Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GLOSA: (Z)odpovědnost, nebo panika? Lidovci utíkají ke kořenům, STAN k miliardářům

GLOSA: (Z)odpovědnost, nebo panika? Lidovci utíkají ke kořenům, STAN k miliardářům

Jen jediné písmenko. Tolik dělí lidovce a Starosty, kteří chtěli jít do voleb po boku, minulý týden ale potvrdili definitivní konec koalice. O voliče se teď budou ucházet každý zvlášť. A zatímco lidovci se je budou snažit získat pod heslem „zodpovědně“, Starostové budou to samé dělat „odpovědně“. Jestli půjde lidovecké rozhodnutí vycouvat z koalice hned při prvním „zádrhelu“ popsat právě v tomto duchu, se uvidí na podzim. Jednoznačné přitom je, že tím, kdo v této partii riskuje nejvíc, je právě šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Obě strany teď vyrazily do kampaně. Každá za sebe a dost rychle. Ještě několik dnů po jasném konci koalice sice reklamy poutaly na společný web, dnes už se ale na stránku nedoklikáte. Politici obou stran evidentně ještě během trvání svého paktu začali přemýšlet nad „porozvodovou“ kampaní. Jen pár dní po oficiálním oznámení konce totiž obě uskupení přispěchala s vlastní představou toho, jak se o voliče ucházet.

Nejde přitom jen o triviální heslo odlišující se jedním písmenem. Obě uskupení musejí do vlastních kampaní napnout nejen lidské síly, ale i finance. Lidovci zatím za společnou kampaň utratili něco přes šest milionů korun, STAN kolem dvou a půl. Nejen billboardy, z nich zhlíží společně Pavel Bělobrádek s Petrem Gazdíkem, je teď potřeba po celé republice rychle vyměnit.

Lidovci se vrátili k sytě žluté. Na ní se vyjímá slovo „zodpovědně“: pro domov, pro rodinu a tak dále v duchu lidovecké konzervativní tradice. Právě spojenectví se STAN mělo pomoct změnit image strany, zlomit představu kandidátů pro „katolíky“ a přivést nové voliče. Změna ale nebyla části lidovců nikdy po chuti. Strana se tak dnes vrací ke kořenům. Na potřebných pět procent by to mělo stačit.

O svůj post ve vedení lidovců by ale mohl přijít Pavel Bělobrádek. Ten už prohlásil, že pokud nedosáhne KDU-ČSL na podzim lepšího výsledku než v roce 2013, odstoupí z předsednického místa. Přehoupnout se tak musí přes sedm procent. Ruce si naopak může mnout senátor Jiří Čunek, který se do koalice posledních několik měsíců navážel. A svou negativní kampaní ji – alespoň co se týče sebevědomí a jednoty – určitě nepomohl. Čunek by nejraději viděl ženy tradičně u plotny, takže o nějakém posunu lidovců vstříc nové skupině voličů se také mluvit nedá. Strana tak, jak sama hlásá, bude „chránit, co je dědictvím našich otců“. Ona také v předsednictvu ani žádná žena není...

Starostové včas tušili, že se nakonec dozví, že lidovci už dál žádnou koalici, která by musela překonat desetiprocentní hranici, nechtějí. Rychle tak přispěchali se svou představou, která jim má pomoct k dobrému výsledku ve volbách. Strana přitom hraje o to, zda do sněmovny vůbec pronikne. Pomoct k tomu má i nové logo. Zřejmě se inspirovali sociálními demokraty, kteří také vymysleli během pár dní jeho redesign.

Jenže zatímco logo ČSSD teď už podle volebního lídra Lubomíra Zaorálka nepřipomíná „hlávku zelí“, nový design Starostů se až moc podobá znaku firmy Microsoft. Podle Gazdíka se z původní kytičky stává čtverec, což symbolizuje, že jsou Starostové semknutější. Vysvětlení je to pěkné. Otázkou je, jak dobře můžou fungovat loga, která politici vymyslí během pár dnů a na koleni.

Mnohem větším ternem je nová osobnost, kterou „gazdíkovci“ získali na svou kandidátku. Už těsně po rozpadu koalice Starostové tvrdili, že se jim začaly ozývat výrazné nezávislé osobnosti. Tou hlavní, kterou také STAN s potřebnou pompou představili, je podnikatel Dalibor Dědek. Zakladatel Jablotronu, který dříve podporoval hnutí ANO a Andreje Babiše, může pomoct nejen silou své osobnosti, ale i financemi. Už slíbil poslat deset milionů korun, což je v poměru k dosavadnímu rozpočtu 26 milionů korun celkem dost.

Dědek možná není druhý Babiš, už teď ale říká, že chce, aby Starostové přehodnotili svůj negativní postoj k aspirantovi na premiérské křeslo. Spolupráci s Babišem si mimochodem dokáže dobře představit i Čunek.

Ještě nedávno byli lidovci a Starostové rozhodnuti být společně třetí silou, která Babiše zastaví. Dnes se jedna ze stran vrací k „patriarchálním“ kořenům a druhá koketuje s hnutím ANO. Zda se jim to vyplatí, se uvidí na podzim. Čas ukáže i to, jestli jejich letní rozhodnutí byla (z)odpovědná. Nebo jen panická.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1