Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hřib primátorem, nebo nic. Dnes se rozhodne, kdo povede Prahu. Glosa M. Žižkové

Hřib primátorem, nebo nic. Dnes se rozhodne, kdo povede Prahu. Glosa M. Žižkové

Už dnes večer zřejmě padne rozhodnutí, kdo stane v čele Prahy na další čtyři roky. Tvrdil to alespoň před novináři lídr Spojených sil pro Prahu a europoslanec Jiří Pospíšil. Potvrdil také, že na postu trvá zástupce Pirátů Zdeněk Hřib. A Pospíšil je nakonec ochotný mu ustoupit. Pro Pirátskou stranu to ale může být hořkosladké vítězství. Do Hřibovy politické nezkušenosti se předseda TOP 09 dále opírá – a zřejmě bude i v budoucnu. Veřejně se také ještě neřeklo, co vše za to budou Spojené síly pro Prahu chtít. A jak se k situaci postaví třetí hráč potenciální koalice: Jan Čižinský a Praha sobě.

Základní situace byla zjevná už krátce po volbách. Výsledek Pirátů, Praha sobě a Spojených sil pro Prahu se lišil jen mírně. Každý z lídrů si dokázal ospravedlnit, proč právě on by měl stanout v čele Prahy. Zatímco si potenciální koaliční partneři pochvalovali shodu na programových prioritách, v pozadí se odehrávala pře nad personálními otázkami. Pospíšil (europoslanec, exministr, předseda strany) a Čižinský (poslanec, starosta městské části) přitom zmiňovali Hřibovo politické nováčkovství a nezkušenost.

Všechny strany si ale zároveň dobře uvědomují, že vzhledem ke své před- i povolební rétorice by jen těžko vysvětlovaly, že se koalice nezrodila jen kvůli jejich přetahování o primátorské křeslo. Čižinský tak ze svého požadavku začal ustupovat už několik dní po volbách. Pospíšil podle svých slov učinil toto vstřícné gesto dnes, těsně před večerním jednáním, kde by mohlo padnout finální rozhodnutí.

Slova volil lídr Spojených sil pro Prahu opatrná. Nechtěl úkrok popisovat jako ustoupení Pirátům. Uvedl tak, že „nebude trvat na postu primátora“ v případě, kdy by to mělo znamenat rozpad koalice, což by „zklamalo řadu Pražanů“. Své vyjádření před novináři označil za snahu odblokovat večerní jednání.

Zda dnes večer jméno nového primátora opravdu padne, se teprve uvidí. Jasné ovšem je, že i pokud post díky své neústupnosti obsadí Piráti a Zdeněk Hřib, nebude to zadarmo. Spojené síly pro Prahu budou na oplátku požadovat radní pro silové oblasti. Pospíšil dnes nechtěl uvádět konkrétní požadavky, několikrát ale zmínil zakladatele IPR Petra Hlaváčka, který by si dle něj zasloužil příslušnou gesci v Praze. Další se uvidí...

Konkrétní požadavky obou stran, které se vzdají primátorského postu, se ukáží. Kritický podtón směrem k Pirátům ale zřejmě i tak přetrvá. Ani Pospíšil si dnes nakonec tiskové konference neodpustil větu: „Stále ještě doufáme, že si pan Hřib přece jen uvědomí, že nechce být druhou paní Krnáčovou“.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1