Holec: Opozice by se měla probrat z kocoviny z Letné, Fiala sahá po smutném prvenství | info.cz

Články odjinud

Holec: Opozice by se měla probrat z kocoviny z Letné, Fiala sahá po smutném prvenství

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Červnová megademonstrace na pražské Letné dala opozici falešnou letní iluzi. ODS se jí opila natolik, že se v médiích začala připravovat na vládnutí. Poslední volební model agentury MEDIAN ale nevládní strany probírá z kocoviny: ANO znovu posílilo na téměř 30 procent, zatímco ODS zůstává zašpuntovaná na 13 procentech. A zbytku „opobloku“ hrozí, že ho voliči vyvedou ze sněmovny.

Volební preference TOP 09, STAN i lidovců zůstávají na kritické pětiprocentní hranici, pod níž zbývá jen exotická politická zoo. První ze zmíněné trojice stran navíc rozkládá vnitrostranický boj o její vedení, který „oživil“ zakladatele, dlouhodobého stínového i skutečného šéfa a „lucifera“ Miroslava Kalouska. Ten nejspíš našel zalíbení v tom, že je těžce nepopulárním politikem, a začal makat na svém comebacku.

Volební model agentury Median (srpen 2019)

Comeback je ale v současné situaci problémem celého „opobloku“: ODS, TOP 09, STAN a lidovci v sobě pořád živí naději spojení do „antibabišovské“ volební fronty, kterou ovšem právě „nesmrtelnost“ Kalouska drolí. Exministr financí se zkouší vrátit za zády místopředsedy strany Tomáše Czernina, jenž kandiduje na šéfa TOP 09. Místo Jiřího Pospíšila proti němu nakonec půjde Markéta Pekarová Adamová, která ovšem poslední dobou mluví stále víc „zeleně“ a naléhavě jako mladá Greta Thunbergová.

Nebo jinak: někdejší úspěšná TOP 09 dávno neexistuje a nějaká nová možná nikdy nedostane šanci přežít. Poslední čísla MEDIANu totiž ukazují, že ODS, TOP 09, STAN a lidovci nedají ani společně volební preference ANO, což je samo o sobě výkon. A nejen preference: tyto čtyři strany mají dohromady méně (18 procent) tzv. pevných voličů než ANO (19,5 procenta).

Šéf ODS Petr Fiala si poslední dobou začal hrát na budoucího premiéra, možná ale taky bude prvním předsedou strany, který se jím nikdy nestane. Za téměř šest let v čele totiž vytáhl její preference o pouhých šest procentních bodů. „Nepotřebujeme teď extra charismatického lídra. Potřebujeme někoho, kdo nás vyvede z této situace,“ komentoval zvolení Fialy šéfem ODS po sedmiprocentním volebním debaklu její bývalý poslanec Radim Holeček.

Brněnský profesor přesně tuhle misi splnil: místo extra charismatu dal ODS punc nudné solidnosti, který po divoké éře kmotrů potřebovala. Jenže teď by se strana i celá pravicová opozice měly rychle poohlédnout po někom s extra osobním kouzlem, kdo na rozdíl od Fialy bude u lidí populárnější než šéf komunistů Vojtěch Filip. Nikoho takového ale nemá: postavte lídry „opobloku“ vedle sebe a nadchnou vás zhruba stejně jako 8667. díl Ordinace v růžové zahradě. A zvlášť když se jejich rétorika scvrkla na brek proti Babišovi, zatímco lidé ve velkém milují vítěze.

Tenhle nářek sice praktikují i Piráti, ovšem rozdávají ho rovnou na všechny strany: stejný nepřítel jako ANO je pro ně i „opoblok“. I jeho kádry posílají „do tepláků“. Pirátský lídr Ivan Bartoš je v hitparádě politiků druhý za Babišem a právě jeho partaj stvrzuje bídu tradičních stran: Piráti jsou nejen podle MEDIANu druhou nejsilnější stranou (14,5 procenta) a po ANO i druhou protestní partou, která válcuje tradiční politické síly. Dokonce mají i vyšší volební potenciál než ODS, která kdysi vyhrávala volby s 35 procenty.

Bartoš nově řekl, že za jistých podmínek budou Piráti klidně vládnout s ANO i „opoblokem“, teoreticky tedy můžou své voliče přidat na obě strany. Jenže praxe v Praze, kde mají primátora, ukazuje, že jít s nimi ruku v ruce je sebevražda i bez Kalouska: Piráti jsou prostě piráti a „olupují“ i své případné koaliční partnery.

Šéf ANO Andrej Babiš proto znovu zamířil na živnostníky, kteří k ANO kdysi utekli od ODS, k níž se teď částečně vrátili. Nejdřív udělal ministrem průmyslu a obchodu jejich dlouhodobého zástupce Karla Havlíčka a teď premiérovo hnutí představilo i živnostenský „balíček“, s nímž pravice prostě nemohla nesouhlasit. Opozice stále doufá, že za ni Babiše porazí aktivista Minář, to se ale plete. Z Letné se to sice nezdá, nejen trend preferencí MEDIANu ale ukazuje, že po horkém červnu a mírném propadu ANO betonuje svou pozici daleko před ostatními.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud