Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

I já chci byt a hypotéku od Marvanové. I mě Praha potřebuje. Komentář Petra Holce

I já chci byt a hypotéku od Marvanové. I mě Praha potřebuje. Komentář Petra Holce

Bingo! Všichni v Praze teď řeší bydlení – nebo spíš nebydlení: v metropoli chybí tisíce bytů a ty, co nechybí, jsou pro změnu tak drahé, že si na ně stěží vydělají i poslanci. A to i poté, co se jim jako obvykle znovu nepovedlo neodhlasovat si dvacetiprocentní zvýšení platů. Řešení ale rychle našla pravděpodobná budoucí radní pro bydlení Hana Marvanová ze Spojených sil pro Prahu: bydlení lidem prostě „zaplatí“ Praha. Samozřejmě ale jen některým.

Marvanová chce zřídit fond, jak už politiky tradičně napadá, když rozdělují cizí peníze, který by ručil za hypotéky vybraným lidem. A nejen to: pokud by tito lidé přestali „ručit“ za splácení těchto hypoték, město by od nich jejich byt koupilo a oni by v něm dál bydleli v nájmu. Podle Marvanové by šlo o lidi, které Praha „nutně potřebuje. Jsou to například hasiči, policisté, učitelé, zdravotní sestry a tak dále,“ popsala výčet potřebných.

Ano a tak dále. Město totiž nutně potřebuje i popeláře, řidiče MHD a poslední dobou i někoho, kdo bude pro jistotu podpírat mosty, abychom i v Praze nedopadli stejně jako nedávno v Janově. Nedělám si legraci: bydlím v Holešovicích a poslední dobou kolem mě nejdřív padla do Vltavy trojská lávka, pak nějakou dobu zavřeli a podpírali Libeňský most a teď se to samé stalo i s mostem u Vltavské. Nejsem úplně konspirační fanatik, v blízkosti pražských mostů se ale přestávám cítit úplně bezpečně.

Marvanová tak trochu objevila komunismus. Vybrané profese, jimž město pomůže s bydlením, jsou totiž lidé pracující pro město. Komunisté podobně pomáhali lidem pracujícím pro stát, což vlastně byli úplně všichni. Situace s bydlením v Praze je samozřejmě kritická; v poměru k platům Praha vychází jako jedno z nejdražších měst v EU. Marvanová ale bohužel ve svém fondu nějak zapomněla na ostatní profese. A jak už se to politikům stává, když betonují svou pozici u moci, tak hlavně na ty, kteří to celé zaplatí. Tedy na všechny lidi nepracující oficiálně pro město.

Což je tochu nefér. Právě my pro město nejvíc pracujeme tím, že tady platíme daně, z nichž pak financuje nejen různé fondy. A mimochodem: jestli bláznivé ceny bydlení vyženou z města právě nás, což už se celkem houfně i děje, pak Praha žádné „hasiče, policisty, učitele, zdravotní sestry a tak dál“ nebude potřebovat, protože ve městě prostě zůstanou sami. Ledaže by policisté dohlíželi na policisty, aby náhodou nepáchali trestnou činnost. O toho už si ale platíme GIBS.

Dostupnost bydlení v ČeskuDostupnost bydlení v Českuautor: Info.cz

Praha by samozřejmě lidem měla s bydlením pomoci, když už jim od něj i díky neschopnosti politiků tak významně pomohla. Úplně nejlepší by bylo, kdyby co nejmíň stála v cestě výstavbě bytů. Jinak má ale případně pomoci všem, kdo to nějak potřebují. A ne jen těm placeným z veřejných peněz. Ostatně i já nějak cítím, že i mě Praha „nutně potřebuje“.

Platím tady všechny daně, drahý nájem a poslední roky i modrý pruh na ulici za to, že na ní můžu parkovat úplně stejně, jako když tam modrý pruh nebyl. Nedávno jsem si taky při jízdě autem všiml, že mě město trestá tím, že z hlavních tahů mizí celé jízdní pruhy a nahrazují je prázdné pruhy pro neexistující cyklisty. A to platím i daň za auto. I já si proto zasloužím hypotéku od Marvanové. Anebo rovnou byt, když ji přestanu splácet.        

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232