Články odjinud

GLOSA: Ukaž spoluúčast, poznamenal si Trump před setkáním s pozůstalými z Parklandu. Šlápl vedle hned několikrát

GLOSA: Ukaž spoluúčast, poznamenal si Trump před setkáním s pozůstalými z Parklandu. Šlápl vedle hned několikrát

Americký prezident Donald Trump zareagoval na tragickou střelbu na floridské škole. Oznámil přísnější kontroly při prodeji zbraní a na své vystoupení v Bílém domě se pečlivě připravil. Dokonce by se dalo říci, že možná i vlastnoručně, jak dokládá fotografie.

Trump si pro studenty a rodinné příslušníky obětí střelby v Parklandu na kus papíru sepsal otázky, které se daly od přítomných čekat – a na něž se chystal odpovědět. Čtyři z pěti bodů byla takříkajíc v pohodě, byť lze polemizovat o tom, zda je nutné si je poznamenávat. Výpovědní hodnota pátého bodu nicméně potvrdila, že šéf americké administrativy nemá nedostatky pouze v politické praxi.

Inkriminovaná věta po číslovce „5” zněla totiž I hear you, v překladu Slyším vás či volněji přeloženo Vnímám vás. V angličtině se tato fráze používá v situacích, kdy se záhodno dotyčného nebo dotyčné ujistit, že jejich slova narážejí na otevřené uši a těší se uznání. Ovšem také často v situacích, kdy se debata rozplizne a spíkr ji hodlá udržet při životě. Prostě ve smyslu: Jen si povídejte, jedeme dál. Což není právě uctivý postoj.

Trumpovy poznámkyTrumpovy poznámkyautor: ...

S ohledem na tragédii, kterou v Parklandu nepřežilo 17 lidí a při které byly desítky dalších zraněny, jde o povážlivý přešlap. Pozorovatelé nyní vedou spor o to, zda si byl Trump hanlivosti své poznámky vědom či nikoli. Obojí mluví proti prezidentovi: nevědomost mu ubírá na důvěryhodnosti, vědomost při přidává na bezradnosti. Nechat si zachytit ony poznámky, ať už je psal kdokoli, dokládá zase nešikovnost.

Budu vás respektovat, budu stát při vás, budu vám naslouchat. To vše sliboval Donald Trump v předvolební kampani. „I hear you” ho usvědčuje minimálně z neupřímnosti. Za okolností, jakou jsou ty po střelbě v Parklandu, je na místě spontaneita a empatie. Pokud si to musí někdo písemně poznačit, je to divné a naznačuje to absenci lidskosti a soucitu.

 

 

Články odjinud