata rozplizne a spíkr ji hodlá udržet při životě. Prostě ve smyslu: Jen si povídejte, jedeme dál. Což není právě uctivý postoj.

Trumpovy poznámkyTrumpovy poznámkyautor: ...

S ohledem na tragédii, kterou v Parklandu nepřežilo 17 lidí a při které byly desítky dalších zraněny, jde o povážlivý přešlap. Pozorovatelé nyní vedou spor o to, zda si byl Trump hanlivosti své poznámky vědom či nikoli. Obojí mluví proti prezidentovi: nevědomost mu ubírá na důvěryhodnosti, vědomost při přidává na bezradnosti. Nechat si zachytit ony poznámky, ať už je psal kdokoli, dokládá zase nešikovnost.

Budu vás respektovat, budu stát při vás, budu vám naslouchat. To vše sliboval Donald Trump v předvolební kampani. „I hear you” ho usvědčuje minimálně z neupřímnosti. Za okolností, jakou jsou ty po střelbě v Parklandu, je na místě spontaneita a empatie. Pokud si to musí někdo písemně poznačit, je to divné a naznačuje to absenci lidskosti a soucitu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1