Hřib primátorem, nebo nic. Dnes se rozhodne, kdo povede Prahu. Glosa M. Žižkové | info.cz

Články odjinud

Hřib primátorem, nebo nic. Dnes se rozhodne, kdo povede Prahu. Glosa M. Žižkové

Už dnes večer zřejmě padne rozhodnutí, kdo stane v čele Prahy na další čtyři roky. Tvrdil to alespoň před novináři lídr Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil. Potvrdil také, že na postu trvá zástupce Pirátů Zdeněk Hřib. A Pospíšil je nakonec ochotný mu ustoupit. Pro Pirátskou stranu to ale může být hořkosladké vítězství. Do Hřibovy politické nezkušenosti se předseda TOP 09 dále opírá – a zřejmě bude i v budoucnu. Veřejně se také ještě neřeklo, co vše za to budou Spojené síly pro Prahu chtít. A jak se k situaci postaví třetí hráč potenciální koalice: Jan Čižinský a Praha sobě.

Základní situace byla zjevná už krátce po volbách. Výsledek Pirátů, Praha sobě a Spojených sil pro Prahu se lišil jen mírně. Každý z lídrů si dokázal ospravedlnit, proč právě on by měl stanout v čele Prahy. Zatímco si potenciální koaliční partneři pochvalovali shodu na programových prioritách, v pozadí se odehrávala pře nad personálními otázkami. Pospíšil (europoslanec, exministr, předseda strany) a Čižinský (poslanec, starosta městské části) přitom zmiňovali Hřibovo politické nováčkovství a nezkušenost.

Všechny strany si ale zároveň dobře uvědomují, že vzhledem ke své před- i povolební rétorice by jen těžko vysvětlovaly, že se koalice nezrodila jen kvůli jejich přetahování o primátorské křeslo. Čižinský tak ze svého požadavku začal ustupovat už několik dní po volbách. Pospíšil podle svých slov učinil toto vstřícné gesto dnes, těsně před večerním jednáním, kde by mohlo padnout finální rozhodnutí.

Slova volil lídr Spojených sil pro Prahu opatrná. Nechtěl úkrok popisovat jako ustoupení Pirátům. Uvedl tak, že „nebude trvat na postu primátora“ v případě, kdy by to mělo znamenat rozpad koalice, což by „zklamalo řadu Pražanů“. Své vyjádření před novináři označil za snahu odblokovat večerní jednání.

Zda dnes večer jméno nového primátora opravdu padne, se teprve uvidí. Jasné ovšem je, že i pokud post díky své neústupnosti obsadí Piráti a Zdeněk Hřib, nebude to zadarmo. Spojené síly pro Prahu budou na oplátku požadovat radní pro silové oblasti. Pospíšil dnes nechtěl uvádět konkrétní požadavky, několikrát ale zmínil zakladatele IPR Petra Hlaváčka, který by si dle něj zasloužil příslušnou gesci v Praze. Další se uvidí...

Konkrétní požadavky obou stran, které se vzdají primátorského postu, se ukáží. Kritický podtón směrem k Pirátům ale zřejmě i tak přetrvá. Ani Pospíšil si dnes nakonec tiskové konference neodpustil větu: „Stále ještě doufáme, že si pan Hřib přece jen uvědomí, že nechce být druhou paní Krnáčovou“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud