Holec: Přijďte 17. listopadu oslavit budoucnost. Platí to i ex-svazák a komunista | info.cz

Články odjinud

Holec: Přijďte 17. listopadu oslavit budoucnost. Platí to i ex-svazák a komunista

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Jsou to ale paradoxy, řekl by nebožtík Václav Havel, symbol „Sametu“. O co jde? O Koncert pro budoucnost, který se koná 17. listopadu na Václavském náměstí. Bude to přední akce, která v metropoli připomene 30 let od revoluce. Bohužel za podpory bývalého šéfa studentských svazáků, komunisty a sponzora politických stran Luďka Sekyry.

Pochopitelně nic proti oslavám výročí pádu komunismu, zvlášť při pohledu na „současnou KSČ“ – partu normalizačních fosílií a bizarní mentální relikt totality. Ovšem na akci, která dle popisu nechce jen slavit, ale „v kontextu těchto výročí diskutovat o naší současnosti a budoucnosti“ a taky „kriticky zhodnotit, kde jsme a kam máme směřovat“, vystoupí pozoruhodní hosté. Třeba Nora Fridrichová, přední tvář „nestranné“ politické publicistiky ČT. Dalšími řečníky jsou převážně „obvyklí podezřelí“ z tábora dobra, které na akci dosadil jeden z jejích hlavních partnerů Luděk Sekyra.

Ano, málokdo chce pořád dokola poslouchat Tomáše Halíka, který 17. listopadu přednáší to samé už třicet let, takže by za sebe klidně mohl poslat jen nahrávku. Jenže Halíka poslední dobou „pase“ Sekyra, bohatý developer s jasnými politickými ambicemi, jenž si poslední dobou čistí svou svazáckou, komunistickou i polosvětskou (při byznysu jednal i se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem nebo Romanem Janouškem) minulost okázalým mecenášstvím a hrou na duchovno.

Nejde ale jen o Halíka: do správní a dozorčí rady své Nadace Sekyra kromě Jiřího Peheho nebo Daniela Kroupy usadil i Jiřího Přibáně nebo Michaela Žantovského, další řečníky Koncertu pro budoucnost. Zvlášť u Žantovského, někdejšího blízkého přítele a spolupracovníka Havla, už nejde ani o paradox: zatímco Havel seděl ve vězení, makal Sekyra na své komunistické dráze. A politicky se jistí i nyní: sponzoroval například KDU-ČSL, zatímco z Halíka by rád udělal prezidenta. Štěstí, že ten už teď, opojený Templetonovou cenou, kouká za hranice.

A nejen z něj. Na Koncertu pro budoucnost před dvěma lety, tedy během kampaně k prezidentským volbám, který Sekyra taky sponzoroval, směl překvapivě vystoupit hlavně jeho kůň Jiří Drahoš, jemuž Sekyra poslal na „prezidentské“ konto milion korun. Takhle určitě nevypadá politická objektivita a nezávislost. Účast zmíněné „veřejnoprávní“ Nory Fridrichové nebo moderace v podání její kolegyně z ČT Zuzany Tvarůžkové tomu nepomůže. Naopak, ČT rozhodně nezíská punc politické objektivity a nezávislosti, když její přední politické moderátorky vystoupí 17. listopadu na akci s takto jasným politickým podtextem.

Sekyra si samozřejmě může politicky „pást“ koho chce, naštěstí už nevládne „jeho“ KSČ. ČT má ale zůstat mimo jeho politickou stáj, pokud nechce, aby ji Miloš Zeman s Tomiem Okamurou a zástupem jim podobných jednou fakt sešněrovali a zrušili, protože mají pocit, že je k nim „méně laskavá“. Stačí ale jediný pohled na seznam řečníků na Václaváku a uvidíte jen samé zástupce protizemanovského „dobra“. Tak doufejme, že Nora Fridrichová pustí nějaký svůj nedělní televizní vtip. Jen kvůli nezávislosti a objektivitě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud