Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hlasování o vydání Babiše policii jako klíč ke vzniku vlády s důvěrou. Komentář V. Dostála

Hlasování o vydání Babiše policii jako klíč ke vzniku vlády s důvěrou. Komentář V. Dostála

Klíč k povolební hádance je tu: Policie poslala do Poslanecké sněmovny žádost o opětovné vydání předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Pokud je dosud odpověď stran toho, kdo a zda vůbec někdo (kromě poslanců hnutí ANO) ve sněmovně při hlasování o důvěře vznikající menšinovou vládu Andreje Babiše podpoří, v mlze, vodítko nám může poskytnout postup, který jednotlivé subjekty avizují právě v hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Těžko si totiž představit, že by se tato otázka nestala součástí dohody o podpoře vlády.

Jinak řečeno, pokud jsme dosud o některých stranách nevěděli, zda míří do opozice, anebo zda jsou ochotny nějakým způsobem participovat na vzniku menšinové jednobarevné vlády hnutí ANO, po hlasování o vydání obou předáků vítěze voleb bude jasno. Z opačné perspektivy nazřeno můžeme už teď směle konstatovat, že do opozice míří ČSSD, lidovci, ODS, Piráti, STAN a TOP 09.

O prvních dvou subjektech, tedy o sociálních demokratech a lidovcích, přitom platí, že svou případnou účast ve vládě s hnutím ANO dlouhodobě vylučují v situaci, kdy by měl být jejím členem, natož předsedou, trestně stíhaný politik. Fakticky si tak nechávají pootevřená vrátka ke vstupu do vlády na půdorysu Sobotkovy vlády, avšak bez Babiše. Tak daleko ale zatím nejsme, nyní vzniká vláda, jejímž bude předseda hnutí ANO naopak lídrem.

Pokud ale Babiš nemá být vydán k trestnímu stíhání a zároveň je jeho cílem sestavit vládu, jejímž bude premiérem a která bude mít realistickou šanci získat ve sněmovně důvěru, nezbývá mu, než se spolehnout na komunisty a SPD Tomio Okamury. A zatímco minulá dolní komora parlamentu, jejíž součástí byl jak Okamura, tak komunisté, oba politiky hnutí ANO ke stíhání vydala, nyní se k věci obě formace – aspoň zatím – staví spíše vyhýbavě.

„Okamura během povolebních vyjednávání řekl, že by poslanci SPD policejní žádost o vydání Babiše s Faltýnkem podpořili. Dnes se k podané žádosti zatím nevyjádřil,“ informuje ČTK. Ani redakci INFO.CZ se zatím Okamurovo vyjádření sehnat nepodařilo. A komunisté nám napsali, že se nejprve detailně seznámí s materiálem, který vyšetřovatelé do sněmovny zaslali, a teprve poté věc projedná jejich poslanecký klub. „Přihlédne také k doporučení Mandátového a imunitního výboru Poslanecké sněmovny,“ doplnila Helena Grofová z tiskového oddělení KSČM.

Na závěr se sluší učinit dvě stručné poznámky: při včerejším hlasování o počtu členů Mandátového a imunitního výboru se poslanci nakonec přiklonili k číslu devatenáct. V praxi to bude znamenat, že v něm bude hnutí ANO společně s SPD a KSČM disponovat, ostatně stejně jako v celé sněmovně, většinou. A pokud komunisté již dopředu avizovali, že jsou ochotni výměnou za splnění sedmi podmínek menšinovou vládu Babiše podpořit, vychází z toho jediné: klíčový v otázce vydání nebo nevydání Babiše, stejně jako v hlasování o důvěře jeho vládě, bude postup Tomio Okamury a jeho SPD.

Možná není od věci ocitovat poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého se Okamura na jejich klubu dušoval, že vládu Andreje Babiše nepodpoří. A předseda hnutí ANO se na oplátku nechal v médiích opakovaně slyšet, že o podporu Okamury neusiluje, neboť považuje programatiku jeho strany za neslučitelnou s programem vznikající vlády. Klíčem k dalšímu vývoji tudíž bude, zda k sobě oba politici najdou cestu, anebo zda budou tvrat na tom, že je nějaká forma jejich kooperace skutečně nepředstavitelná.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link