Holec: Prodavač strachu Tomio je král českých extremistů | info.cz

Články odjinud

Holec: Prodavač strachu Tomio je král českých extremistů

Holec: Prodavač strachu Tomio je král českých extremistů
 

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak už je to „státně“ oficiální druhý rok po sobě: nejlepší – anebo spíš nejhorší - prodavač strachu v Česku je šéf sekty SPD Tomio Okamura. Znovu to vyplývá z nové zprávy ministerstva vnitra o projevech extremismu za loňský rok, podle níž hrálo v šíření rasové, etnické a náboženské nenávisti první housle právě hnutí SPD. To podle dokumentu dokonce zastínilo i tradiční pravicové extrémisty, jejichž význam naopak dál upadá.

Nebo jinak: Okamura a spol, což je on a jeho pravá ruka Radim Fiala, protože ostatní jen následují kult vůdce smečky, zastínili i velikány typu Tomáše Vandase, kápa Dělnické strany sociální spravedlnosti. Sundejme proto konečně lingvistické rukavice. Vloni se zpráva vnitra bála Okamuru pojmenovat extrémistou, takže z něj radši udělala jen neextrémistu, co s gustem prodává tradiční extrémistická témata. Jistě hezká česká klička. Teď je ale podobnému lingvistickému pokrytectví konec.

Ten, kdo šířením nenávisti zastiňuje i extrémisty, nemůže být neexterémista. „Někteří jeho členové byli velmi aktivní v šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům,“ uvádí zpráva vnitra k činnosti SPD. Ta podle ní záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi.

A že se jí to evidentně daří. Jen den před zveřejněním zprávy potvrdil pražský vrchní soud pravomocně čtyři roky vězení pro důchodce a aktivního podporovatele SPD Jaromíra Baldu za teroristický útok na vlaky a za vyhrožování teroristickým trestným činem. Jedenasedmdesátiletý „vykolejený“ nešťastník předloni pokácel dva stromy na vlakové koleje, aby vykolejil i vlaky. Způsobil tím dvě nehody, které chtěl svést na muslimské migranty, a vyvolat tím u lidí strach z migrační vlny. 

„Vážená soudní stolice, nejsem terorista, nejsem vrah. Měl jsem jenom strašnej, živočišnej strach o milované české plémě, české lidičky a české písničky,“ hájil se Balda u odvolacího senátu. Okamura samozřejmě za Baldu přímo nemůže. Jen to ale ukazuje, co může šíření extrémismu způsobit v hlavě „extrémních“ jedinců. Ironie je, že v rámci svého soukromého džihádu proti terorismu se Balda stal prvním českým teroristou. Alláhu akbar!

Okamura měl ale vůbec bohatý týden na „dobré“ zprávy. Ještě před Baldou a zprávou vnitra zveřejnila agentura Kantar svůj poslední volební model. Je to už další průzkum v řadě, který drolící se SPD posílá nebezpečně blízko (5,5 procenta) ke kritické pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do Sněmovny, pod níž vás do televize zásadně zvou jen těsně před půlnocí. Jde o dlouhodobější trend, který nepotvrzuje jen zpráva vnitra, ale i další sociologické průzkumy: strach z migrace, hlavní téma SPD, prostě přestává prodávat. Lidi radši nakupují.  

Další ironie je, že se na čelo našich obav znovu dere téma korupce, jež kdysi stvořila i Okamuru, než našel Alláha. Ano, ještě před sněmovními volbami v roce 2013 Okamura vyznával multi-kulti a sliboval „konec bordelu“. Až během evropské migrační krize přešel na strach o „milované české plémě, české lidičky a české písničky,“ můžu-li se aspoň jednou v životě inspirovat Baldou, který SPD propagoval před posledními sněmovními volbami. Teď se Okamura možná bude muset zase vrátit k „bordelu“.

Smůla šéfa SPD totiž je, že má nadmíru nestabilní voliče, což určitě není žádné překvapení. Podívejte se na jeho partu „zabrušovačů“ a hned pochopíte, že na slovech ze zprávy vnitra o voličích, co „manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi“, něco je. Nestabilnost voličů SPD ostatně v České televizi potvrdil i analityk Kantaru Pavel Ranocha. Obratný politický chameleon Okamura na to bude muset zareagovat. Nedivte se proto, až ho v televizi uvidíte, jak hájí multi-kulti a slibuje „konec bordelu“. Návrat ke kořenům, říká se tomu taky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud