Hádka malých kluků na pískovišti. V první prezidentské debatě prohráli všichni, zejména americký volič

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | První prezidentská debata ve Spojených státech byla nejspíš nejen pro americké voliče rozčarováním. Zatímco v minulosti si prezidentští kandidáti vyměňovali argumenty na nejrůznější témata a bylo možné někoho z nich prohlásit vítězem či férově posoudit jednotlivé výkony, tentokrát to nešlo. Debata mezi úřadujícím prezidentem Donaldem Trumpem a bývalým viceprezidentem Joe Bidenem byla v podstatě nepřetržitou hádkou, jíž nezvládl ani moderátor Chris Wallace.

Mnozí očekávali, že Trump vstoupí do debaty velmi agresivně, protože ve většině předvolebních průzkumů citelně ztrácí. Míra osobních útoků a přerušování ale nepochybně mnohé překvapila, včetně některých amerických komentátorů. „My jsme vyhráli volby a volby mají důsledky,“ hájil hned na začátku Trump své rozhodnutí navrhnout soudkyni Amy Barrettovou těsně před volbami na uvolněné místo u Nejvyššího soudu, kde by tak republikáni získali většinu.

Trumpův tábor před debatou líčil Bidena jako zmateného starce, přičemž je nutné poznamenat, že kandidát demokratů se proti očekáváním nezadrhával a argumentoval srozumitelně. Je ovšem otázkou, zda se mu podařilo přesvědčit některé nerozhodnuté voliče. Trump narušoval Bidenův projev tak agresivně, že diváci mohli snadno získat dojem, že debatu kontroluje. Wallace jej přitom nebyl schopen uklidnit, byť jej opakovaně upozorňoval na neférové jednání.

„Služebnice“ Barretová a česká média

sinfin.digital