Glosa: „V Česku už další muslimy nechceme,“ říká Sobotka. Peníze z islámských států nám ale nesmrdí | info.cz

Články odjinud

Glosa: „V Česku už další muslimy nechceme,“ říká Sobotka. Peníze z islámských států nám ale nesmrdí

Premiér Bohuslav Sobotka v rakouském deníku Die Presse s okamurovskou dikcí Evropě sdělil: „Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme.“ Tak se to interpretovalo u nás. Die Presse to ale ve svém titulku popsala trošinku jinak, domnívá se, že Sobotka myslel, že „další“ či „více“ muslimů nechceme. Což není to samé. Se slovíčky se někdy musí opatrně. Navíc předseda vlády sice něco tvrdí, ale českému státu peníze z islámských států nesmrdí. Naopak. Takže nějaké ty muslimy, třeba podnikatele a investice chceme? Sobotka by si to měl vyjasnit.

Hned po zveřejnění rozhovoru v rakouském deníku odletěl Sobotka o minulém víkendu do Iráku. Tam se setkal s mnoha vládními představiteli v Bagdádu. A chválil vzájemnou spolupráci i některé obchody. Bohuslav Sobotka by ale měl být alespoň trochu principiální, pokud už muslimy nechce. Vláda v Bagdádu je totiž ovládána ší'ity a právě jejich vražedný postup proti místním sunnitům před lety přispěl ke vzniku Islámského státu. Vláda v Bagdádu má také jednoho velkého spojence – teokratický Írán. Tam se masově porušují lidská práva, panuje tam šarí‘a a podobné islámské vymoženosti.

Muslimy sice Sobotka nechce, ale muslimské peníze mu nevadí, ani když někdy plynou ze zemí, které nemají s demokracií absolutně nic společného. Proto například podporuje obnovení obchodních vztahů s Íránem, proto se většina zemí světa paktuje se Saúdskou Arábii a dalšími muslimskými zeměmi.

Možná by Sobotkovi mohli dát na Úřadě vlády i nějaké podklady o společnosti Škoda Auto. Je to velmi úspěšná firma, která má v Česku nejvyšší tržby i zisk a dá se říci, že je to náš průmyslový klenot. Škoda stoprocentně patří Volkswagen Group. No a majitelem 17 procent Volkswagenu je Qatar Investment Authority, katarská státní holdingová společnost. Je to nějaký problém, že peníze pocházejí z muslimské země? Není, i když katarská vláda kromě jiného finančně podporuje i některé islámské organizace a skupiny, které se dají označit za fundamentalistické. Dokonce je na mezinárodním poli obviňována z podpory terorismu, což ona popírá.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud