Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Já, Frank-Walter I. Komentář Igora Záruby

Já, Frank-Walter I. Komentář Igora Záruby

Dny Joachima Gaucka v křesle německého prezidenta se krátí, do zámku Bellevue má našplánuto pragmatický diplomat na vrcholu sil.    

Do neděle 12. února zbývá pět týdnů, nicméně ve skutečnosti půjde pouze o týdny tři. Řeč je o německém sociálním demokratovi a kandidátovi na spolkového prezidenta Franku-Walterovi Steinmeierovi: volba hlavy státu se sice uskuteční až ve zmiňovaný únorový den, dosavadní funkci ministra zahraničních věcí zato opustí dotyčný kandidát už o dva týdny dříve.

„Vyklizení stolu” se má odehrát těsně po zasedání vrcholného vedení sociální demokracie (SPD), plánovaném na konce ledna. Kromě Steinmeirova nástupce, jímž by se mohl stát dlouholetý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, budou socialisté rozhodovat také o svém adeptovi na post spolkového kancléře. Z pohledu SPD jde vše podle plánu - Steinmeierovou včasnou nominací utekli politické konkurenci o několik délek napřed (a unii CDU/CSU nakonec nezbylo, než této volbě přitakat). Výběrem svého člověka do čela federální vlády naopak ztrácejí, protože unie mezitím oznámila jméno Angely Merkelové. Tuto relativní ztrátu maže skutečnost, že Steinmeierovo prezidentsví je v zásadě jisté. „Mýtus neporazitelné kancléřky je minulostí,” myslí si SPD. K tomu, aby přesvědčila veřejnost, jí chybí zdánlivá maličkost: nabídnout osobu, jež by nad Merkelovou opravdu vyhrála…

Avšak zpět ke Steinmeierovi. Jedenašedesátiletý uchazeč o židli po Joachimu Gauckovi, který předeslal, že do prezidentského kláni znovu nepůjde, očividně zvolnil pracovní tempo. Důvod je zřejmý - připravit se co nejlépe na nadcházející angažmá. Po krátké vánoční dovolené se rychle vrátil zpět do práce. Na programu má už jen jednu velkou cestu, do Kolumbie. Tamní mírový proces, který nastává po dekádách občanské války, podporuje Německo diplomaticky stejně jako finančně. Dalšími zastávkami budou konference v Paříži a pravidelné rokování v Bruselu. Následovat mají spanilé jízdy po Spolkové republice, při nichž chce Steinmeier hovořit s důležitými politiky, aby získal ještě větší podporu pro prezidentskou židli.

Teoreticky by nemělo jít o nijak těžký úkol. Spolkové shromáždění, které hlavu státu volí, představuje sumu 1260 hlasů, vždy 630 ze Spolkového sněmu (Bundestag) a z jednotlivých zemí (Bundesrat). K úspěchu stačí prostá většina 631 hlasu. SPD má k dispozici 386 až 388 rukou, unie 542 až 543. Výsledek by měl být v kapse.

Matematika je ovšem jednou stranou mince, po ní přijde na řadu samotné vykonování úřadu. Předně půjde o nastavení rytmu. Steinmeier, zvyklý procestovat ročně zhruba 400 tisíc kilometrů, si musí zvyknout na pomalejší chod v zámku Bellevue. A ten je proti výkonné moci opravdu jiný, připomínají experti. Nastupující prezident a jeho okolí proto připravují jakousi Agendu 2022. Má jít o jízdní řád povinností a úkonů na celou dobu pětiletého mandátu. V porovnání s Gauckem jde o výraznou změnu. Toho vynesla nahoru vlna sympatií, míra uznání a vlastní charisma. Steinmeier je naproti tomu “plánovač”. Má co dělat se silou zvyku, závazkem jsou pro něj velmi dobré styky s výraznými postavami nejen politické, ale rovněž společenské scény.

