Holec: Sejdeme se na Václaváku

Petr Holec

16. 04. 2020 • 17:26

GLOSA PETRA HOLCE | „Jako v roce 1989,“ popsal poslední akci pražského primátora Zdeňka Hřiba nejmenovanný člen magistrátní koalice. Pirátského politika totiž nenapadlo nic lepšího, než v čase mimořádných opatření poklepat na „Václaváku“ na základní kámen rekonstrukce spodní části náměstí. To vše pěkně ve společnosti novinářů a fotografů, takže přijela policie, která to vyhodnotila jako shlukování lidí.

Ještě že zatím neplatí „krizový“ zákon a desetitisícové blokové pokuty, které policie má v podobných případech rozdávat. To by se primátorova akce dost prodražila. Policie tedy tentokrát jen přijela a hlouček „rozehnala“ tak, aby držel předepsané rozestupy. Nevím, jak novináři, ale minimálně šéf stavební firmy Hochtief, která zakázku za zhruba 330 milionů korun získala, takové poklepání na kámen určitě ještě nezažil...

Je to vůbec ironie: Piráti tolik lpějí na dogmatu boje proti „papalášství“, že limuzíny koaličních hlavounů radši vozí přes ucpané centrum, jen aby nebyly na očích na parkovišti před magistrátem. A teď si jejich primátor ani v době mimořádných opatření neodpustí vrchol papalášství, jakým je právě poklepání základního kamene, což je hlavně možnost, jak se ukázat fotografům.

Spuštění dlouho odkládané rekonstrukce Václaváku navíc není Hřibova zásluha: do finále ji dotlačila předchozí pražská koalice, jenže je to teď v Praze asi jediná pozitivní věc, říkají i politici současné koalice. A tak si ji chtěl Hřib užít se vším všudy, když už v Praze stále není 3,5 milionu roušek z Indie a Turecka, které Pražanům slíbil na truc nenáviděné Číně. 

Když agentura Phoenix Research nechala lidi od poloviny března do 2. dubna hlasovat, aby zjistila, jak jsou spokojeni s postupem hejtmanů a pražského primátora při řešení koronavirové krize, vyšel z toho Hřib v podstatě nejhůř. A nějak si nejsem jistý, že zrovna podobné akce, jako byla ta na Václaváku, mu příště pomůžou k lepšímu skóre.

 

SDÍLET