Holec: Padla kosa na kámen. Mladá hvězda ČSSD testuje cenu za vládu | info.cz

Články odjinud

Holec: Padla kosa na kámen. Mladá hvězda ČSSD testuje cenu za vládu

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Někdejší premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla kdysi zdůvodnil razantní zvyšování státních sociálních výdajů – kterému se jinak říká nakupování voličů – památnou větou, že „zdroje tu jsou“. Poradce Bohuslava Sobotky viděl hodně daleko. Teď se historie opakuje, jen trochu odlišně.

Špidla se stal premiérem poté, co ČSSD vyhrála volby. Strana sedí ve vládě i teď, ale jde o vládu menšinovou a ČSSD v ní má pozici slabšího partnera. Její ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová přesto žádá razantní zvýšení sociálních výdajů, zatímco hnutí ANO oficiálně vyhlásilo „šetření“.

Není poslední dobou snad alespoň týden, kdy nějaká domácí nebo zahraniční instituce nepřijde se snížením odhadu ekonomického růstu. To pro státní rozpočet samozřejmě znamená jediné: větší výzvu než se původně očekávalo. Ministryně financí Alena Schillerová teď mluví o 50 miliardách korun, které vládě chybí při sestavování rozpočtu na příští rok.

Maláčová nedávno řekla, že jedním z hlavních důvodů, proč šla ČSSD do vlády, bylo zrušení karenční doby. Tu ANO ještě obětovalo. Teď ale řeklo dost a politicky ukročilo zpátky doprava, zatímco ČSSD doleva. I proto ta díra v rozpočtu.

Maláčová nyní přišla s novými požadavky za nějakých 30 miliard korun. Zhruba 1,5 miliardy má stát zálohované výživné, přes 11 miliard navýšení rodičovského příspěvku, celkem 4 miliardy mikrojesle, půl miliardy zvýšení životního a existenčního minima, až 4,7 miliardy aktivní politika zaměstnanosti a téměř 16 miliard novela zákona upravující sociální služby jako mandatorní výdaj. Ano, revizi sociálních dávek vyhlásil i premiér a šéf ANO Andrej Babiš, ten ale spíš směrem dolů. Možná proto taky řekl, že sestavit rozpočet na příští rok nebude vůbec snadné.

„ANO řeklo dost a politicky ukročilo zpátky doprava, zatímco ČSSD doleva.“

Před eurovolbami a sněmy ANO i ČSSD teď ve vládě padla kosa na kámen. A nejen kvůli zmíněným sumám za sociální dávky, které jdou proti slibu ANO snižovat deficit státního rozpočtu. Maláčová nyní začala řešit i důchodovou reformu a to tím, že vlastně „reformu“ nechce. „Náš důchodový systém potřebuje být modernizován postupnými kroky, ne velkým třeskem. Proto nepoužíváme pojem reforma,“ vysvětlila ministryně. Podle ní je potřeba řešit hlavně nespravedlnosti v penzijním systému. Sněmovní sociální výbor přesto vyzval novou důchodovou komisi, aby se zaměřila hlavně na příjmy systému penzí.

Těžko říct, jak pochodí. Předchozí důchodová komise totiž ukončila svou mnohaletou činnost tím, že reformu penzijního systému doporučila vyřešit nové důchodové komisi - aspoň v tom tedy uspěla. Reformu penzí jako strategický cíl hned v úvodu zmiňuje i programové prohlášení vlády. Na hrozbě vysokého deficitu důchodového účtu se výjimečně shodují i ministerstva práce a financí, každé ovšem vidí trochu jiné řešení: první reformu odmítá, to druhé ji chce. I tady je proto mezi ANO a ČSSD rozkol. A právě boj o sociální dávky tak bude i boj o politický charakter vlády – a možná i vládu samotnou.

ANO si totiž všimlo pár důležitých věcí. Zaprvé, že ztrácí podporu podnikatelů a živnostníků, kteří utíkají zpátky k ODS nebo přecházejí k Pirátům, které evidentně neznají. A zadruhé, že koaliční potenciál ČSSD a KSČM přestává stačit, jak ukázal i poslední průzkum společnosti Kantar pro Českou televizi; zatímco ČSSD s KSČM nyní dají dohromady nějakých 11 procent hlasů, Piráti s ODS, s níž má ANO nápadně podobný program, až 30 procent.

I proto teď ANO ukročilo vpravo, vyšlo vstříc živnostníkům a slíbilo snížit daně z příjmu pro všechny. ČSSD naopak vyšla vstříc vyšším sociálním dávkám. Už brzy si nejspíš otestuje svou cenu za vstup do vlády. Zdroje tu totiž přestávají být.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud