Holec: Hřib vytáhl proti vládě s Varšavou a Budapeští. Kdyby radši řešil problémy Prahy | info.cz

Články odjinud

Holec: Hřib vytáhl proti vládě s Varšavou a Budapeští. Kdyby radši řešil problémy Prahy

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Člověk musí obdivovat pražského pirátského primátora Zdeňka Hřiba. Čím méně se mu daří řešit skutečné problémy Prahy, tím více se radši věnuje velkým PR gestům. Naposled se v Berlíně oficiálně spojil s primátory Budapešti a Varšavy, aby spolu vytvořili „protiváhu“ české, maďarské a polské vládě, které označují za populistické a protievropské. Hřib se tím současně chystá na pirátský atak na celé Česko.  

„Vládnoucí populisté v Maďarsku, Polsku a Česku dostali protiváhu – a zrovna ze svých hlavních měst. Tři primátoři bojují za demokracii a právní stát,“ popsal primátorskou platformu „V3“ německý deník Die Welt. Poděkujme Hřibovi, že na mezinárodním poli udělal Česku takovou reklamu. Svět se teď aspoň dozví, jak v Praze „bojuje za demokracii a právní stát“ podivnými tajnými hlasováními o miliardových zakázkách, zrušením novoročního ohňostroje nebo nočním starostou.

A taky pokusy o obcházení vlastních nesmyslných opatření, jako když se například vedení magistrátu dožaduje, aby na Mariánském náměstí, které populisticky „vyčistilo“ od vlastních aut, mohli parkovat aspoň pošťáci. Ti sem totiž zdejším ajťákům, co nyní zkouší vést město, stále vozí papírovou poštu. Na druhou stranu je ale jistě úspěch, že se Hřib dostal na ruzyňské letiště, protože doprava v centru Prahy i na periferních okruzích kolabuje. Tedy pokud nejel do Berlína na koloběžce.

„My tři si myslíme, že městům patří budoucnost. V roce 2050 v nich budou žít dvě třetiny světové populace. Chodníky nejsou politicky vlevo nebo vpravo – prostě musí být postaveny. Krize na trhu s bydlením, digitalizace – řešení těchto výzev nevyžaduje žádnou ideologii,“ vysvětlil Hřib spolupráci s primátory Varšavy a Budapešti. Ano, městům skutečně patří budoucnost – na celém světě v nich žije stále více lidí, protože nabízejí nejvyšší kvalitu života. Třeba na českém venkově často nekoupíte ani slušný chleba.

Takže by se Hřib coby pražský primátor měl konečně této budoucnosti začít skutečně věnovat, protože Varšava ani Budapešť za Prahu dopravní zácpu ani drahé byty nevyřeší. A stejně tak za ni nevyřeší ani digitalizaci, kterou ovšem žijí více než Pražané Piráti, kteří si doma topí počítačem, když těží kryptoměny. Ostatně zeptejte se kohokoli, kdo uvízl v dopravní zácpě, jestli mu v autě náhodou nechybí digitalizace – a nejspíš to skončí napadením.   

Odebírejte newsletter INFO.CZ

Abych ale nebyl neobjektivní: vedení Prahy dopravu aktivně řeší a právě oznámilo, že si nechá vypracovat koncepci rozmístění dobíjecích stanic pro elektromobily, aby město brzy mělo 4-5 000 dobíjecích míst. „V Praze přibývá elektromobilů. V roce 2018 jich bylo registrováno 1 591, což bylo meziročně o 500 víc. Rozvoj elektromobility je dynamický a Praha musí být připravena,“ řekl Hřib. O tom žádná. Jen aby majitelé elektromobilů v Praze vůbec někam dojeli. Ani nabitá baterie je totiž přes věčně ucpané městské ulice nepřenese.

Navíc je samozřejmě nesmysl, aby primátor Prahy vyhlašoval „válku“ premiérovi země: oba mají co nejvíc spolupracovat. Praha může být stokrát bohatší než zbytek Česka, bez vlády se ale stejně neobejde, protože mnohé její nezbytnosti řeší vládní ministři a ne pražští radní. I proto se s vládou vždycky snaží kamarádit i hejtmani, obdoba funkce primátora: ti chytří prostě vědí, že Babiše klidně můžou nenávidět, bez jeho vlády ale nejdůležitější problémy svých krajů nikdy nevyřeší.

Hřib říká, že primátorské „V3“ nejde o ideologii, ve skutečnosti ale jde pouze o ideologii – jak jinak. A mimochodem: Piráti ani žádná jiná strana pražské koalice nedostala v posledních volbách o moc víc hlasů než ANO, rozdíl nečiní ani dvě procenta, což bývá statistická chyba. Hřib má historicky suverénně nejslabší primátorský mandát, když Piráty volilo pouhých 17 procent voličů. Možná i proto je suverénně nejslabším primátorem a radši vládne jen gesty. 

Hřib nepatří mezi nejrafinovanější politiky a skutečný důvod vyhlášení „války“ Babišovi vlastně nejlíp odhalil sám. „V Česku se bude znovu volit za dva roky. Záleží na tom, jak budeme v Praze úspěšní. Pokud v příštích měsících dobře zrealizujeme naši politiku, pak máme šanci vyhrát v celé zemi,“ řekl. Jako obvykle tedy jde o starou dobrou předvolební kampaň. Kvůli tomu ale nemusel jezdit do Berlína, tentokrát by skutečně stačil jen Facebook.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud