Holec: Pirátská pravda osvobozuje... A lež ještě víc | info.cz

Články odjinud

Holec: Pirátská pravda osvobozuje... A lež ještě víc

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Předseda Pirátů Ivan Bartoš se rozepsal o fake news. Ačkoli ho považuju za inteligentnějšího politika, než jaké najdete třeba v klubu „zabrušovačů“ z SPD, jeho článek „Je svatá válka proti fake news opravdová?“ jako by u lahve saké psali právě ve vědeckém klubu Tomia Okamury. Tam, kde smyšlené zprávy milují ze všeho nejvíc.  

„Řada politiků stále častěji hovoří o boji proti fake news, tedy falešným zprávám. Lež je ovšem stará jako lidstvo samo a s moderními technologiemi se zvyšuje pouze rychlost jejího šíření,“ píše v úvodu článku Bartoš. Ano, lež je skutečně stará jako lidstvo samo a nejlíp to vědí právě politici, ne? Není ale pravda, že se s moderními technologiemi zvyšuje jen rychlost jejího šíření. Dnes totiž může vcelku efektivně falešné zprávy šířit v podstatě kdokoli s přístupem na web, jak ukazují i několikery poslední volby v Česku.

Internet Piráti považují za své „moře“, jak zní jejich krédo. Takže k němu přistupují stejně jako skuteční piráti ke skutečnému moři: můžete na něm loupit, jak chcete. A jakákoli pravidla jsou pro ně ve výsledku 'loupeží svobody'. Právě s tímhle argumentem Piráti odmítají boj s falešnými zprávami, které dnes svým rozsahem i efektivitou mnohdy trumfují ty skutečné. „Volání po zásahu shora zavání prostou rezignací na rovinu osobní zodpovědnosti, která je přitom pro svobodnou společnost tak důležitá,“ píše Bartoš.

INFOGRAFIKA DNE: Senioři a Fake News

Řešení podle něj spočívá „v odpovědnosti za svobodu“. „Hledejme pravdu, ne vzrušení a senzaci. Pravda není to, co se nám líbí, ale to, co je. A snaha vidět věci takové, jaké jsou, tvoří stezku k osobní svobodě. Pravda osvobozuje. Má smysl sdílet a předávat ověřené informace, nikoli drby,“ věří šéf Pirátů. Tak tohle už není jedna lahev saké, ale celá paleta. Vlastně Bartošovi závidím: očividně žije v nějakém lepším světě než já – mezi Piráty. A taky už je mnohem dál na stezce k osobní svobodě než většina lidí, kteří nejradši hledají právě vzrušení, senzaci a lži.

Protože lži dnes „osvobozují“ až děsivě velký počet lidí mnohem snáze než pravda. Z prostého důvodu: lež bývá pohodlnější, protože na rozdíl od mnohdy nepohodlné pravdy utvrzuje naše vnitřní přesvědčení.

Šéf Pirátů věří, že nás před fake news prostě ochrání vzdělanost, a proto nepotřebujeme regulaci internetu. „Rozpoznat fake news, manipulaci a hoax totiž dokáže každý, když bude vědět, jak hledat zdroje, ověřovat je a pracovat s informacemi,“ píše Bartoš. Jenže fake news nevěří jen nevzdělaní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud