Holec: Noční masakr na Praze 1 ukončil experiment s Čižinským a Piráty

15. 01. 2020 • 18:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | V Praze 1 si umějí užít politické drama. Před deseti lety tady s pomocí bláznivých Věcí veřejných ukázkově odvolávali z funkce starosty Petra Hejmu. Ten se teď neméně dramaticky znovu stal starostou, jen už to není v dresu ODS, ale STAN. V Praze 1 se totiž změnila vládnoucí koalice, když sdružení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) vyměnilo Prahu 1 sobě a Piráty za ANO, ODS a TOP 09.

A bylo to další klasické drama. Padlý starosta za Prahu 1 sobě Pavel Čižinský zkusil vlastní konec oddálit plačtivým novoročním videem, zatímco se šéf pirátských poslanců Jakub Michálek kvůli vyobcování Pirátů do opozice téměř porval. Pirátský sekerník tedy očividně roste. Když ho nedávno členové Pirátů zkoušeli kvůli šikaně odvolat z funkce prvního místopředsedy partaje, hájil se, že na sobě prostě jen osobnostně maká a že není tak zlý.  

Teď si na mimořádném zastupitelstvu Prahy 1 zahrál na Clinta Eastwooda, jen u toho trochu víc mluvil. „Tohle jsou metody ruské dezinformační školy. Podobné dezinformace dělá ODS na Facebooku. Ujišťuji vás, že se proti všem těmto mafiánským praktikám budeme bránit,“ řekl Novinkám na adresu lidí, co dali na zastupitelstvu Pirátům ochutnat jejich vlastní gerilovou medicínu. Ne náhodou: právě Michálek za Piráty „nebačuje“ jen pražského primátora Zdeňka Hřiba, až doteď dohlížel i na jejich účast ve vládě Prahy 1. I on proto nyní zažil svou první politickou prohru.

A pozadu v dramatu nezůstal ani Čižinský. Ten se hájil tím, že jako starosta bránil „rakovině korupce, klientelismu a papalášství“, zatímco sdružení My, co tady žijeme zdůvodnilo jeho odvolání obyčejnou manažerskou neschopností a jiným pohledem na podnikání či soukromé vlastnictví. Čižinský se totiž stal starostou bez jakékoli předchozí politické zkušenosti, šéfem Prahy 1 ho svým jménem v podstatě „udělal“ jeho bratr Jan, bývalý lidovec, poslanec, starosta Prahy 7 a šéf Prahy sobě. Ostatně když teď Pavel Čižinský padl, daly Lidovky příznačně ke zprávě fotku jeho známějšího bratra.

Výměna Prahy 1 sobě a Pirátů za ODS, ANO a TOP 09 znamená dvě věci. Zaprvé jde o první hojně medializovaný rychlý konec experimentu se dvěma alternativními partami, které zatím letěly jen nahoru, ale „normální“ politické strany s nimi neumějí spolupracovat. Pro STAN, KDU-ČSL, ODS, ANO a TOP 09, které teď ovládly Prahu 1, je to cenná šance dokázat voličům, že umějí vládnout líp než Piráti a Praha sobě. Další totiž už nejspíš nedostanou. A navíc po nich teď zvlášť Piráti půjdou jako piráti, nejen Michálek nezapomíná...

A zadruhé se ukáže, jestli Praha 1 bude i tentokrát předvojem politického dění. Téměř identická koalice s téměř stejnými spory, jaká teď padla na Praze 1, totiž vládne i celé celému městu. I na magistrátu se Spojené síly zoufale snaží zbavit Pirátů i Prahy sobě a čekají na pomoc od ODS a ANO, ta ovšem zatím nepřichází. Logicky: po všech kmotrech a kádrech v bílých oblecích, co na rukou nosili orloje za statisíce, se pražský magistrát těší velké přízni médií a ODS i ANO si proto nonstop trápení svých politických konkurentů náramně užívají.

Navíc pro to samy nemusí vůbec nic dělat, současná koalice se totiž dostatečně kanibalizuje sama. Sotva vyhlásí totální transparentnost, zavede tajná hlasování. Sotva zakáže parkování kolem magistrátu, nemá kvůli tomu ani vlastní poštu. A když začne řešit zácpu na jednom nábřeží, způsobí ještě horší i na tom druhém... Tohle tady fakt ještě nebylo, i kmotři mívali jistý smysl pro management. Chléb a hry, říká se tomu. Na magistrátu se proto čeká jen na překročení prahu (ne)snesitelnosti současné koalice a vhodný moment pro ODS a ANO. Jenže zatímco práh (ne)snesitelnosti už je dávno na dohled, vhodným momentem pro výměnu pražské koalice nakonec můžou být až příští volby.