Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Internetoví vlastenci: Když hájí národní zájmy, "mněli" by umět česky. Komentář Jiřího X. Doležala

Internetoví vlastenci: Když hájí národní zájmy, "mněli" by umět česky. Komentář Jiřího X. Doležala

Realita je absolutně neúprosná, stran absurdity a bizáru generuje takové jevy, které by si člověk nevymyslel po litru LSD. Jak je možné, že pokaždé, když někdo na Facebooku prská, že je něco málo české, jsou v tom postu hrubé gramatické chyby?

Teorií, které by vysvětlily tento zajímavý fenomen, je hned několik, a já se pokusím je při analýze celého jevu vyjmenovat všechny. Krátce: Když chce někdo napsat, že je hrdý na to, že je bílý Čech, tak v 99 procentech případů napíše, že je býlí. Nejde o nějakou moji fantazii, zaznamenávám tento jev zcela pravidelně, a stačí se jen podívat pořádně na Facebook a hned něco takového vykoukne. Jako zde:

 

Pravopis českých "vlastenců" na FacebookuPravopis českých "vlastenců" na Facebooku • Foto Facebook

Uživatelka Simona v sobotu večer: „Je moc fajn a šikovná, ale České Lvy by mnel moderovat Čech. Muj názor“. Pokud nechápete - jde o kritiku, že televizní show Českých lvů moderuje Slovenka, je to málo vlastenecké, málo národnostně uvědomělé a multikulturní, prostě fuj. Paní (či slečna) Simona si je vždy ochotná všimnout toho, že má někdo v Čechách neobvyklou barvu nebo národnost, nebo dokonce oboje. Bohužel si však nevšimla, že ona sama, uvědomělá to česká vlastenka, neumí česky - svou mateřštinou - napsat ani větu holou. Protože vlastenci by se opravdu MNĚLI naučit, že se to píše „měli“. A že to nacionalistické n do toho českého slůvka opravdu nepatří.

Možná vysvětlení jsou hned tři, která mne napadají jaksi z voleje. První - že jde o nějaký podivný zvyk, shodný s obvyklým anonymním dopisem: Že totiž pisatel - z neznámého důvodu, snad kvůli skrytí identity - záměrně píše hrubé chyby.

Druhá hypotéza je dejme tomu kompenzační: Říká, že opravdoví internetoví vlastenci nejsou obvykle Čechy, ale českými konvertity. Že to původně byli Papuáni, Hotentoti, Křováci a Maďaři, což jsou všechno natolik jazykově odlišné skupiny, že se naučí dobře česky jen s velkým úsilím. Takže oni konvertovali k češství, díky tomu, že jsou původně Hotentoti, chtějí nově být Čechy co nejhlasitěji, aby si to každý všimnul, a svými vlasteneckými výkřiky chtějí zakrýt a vykompenzovat hotentotské kořeny.

No a konečně třetí hypotéza říká, že pokud někdo v roce 2017 hodnotí lidi dle jejich barvy pleti, národnosti či místní příslušnosti, tak že je to takovej debil, že česky bez chyb prostě neumí a umět nemůže. Je na to moc hloupej. Velmi by mne zajímalo, jaký názor na to má paní Simona z mého příspěvku, a pokud by to napsala pod článek do diskuse, tak bych to přivítal.

Více komentářů autora najdete na webu REFLEX.cz.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744