Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hnutí ANO tápe a neví, kudy z izolovaného postavení. Příčinou je Babiš. Komentář V. Dostála

Hnutí ANO tápe a neví, kudy z izolovaného postavení. Příčinou je Babiš. Komentář V. Dostála

Andrej Babiš je zahnaný do kouta a kličkuje jak zajíc. Jeho neschopnost domluvit se na vládě s většinovou podporou začíná nabývat komických rozměrů. Kdyby nešlo o tak vážnou věc, jakou vláda s důvěrou bezesporu je, bylo by to už k smíchu. Považte: hnutí ANO chce obnovit jednání s ČSSD, vzdát se svého předsedy jako jediného kandidáta na post premiéra ale odmítá. Přitom právě on je příčinou takřka nulového koaličního potenciálu vítěze voleb.

„Výbor hnutí ANO ukládá vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD,“ napsal na svůj twitterový účet chvilku po dvacáté hodině Andrej Babiš. První místopředseda sociálních demokratů Jiří Zimola se pak nechal v reakci slyšet, kterak očekává, že Babiš předloží nové podmínky případné aliance mezi hnutím ANO a ČSSD. Teprve pak se podle něj sociální demokraté rozhodnou, zda budou jednat. Závěr je jediný: Andrej Babiš prozatím odmítl riskovat pnutí ve své straně, kterému by nejspíš čelil v případě menšinové vlády opřené také o SPD Tomia Okamury.

Což je vlastně dobrá zpráva. Tou horší je čím dál zjevnější fakt, že vítěz voleb a premiér v demisi není schopen ani půl roku od voleb pochopit, jaká cesta vede k něčemu, co by připomínalo dohodu o vládě a politický kompromis. Ba co hůř, vše nasvědčuje tomu, že Babiš nemá strategii, ani plán. Navenek se sice tváří, že jedná, ze všeho nejvíc to ale vypadá tak, že tápe. Nedisponuje základní vlastností každého úspěšného politika: schopností uzavírat strategická spojenectví a být tak součástí hlasovací většiny.

V politologii se tomu říká také koaliční potenciál. A ten je, pokud jde o tradiční politické strany, u hnutí ANO – pokud ne nulový – pak zcela jistě mizivý. Příčinou je Babiš, který chce být premiérem za každou cenu. Česká politika se tak dostala do slepé uličky. A dokud předseda hnutí ANO nepochopí, že politika je hlavně kolektivní disciplína, jež v sobě obsahuje nejen konkurenční, ale také kooperativní prvky, východisko z krize nenalezne.

V rozhovoru pro INFO.CZ na to před časem upozorňovala politoložka Vladimíra Dvořáková. Vztahy v koalici nejsou nikdy jednoduché, neboť jde o složitý vztah spolupráce a konkurence. Problém ale je, že Babiš akcentuje výhradně konkurenční složku. „Babiš k tomu přistupuje jako ve firmě: jeho cílem je zlikvidovat konkurenci,“ řekla doslova. Přesně odtud pramení opatrnost všech potenciálních koaličních partnerů. Také sociální demokraté si poslední týden stěžovali, že je Babiš ještě v době, kdy s nimi vyjednával, v médiích ponižoval a kritizoval.

Předseda hnutí ANO zkrátka politiku ještě pořád neumí. Politika jako civilizační výdobytek a metoda, která dokáže řešit rozporuplné zájmy a cíle, jež jsou přirozenou součástí svobodné společnosti, mu je zcela cizí. Je zvyklý jednat nekompromisně a přímočaře, chce rozhodovat, řídit stát autoritářsky. Jako firmu, jak říká. K ostatním aktérům přistupuje buď jako ke konkurenci, případně jako k podřízeným. Politika je na něj pomalá, neefektivní a tudíž nesrozumitelná. Evidentní je, že by nejraději vládnul sám. Dneska se v tomto ohledu příznačně prořekl ve sněmovně, když pravil, že v jeho současné vládě skončil resortismus. „To znamená, že si každý ministr dělá, co chce,“ nenechal nikoho na pochybách.

A ještě něco vyjevil povolební půl rok: pokud byla populistická předvolební strategie spočívající v kritice polistopadových poměrů účinná v tom smyslu, že Babišovi umožnila dominovat ve volbách, ukazuje se jako zcela nepraktická pro povolební vyjednávání. A nejen to, dokonce lze říct, že se Babiš řečmi o polistopadových poměrech jako korupční hydře, kterou přišel zničit, dostal do izolovaného postavení. Ostatně pokud před volbami o tradičních stranách mluvil v tom smyslu, že mu leží v žaludku, neboť všechny kradou, nemůže se teď divit, že s ním nechtějí být v jedné koalici.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1