Vyústěním tohoto přístupu jsou dvě témata, stabilita demokracie a budoucnost Evropy. Klíčem k oběma je podle Steinmeiera správná komunikace. Jak ta přímá s občany, jíž se chce hodně věnovat, tak ta přes média a po sociálních sítích. Stavět chce na faktech, rád by potíral emoce, zejména ty negativní. V sociálních otázkách, jež nemíní opomíjet, mu hraje na ruku fakt, že pochází ze skromých poměrů. Zátěží pro něj může být to, že byl jedním z duchovním otců Agendy 2010, která měla reformovat německý sociální systém a trh práce. Jenže její výsledky považují mnozí Němci za poněkud sporné.

Přemostit minulost a současnost mají prezidentovi pomoci lidé, jimž věří. Klíčoví kolegové mají putovat na novou adresu spolu s ním, další dostali nabídku.

Střídání stráží, které se v únoru v Německu chystá, má větší ambice, než se stát pouhým personálním tahem. S Angelou Merkelovou na místě kancléřky v zádech má Steinmeier šanci, že bude úspěšný. V cestě mu však budou stát výzvy, které se dají předjímat, ale ne zcela přesně odhadnout. Další směřování Evropské unie a role německého státu doma a navenek k nim bezesporu patří.

 

Migrant do každé rodiny? Do Česka míří projekt „Uprchlíci, vítejte“

Do Česka přichází poněkud se zpožděním projekt „Uprchlíci, vítejte“. Ten zprostředkovává bydlení lidem na útěku v zemích, kde našli útočiště; pokud možno co nejblíž starousedlíkům, tedy rovnou u nich doma. S českou verzí projektu pomáhá Michal Sikyta, který byl před třemi lety u zrodu stejné platformy v Rakousku. „Nejsme sluníčkáři. My jenom nevítáme, ale nabízíme řešení,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Ačkoli se migrační krize z roku 2015 Česku prakticky úplně vyhnula a počet lidí, kterým ČR ročně udělí azyl, se počítá jen na desítky, rozdělila migrace českou společnost.

„V Česku je migrace jistě kontroverzní. Ale nemyslím, že to, jak k ní přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti,“ říká Michal Sikyta. Podle něj jsou Češi schopní si uvědomovat, že nic není černobílé, ani otázka přijímání uprchlíků.

Link

Sám má zkušenosti z Rakouska, které v roce 2015 přijalo necelých 100 tisíc lidí. Tamní verze projektu je proto taky mnohem větší než kdy asi bude ta česká, kterou zaštiťuje Sdružení pro integraci a migraci.

„To, že teď přichází méně uprchlíků. neznamená, že se to nemůže rychle a dramaticky změnit. A pak tu budeme mít funkční platformu, která v takové situaci nabídne řešení,“ říká.

Spolubydlení uprchlíků s domácími podle jeho zkušenosti urychluje integraci, pomáhá uprchlíkům najít práci a naučit se rychleji jazyk. V Česku chce zatím „Uprchlíci, vítejte“ ubytovat řádově jednotky až desítky osob.

Link

Proč v Česku s projektem začínáte až tři roky po poslední migrační vlně? Není to pozdě?

Myslíme si, že to téma je aktuální pořád, i když už se tolik neobjevuje v médiích. Situace v Česku se zas tak moc nezměnila – pořád je tu hodně lidí s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, kteří mají problém najít adekvátní bydlení. Týká se to počtu lidí v řádu několika stovek.

Druhá věc je integrace uprchlíků – myšlenkou projektu je umožnit jim sdílet domácnost s místními lidmi. Podle nás je to klíč k úspěchu – je pro ně pak mnohem jednodušší naučit se češtinu, najít si zaměstnání, zorientovat se v novém prostředí a navázat sociální vazby.

Převzali jste název projektu z původní německé verze tak, jak byl – tedy „Uprchlíci, vítejte“. Nemůže vás to v očích řady Čechů diskvalifikovat už od začátku? Tenhle národ se rozdělil na „vítače“ a „odmítače“, jakoby nic jiného ani neexistovalo…

Samozřejmě je to určitý politický statement, ale na druhé straně to vyjadřuje, že ten projekt je konstruktivní odpovědí na celou tuhle problematiku. Tím, že se snažíme uprchlíkům zprostředkovat bydlení. Takže podle mě je to hlavně odpovědný přístup.

Když jsme u těch vítačů a odmítačů…. Jste sluníčkář?

Já vlastně nevím, co to je. Možná to má popisovat určitou naivitu – ale náš projekt rozhodně naivní není. My ty uprchlíky jenom nevítáme, my nabízíme řešení. Konstruktivní a odpovědný přístup. Ne, že řekneme „všechny vás vítáme“, ale taky to vítání nějak aplikujeme. Tím, že umožníme uprchlíkům bydlet s místními.

Link

Vy jste se podílel na rozjezdu stejné platformy v Rakousku v roce 2015. Jak to zafungovalo tam?

Na začátku nás bylo jen pár, ale pak se to začalo velmi dynamicky rozrůstat a před pár dny jsme ubytovali pětistého člověka, takže myslím, že to funguje velmi dobře.

Situace v současném Česku je ale jiná, nepřichází sem desítky tisíc lidí jako tehdy do Rakouska a Česko má kapacity, jak uprchlíky, kteří sem při současných počtech přijdou, ubytovat.

Nějaké ubytovací kapacity tu jsou, ale musíme se ptát, jakou mají úroveň a jestli není lepší, aby uprchlíci byli spíš v centru společnosti a sdíleli domácnosti s místními lidmi.

Není ale tenhle přístup jen střídání dvou extrémů? Na jedné straně může být přetížená státní infrastruktura pro uprchlíky, nedostatečná empatie státních institucí vůči nim. Na straně druhé ale vy nabízíte nastěhovat si uprchlíky domů. Nejde to ještě jinak?

Je potřeba si říct, co tomu předchází – nejde jen o to, že zprostředkujeme kontakt mezi majitelem bytu a uprchlíkem. Obě strany se registrují na našich stránkách a my se pak od nich snažíme získat podrobnější informace, jak tráví volný čas, jaké mají představy o sdílení jedné domácnosti a podobně. Tenhle „screening“ trvá několik týdnů.

Link

Jak obě strany kontaktujete – po telefonu, nebo s nimi děláte osobní pohovory.

Jako první krok vyplní poměrně obsáhlý registrační formulář, pak přichází komunikace po telefonu nebo mailem. A nakonec osobní setkání v bytě, kde se znovu probírá, jak by vypadalo to případné soužití, obě strany si vyzkouší, jestli jsou tam řekněme nějaké vzájemné sympatie a jestli by do toho vlastně chtěli jít. Teprve pak se rozhodnou.

Naše Podpora tím nekončí. Třeba v Rakousku existuje i psychosociální tým, takže pokud se objeví nějaké problémy, můžou se na nás obrátit. Klienti tedy mají k dispozici rozsáhlé poradenství.

Jaký je ideální profil uprchlíka pro tenhle program?

Jsou to lidé s uděleným azylem nebo doplňkovou ochranou, můžou to být i lidé, kterým ještě běží azylové řízení. Ta nemožnost najít adekvátní bydlení, se v Česku týká i řady lidí, kteří tu žijí už řadu měsíců a třeba už i umí trochu česky. Pro ně je ten projekt určený, naopak lidé, kteří jsou v Česku úplně čerstvě, nejsou naše primární cílová skupina.

Cítíte už po takovém ubytovávání uprchlíků v Česku poptávku – z obou stran?

Kdybychom ji necítili, nikdy bychom s tím projektem nezačali. Máme už pár registrací, zatím v řádu jednotek zájemců.

Link

Kdo může ubytovat uprchlíka u sebe doma? Jsou tam nějaké minimální požadavky?

Může to být naprosto kdokoli – třeba studentské spolubydlení nebo rodina. Pro nás je důležité, aby to byl samostatný pokoj, aby ten pokoj byl nabídnutý minimálně na šest měsíců, ideálně na rok nebo déle, a to kvůli určité stabilitě pro uprchlíka.

Kromě té samotné klíčové myšlenky – integrace soužitím – máte v projektu ještě nějaké jiné nástroje, jak uprchlíka motivovat k tomu, aby se o integraci opravdu aktivně snažil?

V Rakousku, kde je projekt nesrovnatelně větší, a je vlastně součástí celé sítě projektů, jsou v rámci podpůrného týmu k dispozici třeba i sociální pracovníci, kteří dotyčnému můžou pomoct s hledáním práce, jsou tam zdravotníci, je tam školní projekt a tak dál. Celou tuhle infrastrukturu mají k dispozici jak uprchlíci, tak jejich hostitelé, u kterých bydlí.

Co se stalo s uprchlíky, kteří programem prošli v Rakousku? Jsou nějaká spolehlivá data k tomu, jak dopadla jejich integrace?

My s těmi lidmi zůstáváme v kontaktu, děláme společné aktivity. Jeden příklad z mojí zkušenosti – mladík, kterému jsme zprostředkovali ubytování, začal studovat ve Vídni ekonomii a založil organizaci, která pomáhá lidem v Somálsku, odkud on sám pochází, s podporou vzdělávání a škol. V Česku se hodně zdůrazňuje, že je potřeba pomáhat v zemích, odkud lidé utíkají, spíše než pomáhat jim tady v Evropě. Tohle je dobrý příklad toho, jak člověk, který sám utekl, té zemi zpětně pomáhá, aby neutíkali ostatní.

Link

Jak často jste museli řešit ve spolubydlení Rakušanů s uprchlíky nějaké konflikty?

Velice málo, to mě dost překvapilo. Sám bydlím ve studentském bytě a ta míra konfliktů tam je poměrně vysoká – a s tím i fluktuace. Znám spoustu lidí, co takové bydlení mění po roce i dříve. Bavíme se tady o zhruba pěti stech zprostředkovaných spolubydlení a ta míra konfliktů byla velmi nízká.

Vídeň je specifické město, zvyklé na migraci, sociálně nebývale soudržné, s vysokou kvalitou života. Sousedským projektům se tam daří, včetně těch na integraci cizinců. Jsou tyhle podmínky vůbec přenositelné do Česka?

Proč by ne? Projekt „Uprchlíci, vítejte“ v současnosti běží ve 13 evropských zemích, nově také ve Francii, a dále v Austrálii a Kanadě. Samozřejmě, že realita z hlediska zákonů a dalších věcí je v těch jednotlivých státech odlišná. Ale ta základní myšlenka zůstává stejná.

V Česku je to jistě kontroverzní téma. Ale nemyslím, že to, jak k němu přistupují politici, naprosto odráží rozpoložení ve společnosti.

Takže Češi jsou ve skutečnosti k uprchlíkům méně nepřátelští, než se obecně předpokládá?

Ano, do určité míry. Minimálně ve schopnosti uvědomit si, že to téma není černobílé. Ani my neříkáme, že v integraci nejsou problémy. Ale snažíme se to řešit konstruktivně. Zprostředkovávat kontakty a pak ty nové vazby podporovat.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. INFO.CZ ho publikuje se souhlasem redakce.

-1

', perex: '

Prezident Miloš Zeman se na Žofínském fóru zase rozpovídal. Nikoho sice tentokrát neposlal do tepláků jako vloni Zdeňka Bakalu, ani v Česku nehledal novičok, díky jeho moudrosti ale zase máme spoustu nových „idiotů“. Kromě komentátorů nově do hrdého klubu mentálů přibyli i sportovní komentátoři, ti kvůli komentování olympijské jízdy Ester Ledecké. Je škoda, že Zeman mezi idioty skromně nezahrnul i sebe, ve skutečnosti by jim totiž měl dělat předsedu.

', image: 'https://img.cncenter.cz/img/12/normal1050/4986174-img-milos-zeman-zofinske-forum-prezident-v0.jpg?v=0', views: 4246, title: 'Zoufalec týdne: Miloš Zeman. Komentář Petra Holce', imgCount: 7, type: 'wide gallery', url: 'https://www.info.cz/nazory/zoufalec-tydne-milos-zeman-komentar-petra-holce-30871.html' }, ]; // Spust controller $('.main-article.next-article').nextArticleController({ articles: articles, mainArticleId: mainArticleId, nextArticleRenderer: { element: '.main-article.next-article', options: { renderCallbacks: [function(selectedArticle) { if (selectedArticle.type.indexOf('normal') < 0) $('.four-col.left.second').css({marginTop: 776}); }] } }, nextArticleLoader: { element: loaderSelector, options: { duration: 10 } }, scrollTarget: { element: loaderSelector, options: { tolerance: 200 } } }); }); })(jQuery);