I tebe si kúpím! Nova a Prima jako služky Babiše proti České televizi. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

I tebe si kúpím! Nova a Prima jako služky Babiše proti České televizi. Komentář Zdeňka Šarapatky

Andrej Babiš se překonává. Ufňukané srabáctví nebo orgie pomluv z pavlače Agrofertu na adresu politické konkurence trumfnul další zbabělostí. Místo férového souboje s lídry politických stran ve veřejnoprávní televizi totiž utíká do bezpečí privátní Novy, která mu jde na ruku. Že je na prodej a Babiš je zas při chuti, se v mediální branži ví už dlouho. Sólo populismu a drbů ze složek soukromé policie, které má Babiš za politiku, proto ohlásili s Novou ausgerechnet přesně na čas se Superdebatou České televize, kam byl stejně jako další lídří pozván dávno předtím na čtvrtek 19. října. 

Předtucha tamního zúčtování kolem jeho fíglů s dluhopisy a podezření na zlodějnu v Čapím hnízdě nebo propírání likvidačních praktik finančního komanda za Babišovy ministerské éry i stínů jeho minulosti včetně archívů – to vše vedlo majitele hnutí ANO k úprku na spřátelenou Novu. Tam mu teď nezkřiví ani vlásek, naopak. S příštím šéfem totiž musí být jen selanka. Trapas s mluvčími ANO, kteří teď fofrem mlží, že jejich předseda na Nově je tutovka už od dubna, přestože veřejnoprávní televizi jeho účast rovněž potvrdili, je jak vystřižená ze samotného Babiše. Lhát až do zblbnutí je tam skoro za metodu. Na rovinu se tam odjakživa nehraje.

Sám Babiš rád spílá o podrazech. Ty vlastní má za bonton a světí jimi vždycky účel, chce se tu stát Berlusconim a ovládnout republiku. A vyždímat nás do jednoho, už coby premiér. Příklady táhnou, Berlusconi sice neskončil do švestek, ale do lolitek, pak byl už jen králem soudních síní. To Babiš zatím nemá, stačí mu jen selfie u pisoáru. Hanba nikde, občan si to domyslí. A soudy tu za něj straší jeho ministr „spravedlnosti“ Pelikán; protivíš se Babišovi, tu máš hned přes prsty!

Podraz proti České televizi, kterou Babiš zgruntu nenávidí a bojí se jí, jak čert kříže, vylepšil navrch vzkazem pro lídra ČSSD. Zaorálka teď zve (sic!) za Novu na tyátr, v němž je předem za hrdinu. Jak moc doufal, že lídr z Lidového domu přeci jen odmítne, lze jen spekulovat. I v ČSSD ale vědí, že veřejnoprávní obrazovka patří lidu a nepřijít tam do debaty je rovnou facka voliči. Nechat Babiše na Nově žonglovat s urážkami místo faktů bez jediného protivníka by ale byla tuhá rána do vazu. Žádná baba tu přitom neporadí, ministr Zaorálek nemá už moc na výběr. Nebýt přitom jenom křovím v koprodukčním představení úslužné Novy a Čapího hnízda bude sakra těžký úkol. Nejít nelze a jít je problém. Menší zlo tu nikde není.

Jak ven z téhle šlamastyky je teď tvrdý ořech i pro Kavčí hory. Bez Babiše i bez Zaorálka, navíc pak i bez publika, které tu chce krev místo rozumu, může být debata v ČT jako sušená treska. Bez šťávy a bez koření. Kalouskovy ostré špílce nebo suché glosy hlavního lidovce a pirátská šavlovačka nalevo napravo tu přijdou rázem o šanci konfrontovat politické protivníky s jejich hříchy. A naopak.

Superdebatu v České televizi teď přitom nespasí ani zručný moderátor ani holý fakt, že volební debaty tu jsou službou veřejnosti bez ohledů na peoplemetry. Ty nemá Česká televize v popisu práce, slouží totiž co nejlépe podle zákona, jinak nesmí. Jednou pro nevděk a jindy se slávou, podle svých možností. Vinu tady nemá žádnou, křivý úkrok Babiše a podlézání Novy nejsou její problém, dělat přitom, že se vůbec nechumelí, ale taky dvakrát nemůže. I když Babiš nemá rovné šance vůbec v lásce a veřejnoprávní televizi má pro samá fakta o jeho odpudivých praktikách za zkorumpovanou pakáž a od Večerníčku až po Šípa za baštu Kalouska, ukázat jej v rovném boji se všemi lídry české politiky by veřejnoprávní televize znovu zkusit měla. Odmítne-li ji Babiš i podruhé, bude všem jen za sraba. Zahýbat tu ještě datem Superdebaty, když vycouval z boje, by přitom nebyl žádný ústupek, jen vítězství rozumu a extra služba veřejnosti. Ne uražená ješitnost a už vůbec východisko z nouze, jak by Babiš hnedle spustil a s ním i ovce z Hradu včetně nejvyššího pastýře.

Zrovna obráceně, ukázat voličům – stůj co stůj – poctivý střet o budoucnost jejich země je tu skoro povinnost. Dojde-li po volbách přeci jen na Babiše, umře tu hrdost veřejnoprávních redakcí beztak na úbytě. Hned den poté, kdy Babišova vláda a parlament udělají z České televize státní služku. Jako v Polsku. Na podpis takového zákona se tu už třese i mstivý Zeman. Fackovat služku nebo ji rovnou vyhodit je pro oba zjevně snazší, než být hosty televizních koncesionářů.

Účelově sprosťačit na adresu České televize a nerušeně exhibovat v soukromých televizích je ubohost na entou. Že Andrej Babiš kráčí ve stopách prezidenta republiky, který se na veřejnoprávní stanici pro jistotu urazil, než by tu čelil dotěrným dotazům Václava Moravce, a rovnou si pořídil vlastní talkshow na Barrandově, kde mu dělá omšelé křoví sám generální ředitel, tu už nepřekvapí. Nova je k mání a s ní i vliv, který Babiš po skandálech okolo svých novin tak zoufale potřebuje. Ani vstřícnost další z privátních televizí, FTV Prima, k potenciálnímu premiérovi, tady nebere konce. Od práskačky jejího managementu na Českou televizi vysílací radě, přes nastrčení jejího exředitele z Babišovy stáje do volby ředitele ČT až po průhledný formát tamních předvolebních debat. Po konfrontaci relevantní pravice se šéfem ANO ani vidu ani slechu.

Na strach tu přitom není čas, volby jsou už za dveřmi. Česká televize není Nova ani Prima. Naštěstí pro demokracii. Superdebata, která může rozhodnout o jejím osudu, patří i politickým zbabělcům. Vidět by je měli všichni. Sehnutý hřbet před despocií, ještě než vyhraje volby, by byla cesta špatným směrem. Do dlouhých let ticha. Bez debat…

Autor je komentátor INFO.CZ

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud