Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hnutí ANO tápe a neví, kudy z izolovaného postavení. Příčinou je Babiš. Komentář V. Dostála

Hnutí ANO tápe a neví, kudy z izolovaného postavení. Příčinou je Babiš. Komentář V. Dostála

Andrej Babiš je zahnaný do kouta a kličkuje jak zajíc. Jeho neschopnost domluvit se na vládě s většinovou podporou začíná nabývat komických rozměrů. Kdyby nešlo o tak vážnou věc, jakou vláda s důvěrou bezesporu je, bylo by to už k smíchu. Považte: hnutí ANO chce obnovit jednání s ČSSD, vzdát se svého předsedy jako jediného kandidáta na post premiéra ale odmítá. Přitom právě on je příčinou takřka nulového koaličního potenciálu vítěze voleb.

„Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD,“ napsal na svůj twitterový účet chvilku po dvacáté hodině Andrej Babiš. První místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola se pak nechal v reakci slyšet, kterak očekává, že Babiš předloží nové podmínky případné aliance mezi hnutím ANO a ČSSD. Teprve pak se podle něj sociální demokraté rozhodnou, zda budou jednat. Závěr je jediný: Andrej Babiš prozatím odmítl riskovat pnutí ve své straně, kterému by nejspíš čelil v případě menšinové vlády opřené také o SPD Tomia Okamury.

Což je vlastně dobrá zpráva. Tou horší je čím dál zjevnější fakt, že vítěz voleb a premiér v demisi není schopen ani půl roku od voleb pochopit, jaká cesta vede k něčemu, co by připomínalo dohodu o vládě a politický kompromis. Ba co hůř, vše nasvědčuje tomu, že Babiš nemá strategii, ani plán. Navenek se sice tváří, že jedná, ze všeho nejvíc to ale vypadá tak, že tápe. Nedisponuje základní vlastností každého úspěšného politika: schopností uzavírat strategická spojenectví a být tak součástí hlasovací většiny.

V politologii se tomu říká také koaliční potenciál. A ten je, pokud jde o tradiční politické strany, u hnutí ANO – pokud ne nulový – pak zcela jistě mizivý. Příčinou je Babiš, který chce být premiérem za každou cenu. Česká politika se tak dostala do slepé uličky. A dokud předseda hnutí ANO nepochopí, že politika je hlavně kolektivní disciplína, jež v sobě obsahuje nejen konkurenční, ale také kooperativní prvky, východisko z krize nenalezne.

V rozhovoru pro INFO.CZ na to před časem upozorňovala politoložka Vladimíra Dvořáková. Vztahy v koalici nejsou nikdy jednoduché, neboť jde o složitý vztah spolupráce a konkurence. Problém ale je, že Babiš akcentuje výhradně konkurenční složku. „Babiš k tomu přistupuje jako ve firmě: jeho cílem je zlikvidovat konkurenci,“ řekla doslova. Přesně odtud pramení opatrnost všech potenciálních koaličních partnerů. Také sociální demokraté si poslední týden stěžovali, že je Babiš ještě v době, kdy s nimi vyjednával, v médiích ponižoval a kritizoval.

Předseda hnutí ANO zkrátka politiku ještě pořád neumí. Politika jako civilizační výdobytek a metoda, která dokáže řešit rozporuplné zájmy a cíle, jež jsou přirozenou součástí svobodné společnosti, mu je zcela cizí. Je zvyklý jednat nekompromisně a přímočaře, chce rozhodovat, řídit stát autoritářsky. Jako firmu, jak říká. K ostatním aktérům přistupuje buď jako ke konkurenci, případně jako k podřízeným. Politika je na něj pomalá, neefektivní a tudíž nesrozumitelná. Evidentní je, že by nejraději vládnul sám. Dneska se v tomto ohledu příznačně prořekl ve sněmovně, když pravil, že v jeho současné vládě skončil resortismus. „To znamená, že si každý ministr dělá, co chce,“ nenechal nikoho na pochybách.

A ještě něco vyjevil povolební půl rok: pokud byla populistická předvolební strategie spočívající v kritice polistopadových poměrů účinná v tom smyslu, že Babišovi umožnila dominovat ve volbách, ukazuje se jako zcela nepraktická pro povolební vyjednávání. A nejen to, dokonce lze říct, že se Babiš řečmi o polistopadových poměrech jako korupční hydře, kterou přišel zničit, dostal do izolovaného postavení. Ostatně pokud před volbami o tradičních stranách mluvil v tom smyslu, že mu leží v žaludku, neboť všechny kradou, nemůže se teď divit, že s ním nechtějí být v jedné koalici.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1